A mélyponton valószínűleg túl vagyunk, de nagy kérdés az év második fele.
Áprilisban – a korrigált számok szerint – közel 37 százalékos hanyatlást könyvelt el az ipar, a márciusi 10 százalékos mínusz után. A termelés az év első négy hónapjában 9,2%-kal kisebb volt, mint az előző év azonos időszakában a KSH friss adatai szerint.
A következő hónapokban javulhat a helyzet, de a felívelés nagyban függ a külpiacoktól és attól, hogy lesz-e újabb hulláma a járványnak.
Áprilisban jelentősen visszaesett a magyar ipar teljesítménye. A munkanaphatással tisztított adatok szerint majdnem 37 százalékos volt a csökkenés éves összevetésben a KSH adatai szerint.
„Csak az volt a kérdés, hogy a márciusi korrigált adatok szerinti 10 százalékos csökkenés után az ipar mekkora eséssel zárja az áprilist, hiszen a koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozásokhoz köthető üzembezárások, termeléscsökkentések nagy része áprilisra esett. A visszaesés nagyságrendjét mutatja, hogy az áprilisi zuhanással az ipar teljesítménye a 2015-ös szint mindössze 73 százalékát érte el” – kommentálta a friss ipari adatokat Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.
Az iparon belül az autógyártásban jelentős zuhanás volt, a gyógyszergyártás viszont kivétel, mivel áprilisban növekedést produkált.
A KSH amúgy ma adta ki friss turisztikai statisztikákat is: ehhez képest mondhatjuk, hogy az ipar még olcsón megúszta.
Az ipar számára az április lehetett a mélypont a jelenlegi kilátások szerint, de egy esetleges második hullám még átírhatja a forgatókönyveket. Most úgy tűnik, hogy a következő hónapokban fokozatosan javulhat az ipar teljesítménye, de az év egészében akár két számjegyű visszaesés is elképzelhető. A végeredmény ugyanakkor nagyban függ a külpiaci kereslettől, a belső fogyasztás alakulásától, valamint az ipari termelés felfutásának ütemétől.
Borítókép: Ipari park Biatorbágy mellett. Forrás: CTP