Nemcsak az a ritka, hogy egy topmilliárdos vagyona akkorát csökkenjen, mint most Mészárosé, de már önmagában az is, hogy apadjon a vagyon – legalábbis ha a jelenlegi leggazdagabbakat vizsgáljuk. 3 infografikán mutatjuk be a legfrissebb milliárdoslistánk legérdekesebb részleteit.
- A Forbes 2014 óta állítja össze az 50 leggazdagabb magyar listáját, a teljes összeállítást ezúttal is a januári Forbesban találod.
- Az előző évekhez hasonlóan most is van néhány olyan látványos részlet, amit online infografikákon tudunk a legjobban érzékeltetni.
- Mutatjuk az idei lista érdekességeit az elmúlt évek tükrében.
Az 50 leggazdagabb magyar
December végén jelent meg a Forbes januári lapszáma, ahol 30 oldalon keresztül mutatjuk be az ország 50 leggazdagabb emberét. A lista rövidített, online verziójába itt tudsz belelapozni.
Összezár az élboly
Egyre látványosabb Mészáros és Csányi előnye, írtuk egy éve ilyenkor az akkori milliárdoslistánk kapcsán. Az elmúlt egy évben azonban több dolog is megbolygatta az élen kialakult helyzetet: egyrészt változott a sorrend, Mészáros Lőrinc jelentős vagyoncsökkenésével a Mészáros-Csányi-Felcsuti sorrend Csányi-Felcsuti-Mészárosra módosult.
A top 5-ben azonban nemcsak Csányi (+16 százalék) és Felcsuti (+64 százalék) tudta jelentősen növelni becsült vagyonát, hanem Gattyán György is, kb. 41 százalékkal, a Docler Holding jelentős növekedésének köszönhetően.
A legutóbbi listánkon még széthúzó élboly tehát idén jóval egyértelműbben összezárt.
Míg tavaly a 300-400 milliárdos sávban nem is szerepeltette magát senki, addig idén ketten is 300 körül, vagy afölött kerültek fel a listára (Veres Tibor 295,6 és Gattyán György 357 milliárdos becsült vagyonnal).
(Szinte) senki nem tudott akkorát esni, mint Mészáros Lőrinc
Mészáros Lőrinc jelentős vagyoncsökkenése – melynek okairól itt írtunk bővebben – nemcsak amiatt érdekes, mert 2017 óta először nem ő a leggazdagabb magyar, hanem mert a jelenlegi tíz leggazdagabb között alig volt példa vagyoncsökkenésre 2014, az első Forbes-milliárdoslista megjelenése óta. Egy-egy kisebb mértékű csökkenést (pl. Szíjj László vagyona) leszámítva mindenki szinten tartotta vagy növelte vagyonát, a felcsuti milliárdos mellett a másik kivétel az idei top 10-ben Rahimkulov Ruszlán vagyona, de ennek részben módszertani okai is vannak. (2022 augusztusa óta nem látunk rá a Rahimkulov testvérek pontos OTP-részesedésére, mert ekkor bomlott fel a részvényesi csoportjuk. Emiatt a mostani listán a legkonzervatívabb, eszközalapú számítást alkalmaztuk a testvérpár mindkét tagjánál.)
Tehát nemcsak az a kuriózum, hogy egy top 10-es milliárdos vagyona egyik évről a másikra akkorát csökkenjen, mint most Mészárosé, hanem
már önmagában az is, hogy apadjon a vagyon.
6 billiárd forintos összvagyon
Tovább nőtt az ötven leggazdagabb magyar összvagyona, a legfrissebb becslésünk szerint már súrolják a 6 billiárd forintot. A növekedés üteme viszont lassulóban, a 2018 és 2020 között jellemző 16-17 százalék környékéről 10,9 százalékra, azaz a tavalyi infláció alatti szintre esett vissza. (Arról, hogy hogyan eszi meg az infláció a leggazdagabb magyarok vagyonát – is –, itt írtunk bővebben. (A cikkben nem az összvagyon emelkedését, hanem az átlagos vagyonemelkedést vizsgáltuk meg.))
A top 10 vagyona ezzel nagyjából megegyező mértékben, 10,6 százalékkal nőtt az elmúlt egy évben, 2838 milliárd forintról 3138 milliárdra;
azaz a tíz leggazdagabb magyar együttes vagyona nagyjából ugyanannyi, mint a 11-50. helyen lévőké összesen.
A bekerülési küszöb viszont itt enyhén csökkent, tavaly Jellinek Dániel 189,2 milliárddal került a tizedik helyre, Rahimkulov Ruszlánnak viszont idén a 174,1 milliárd forint is elég volt a top 10-be kerüléshez.
Scheer, Lévai és Felcsuti a legnagyobb nyertesek
A tavalyi listához hasonlóan most is elenyésző volt azok száma, akiknek csökkent a vagyona: Mészáros Lőrinc -11 százaléka mellett
- a Rahimkulov fivérek (10-11. hely),
- Kasza Lajos (13.),
- Leisztinger Tamás (16.),
- Zettwitz Sándor és családja (21.),
- Vida József (23.),
- valamint Kertész Viktor és Attila (44.)
kerültek fel kisebb értékkel a listára, azaz épp ugyanannyian, mint az egy évvel ezelőtti listánkon. Nyúl Sándor (37.), Béres József és családja (41.), valamint Simicska Lajos (47.) vagyona stagnált (+/- 1 százalékon belül mozgott). Ez az arány jóval kedvezőbb, mint amit a szeptemberi családi listánk esetében tapasztaltunk: a 25 legértékesebb családi cég majdnem felének stagnált vagy csökkent az értéke tavaly óta.
Nem egy milliárdos viszont jelentősen tudta növelni a becsült vagyonát, az 50-es listán 21-en vannak, akik 15 százalék felett gyarapították a vagyonukat, közülük a legnagyobb mértékben Scheer Sándor (17.), a Lévai család (20.), valamint az idén Mészáros Lőrincet is megelőző Felcsuti Zsolt (2.).
A lista online verzióját itt találod.