Mészáros Lőrinc tőzsdei befektetőcége, az Opus Global kötelező érvényű ajánlatot tett az E.On Hungária leányvállalatára, az E.On Energiakereskedelmi Kft.-re.
A tőzsde honlapján közölte az Opus Global Nyrt., a Mészáros Lőrinc többségi érdekeltségébe tartozó befektetési holding, hogy ajánlatot tesz az E.On Hungária Zrt. leánycégére, az E.On Energiakereskedelmi Kft. (EKER) 100 százalékos tulajdonrészének megszerzésére.
Az eladó E.On többkörös pályázatot hirdetett a társaság értékesítésére, amire azért van szükség, mert a német óriás összeáll az RWE leánycégével, az Innogy-val, az európai versenyhatóság pedig csak úgy járult hozzá a fúzióhoz, ha az E.On megszabadul néhány érdekeltségétől. Ez kapóra jött az energetikában terjeszkedő Mészáros-csoport zászlóshajójának, az Opus ugyan nemrég megvált a veszteségbe forduló Mátrai Erőműtől, ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy kiszállnak az energetikából. Egyszerűen arról van szó, hogy a termelés helyett inkább a disztribúcióban és a hálózatüzemeltetésben látnak fantáziát és üzletet. Korábban erről a cég vezetői is beszéltek.
Az E.On és az RWE által összehozott gigaüzlet nagy energetikai keringőt indított be a piacon, amiből már eddig is kivette a részét az Opus – amúgy azzal az állami MVM-el együtt, amely megvette a Mátrai Erőművet a csoporttól.
Mit lehet tudni az ajánlatról?
A kötelezően benyújtott ajánlat szerint az EKER közvetlen 100%-ban az Opus-leánycég lenne, a vételárhoz pedig nem kapcsolódna közvetlenül banki finanszírozás. (Az Opus sok más magyar nagyvállalathoz hasonlóan az MNB kötvényprogramjában jutott friss forráshoz.)
Mint írják, a “jelen kötelező ajánlat jelentősége abban áll, hogy a BNP Paribas által végzett értékelés alapján a végső tárgyalási körbe bejutott potenciális vevőjelöltek számára nyílik lehetőség a végső tranzakciós dokumentáció kidolgozására”.
Az Opus ugyanakkor “nyomatékosan felhívja rá a figyelmet, hogy a kötelező ajánlat benyújtását követő értékelése és eredménye, így a társaság sikeres szereplése számos feltétel meglététől függ, a piaci versenyhelyzet és folyamat szerint jelenleg a pályázati eljárás végső kimenetele nem számítható”. Vagyis mindez még nem jelenti azt, hogy az Opus biztosan már meg is szerezte az EKER-t. A hatályos törvények szerint az ügyletre áldását kell adnia a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnak (MEKH) valamint a Gazdasági és Versenyhivatalnak (GVH) is.