Az elmúlt három napon már Magyarországon szedte lakosságarányosan a legtöbb áldozatot a koronavírus az egész unióban és nagy esély van rá, hogy így marad a következő hetekben is. Reményre az adhat okot, hogy az új fertőzöttek száma talán már nem hetek, hanem napok múlva tetőzhet. Heti járványösszefoglaló.
Egyetlen pozitívumot láthatunk az elmúlt hét járványadataiban: jelentős mértékben csökkent az azonosított új fertőzések növekedési üteme. Így nézett ki az elmúlt hat hét, ennyivel több teszt lett pozitív, mint a megelőző héten.
- Február második hete: 23,3%
- Február harmadik hete: 41,6%
- Február negyedik hete: 64,3%
- Március első hete: 46,3%
- Március második hete: 34,9%
- Friss, március harmadik hete: 9,2 %
Jöhet a harmadik hullám csúcsa?
Az egyszámjegyű tartományba visszaszorult növekedés azt sugallja, hogy akár már a most kezdődő héten eljöhet a harmadik hullám csúcsa. Óvatosságra intő adat ugyanakkor, hogy a héten közel 20 százalékkal kevesebb tesztből találtak közel 10 százalékkal több fertőzöttet, a pozitív tesztek aránya rekordszintre emelkedett, túllépve a 25 százalékot. A növekedés tehát bizonyosan magasabb, mint amit a hivatalos adat jelez.
A fertőzéseket késéssel követő adatok mindegyike rekordot döntött, erre számítani lehetett. A coviddal kórházban kezelt betegek száma és a lélegeztetőgépen levő betegeké is meredeken nőtt tovább és a halálozási adat is romlik.
Ez minden bizonnyal a következő hetekben sem változik, kiszivárgott információ szerint a kormány se vár mást.
Viszont nagyon nem mindegy, hogy napi 250, vagy ennél jóval magasabb halálozási adatok mellett jön a tetőzés. Az egészségügyről elérhető adatok alapján és a kórházakból kiszivárgó információk szerint is rendkívül túlterhelt a rendszer. Az eszközellátottság megfelelő, de a személyi feltételekkel kapcsolatban a kormányon kívül mindenki azt mondja, hogy az intenzíves szakszemélyzet hiánya és túlterheltsége miatt már eddig is romlott az ellátás színvonala.
A tömeges fertőzésgyanú és a védettségi igazolványok pörgetik a Covid-tesztek piacát: mi mire jó és mennyiért?
Járványhelyzet Európában: vannak régiók, amik javultak, az összkép nem
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) megelőző két hétről szóló adatai szerint a harmadik legrosszabb lakosságarányos halálozási adatokat produkálta Magyarország az unióban Csehország és Szlovákia mögött. Az elmúlt egy hét átlaga alapján már csak Csehországban volt rosszabb a helyzet, a három napos átlagban pedig már Magyarországon haltak meg a legtöbben.
Mivel Csehországban már egyértelműen lefelé tart az új fertőzöttek görbéje, sajnos egyértelműnek tűnik, hogy a következő hetekben a heti (következő grafikon) és a kéthetes átlagot tekintve is nálunk lesz a legmagasabb a koronavírus okozta halálozás.
A járvány európai szinten is újra erőre kapott, az év eleji öt hetes csökkenés után most már zsinórban negyedik hete regisztrálnak egyre több új fertőzöttet a mellett is, hogy lassan, de folyik az oltások beadása, az uniós átlag is átlépte a 10 százalékot. Teljesen máshogy fest ugyanakkor a járványtérkép, mint januárban. Február elején így nézett ki.
Most pedig így.
Akkor a brit mutáns a nagy országok közül leginkább Spanyolországot ütötte meg, most viszont az egyre rosszabb észak-olasz és francia adatok húzzák felfelé az összeurópai adatot. Látványos a spanyol, a portugál és ír megtisztulás, az elmúlt másfél hónap legnagyobb vesztesei pedig Magyarország mellett Lengyelország és Svédország.
Ezt a rizikót a gyógyszergyárak nem vállalják – újabb befektetést kapott a magyar Turbine AI