Érdi Zoltán főiskolás volt még, amikor a Lisshez került, majd a ranglétrán fokozatosan lépegetve jutott az élére. Azóta nemcsak megmentette a gazdasági világválság idején biztosnak látszó csődtől, de nemzetközileg is sikeressé tette a céget. Olyannyira, hogy patronjaik nélkül ma a New York-iak kapucsínója is más lenne, és több patront adnak el Amerikában, mint egész Európában.
Az 1930-as években a dunántúli dombok között a szakemberek szénhidrogének után kutattak, aminek következményeképp mellesleg megtalálták a ma már híres büki és sárvári fürdőket is. Az évtized közepére kiderült, hogy nem itt fogják a Dallas következő évadát forgatni, kőolajra nem számíthatnak.
Találtak viszont egy kiapadhatatlannak tűnő ásványi szén-dioxid-lelőhelyet.
Erre a forrásra később Európa egyik legnagyobb természetes eredetű szén-dioxidot feldolgozó üzeme épült. Az államosítás után, 1949-ben alapított Szénsavtermelő Vállalat kezdetben az ipar számára nélkülözhetetlen – ezért exportképes – cseppfolyós szén-dioxidot és szárazjeget állított elő.
A gázt 1960-tól töltötték patronokba, a fröccsivók legnagyobb örömére, Magyarország pedig az egy főre eső patronfogyasztásban sokáig az első helyen állt a világon. Az olvasóra bízom, hogy mit kezd ezzel az információval, mindenesetre raktározzuk el az „ebben is világhatalom voltunk” című képzeletbeli listánkra.
A Szénsavtermelő Vállalatot a rendszerváltás idején a Linde privatizálta, de a patron üzletágat 2001-ben eladta magyar befektetőknek. A német cég élén ekkoriban egy bizonyos Érdi György állt, és a névazonosság nem véletlen. „Klasszikus menedzsment buyout volt” – mondja fia, Érdi Zoltán, aki a cégnél még főiskolás évei alatt, üzletkötőként kezdte, majd 2007-ben átvette az irányítást. Óriási spórolásba kezdett, kisimította a költségszerkezetet, majd
amikor elindult az organikus növekedés, amerikai céget alapított. A Liss idén ünnepli huszadik évfordulóját, és világ négy–öt legnagyobb patrongyártójának egyike.
A kezdetektől hazai tulajdonban áll, jelenleg a kizárólagos magyar tulajdonban lévő vállalkozásokat bemutató listánk 24. helyén áll, 37,6 milliárd forintos becsült cégértékkel, befektetési cégük pedig már olyan ismert magyar márkákba is befektet, mint a Monyo Brewing. Utóbbihoz még lapunknak is volt némi köze.
A Liss sztorija a lap novemberi számában olvasható. Lapozz bele itt, és keresd az újságárusoknál!