Karthik Sarma a világ egyik legjobban kereső hedge fundereként egy középosztálybeli házacskában húzta meg magát a járvány alatt, olyanban, amiben nem a milliárdosok, hanem a középosztálybeli amerikaiak laknak. Ám még itt is túlteljesítette szakmájának nagyjait, volt főnökét is kitolta a toplistáról.
A viszonylag ismeretlen befektető, Karthik Sarma nagyon komoly neveket, Ray Daliót, Bill Ackmant és Steve Cohent is maga mögé utasította a Bloomberg legjobban kereső hedge fundereit tartalmazó listán. Nagyjából 2 milliárd dollárt szedett össze befektetéseiből tavaly, bár a nyereség többsége egy üzletből jött: egy 11 éve tett az Avis Budget Groupra, aminek árfolyama azóta sokszorosára emelkedett.
Sarma nem az a sztereotipikus, manhattani hedge funder. Keveset szerepel, ritkán vállal interjúkat, előadásokat, még képet is nagyon nehéz róla szerezni.
Amikor kitört a járvány, nem Palm Beach-re, Aspenbe vagy hasonlóan nívós helyekre ment, mint amerikai kollégáinak többsége, hanem beköltözött a testvére családjához New Jersey egyik középosztálybeli külvárosának átlagos házába és onnan dolgozott.
A 47 éves Sarma a cégét, az SRS Investment Managementet is máshogy üzemelteti, mint a nagyot vállaló hedge funderek szokták. Ahelyett, hogy nagy tételben tenne tőkeáttételes, magas kockázatú pozíciókra tesz, inkább sok kis befektetéssel próbálkozik. Tőle sem állnak távol a nagy tétek, de csak akkor, ha úgy látja, évekig képes lesz bent maradni a pozícióban.
Ez magyarázza, miért tűnik fel Sarma a Bloomberg top hedge funderei között, méghozzá olyan előkelő helyen, hogy csak két nagyágyú, a Citadel-alapító Ken Griffin és a TCI Fund Management feje, Chris Hohn tudta maga mögé utasítani.
Ez főleg annak fényében nagyon nagy teljesítmény, hogy míg a Citadel 93 milliárd dollárnyi vagyont kezel, a TCI 44 milliárdnyit, addig Sarma cége mindössze 8,4-et.
A Bloomberg beadványokra és SEC-iratokra alapozott adatai szerint Sarma mindig 25 részvényre vesz fel long, 35-re pedig short pozíciót. Azaz a nettó kitettsége, a long és short pozíciók különbözete nála kisebb, mint a hasonló súlyú versenytársak esetében. Ez piaci lejtmenetek idején nagyon hasznos: Sarmának az egész részvénypiaccal együtt keményen, sok mínusszal telt a januárja. Ám az SRS teljes kezelt eszközállományának értéke csak 4,5 százalékot esett, amivel bőven maga mögött hagyta és felülteljesítette az épp százalékos mínuszban lévő S&P500-at.
Karthik Sarma előkelő helyezése épp főnökét, a Tiger Global Management alapítóját, Chase Colemant lökte ki a listáról, aki amúgy rendszeres résztvevője a hasonló rangsoroknak. A Tiger rosszul lovagolta meg az év utolsó két hónapjának volatilitását, így kipottyant a toplistáról.
A Tigerről annak kapcsán írtunk bővebben, hogy pár évig itt pallérozódott Bill Hwang, a befektető, aki két nap alatt vesztett el 20 milliárd dollárt.
Sarma Indiában született, a mesterdiplomája miatt költözött az Egyesült Államokba. Viszonylag korán, a cég alapítása után nem sokkal került a Tigerhez. Az egyik legtehetségesebb befektetőnek bizonyult, aki nem kapott partneri rangot – írja róla portréjában a Bloomberg. Öt évnyi munka és tapasztalat után állt saját lábra, vagyonát és apja megtakarítását ölte bele cégébe.
Eredetileg főleg indiai magántőke-befektetésekkel és egy-két nagyobb papírral akart foglalkozni, de hamar átnyergelt a nagy amerikai részvényekbe.
Portfóliója közel felét az Avis Budget Group adja, második legnagyobb eleme 1,4 milliárd dollár értékben a Netflix. 630 millió dollár értékben tulajdonos a Planet Fitnessben, de nagybfektető az MGM Resorts Internationalben, Comcastben és a Zillow Groupban is. Portfóliója 2007 óta évi 12 százalékot gyarapodott, amivel az S&P500 teljesítményét is lekörözte.
A lista többi részén olyan nagy meglepetések nincsenek. Izzy Englander, Jim Simmons, Bill Ackman, Ray Dalio, Paul Singer is szinte hazajáró vendégei a toplistának. Pár nagy hiányzó van csak, akiknek amúgy bérelt helye szokott lenni. A Viking Global Investor vezérével, Andreas Halvorsennel a kisbefektetők bántak el, rengeteg pénzt vesztett a GameStop körül kialakult, nyári short squeeze-en. A Melvin Capital feje, Gabe Potkin pedig úgy nyilatkozott: cége rosszul helyezkedett, amikor alábecsülte a járvány hosszú távú üzleti hatásait. Mindkét hedge fund történelmének legnagyobb veszteségét szenvedte el tavaly.
A nagy hiányzók miatt újak is felkerültek a listára. Richard Mashaal cége, a Senvest Capital jó helyre állt a GameStop-balhé idején, ezen az egy ügyleten 123 millió dollárt keresett. Steven Schonfeld is újonc, ő remek időzítéssel választott magának tőzsdén kereskedett alapokat, míg Dan Loeböt rendkívül diverzifikált portfóliója lökte a csúcsra: a Third Point 26 millió dolláros portfóliójának legnagyobb eleme, a Sentinelone alig 5 százalékot tesz ki.