Kósa Lajos a Honvédelmi és Rendészeti bizottság mai ülése után újságírók előtt elismerte, hogy a magyar kormány valóban ügyfele volt az izraeli Pegasus kémszoftvert gyártó NSO-nak.
A szoftvert a Belügyminisztérium szerezte be, az ülésen a tárcavezető Pintér Sándort is meghallgatták a TEK-főigazgató Hajdú János mellett.
A konkrét megfigyeltekről semmilyen információt nem adtak ki.
Korábban a kormány nem adott egyértelmű választ arra, hogy vásárolt-e a bűnözők és terroristák lehallgatására fejlesztett kémszoftverből, amivel Magyarországon milliárdos vállalkozókat, korrupciós ügyeket feltáró újságírókat, ügyvédeket hallgattak le.
Építhetnénk a vállalatainkat, ehelyett kémszoftverrel megfigyelnek – milliárdosok a Forbes Flow-n
„Az érintett szolgálatok minden esetben törvényesen jártak el, bírói, illetve igazságügyi miniszteri engedéllyel végezték a munkájukat – mondta az ATV beszámolója szerint Kósa Lajos, a bizottság fideszes elnöke újságíróknak.
A magyar szabályozás e tekintetben amúgy elég laza, ilyen típusú titkos megfigyelést könnyű elrendelni, annak szabályosságát szintén, a megfigyeléseket jóváhagyó, igazságügyi tárca felügyeli.
Kósa felhívta a figyelmet arra, hogy az ellenzéki vezetésű nemzetbiztonsági bizottság ülésén a bizottság minden tagja – így az ellenzékiek is – betekinthetett és be is tekintett ezekbe az iratokba. Hozzátette: a honvédelmi bizottság tagjai csak akkor tehetnék ezt meg, ha a nemzetbiztonsági bizottság erre engedélyt ad.
A Pegasus-ügyet egy nemzetközi újságírói konzorcium tagjaként a Direkt36 oknyomozó portál tárta fel. A bizottság ellenzéki tagjainak most lett volna kérdése a konkrét, megfigyelt személyekről is, de Kósa leszögezte, hogy velük kapcsolatban „senki nem fog konkrét választ kapni”, mert ezzel személyiségi jogaik sérültek volna.
A mostani ülés jegyzőkönyvét 50 évre titkosították.
Kapcsolódó
Edward Snowden szerint a magyar megfigyelési botrány az év sztorija