A Concorde Értékpapír Zrt. alapítója nagy visszhangot kiváltó beszédet mondott a Corvinus Egyetem diplomaosztóján. A jelenlegi magyar rendszert kleptokráciának és beteg demokráciának nevezte, a végzős hallgatókat pedig arra szólította fel, hogy ők változtassanak az ország helyzetén.
A 444.hu közölt egy telefonnal készült videót a Budapesti Corvinus Egyetem diplomaosztójáról, amelyen a végzősöknek Jaksity György, a Concorde Értékpapír Zrt. alapítója mondott beszédet.
A közgazdász ebben éles kritikával illette a jelenlegi magyar viszonyokat.
„…számunkra és sok, hozzánk hasonló idősebb vagy akár minket követő generáció képviselői számára lezajlott a rendszerváltás. Cégeinkben, társadalmi és civil, illetve tudományos tevékenységeink révén minden tőlünk telhetőt megtettünk, hogy Magyarországon modern, jól szabályozott, szabad versenyes piacgazdaság és demokrácia legyen. De nem így történt.
Magyarország nem hogy nem vetkőzte le szörnyű 20. századi múltjának elhordott ruházatát, hanem némileg átszabva újra magára kanyarította. A szocialista tervgazdaság és a haveri kapitalizmus sajátos keveréke jött létre, és illiberálisnak mondott demokráciánk van”
– mondta.
Beteg ország
Ezután azt is kifejtette, mi lenne szerinte a jobb kifejezés az illiberális demokráciánál.
„Hogy liberális vagy éppen illiberális egy demokrácia, az ízlésbéli kérdés. Az viszont, hogy valóban demokrácia vagy inkább csak annak megcsúfolása, esetleg kimondottan kleptokrácia, bizony, elég nagy különbség. Magyarország nem annyira illiberális, mint ildemokrácia. Vagy még inkább az angol >>beteg<< szó jelentésével élve ill demokrácia.”
Majd azt mondta, „Magyarország beteg, a szó minden értelmében”. Szerinte ezt jelzi, hogy nincs a kormányt elszámoltatni képes ellenzék, az ország nagy részének elérhető szabad sajtó, a hatalmi ágak szétválasztása elakadt és hogy Kelet-Európa úttörőiből az EU-hoz legkevésbé felzárkózó ország lettünk, annak ellenére, hogy az uniós támogatások ide ömlöttek a legnagyobb mértékben. Mindemellett még az egészégügyi mutatóink is elszomorítóak szerinte.
Jaksity az általa tragikusnak tartott magyar közállapotokról egyébként nem a diplomaosztón beszélt először, volt már erre példa korábban is.
A rendszerváltás befejezése
„És hát hol máshol, mint az alma materem diplomázó diákjai és oktatói között szomorodhatnék el a legjobban azon, ahogy pedagógusainkkal bánunk, és ahova hagytuk lesüllyedni az oktatási rendszerünket. Kompország maradtunk, megrekedtünk kelet és nyugat között, csak éppen abban vagyunk nyugatiak, amit a kelettől kell megtanulni, és abban keletiek, amiben a nyugatot kellene követni.”
Ezután arról beszélt, hogy a rendszerváltás környékén diplomázottként a tanáraik akkor azt mondták nekik, hogy ők „a válság és a szükséges reformok generációja”, ők pedig ezt a helyzetet kihívásként élték meg, és tudásukra, szorgalmukra alapozva próbáltak meg megtenni mindent, hogy jobb országban élhessenek, nem „zéró összegű játszmában”.
„Sajnos nem ez lett a követendő példa. A leggazdagabb magyarok jelentős része egykori állami vagyon romjain vagy a jelenlegit megcsapolva és EU-s támogatásokkal felturbózva éli felhőtlen vagy még inkább felelőtlen életét.
Én önöknek azt mondom, kedves végzősök, hogy önök lesznek az a generáció, amelynek a feladata, amit mi elkezdtünk, a rendszerváltás végleges befejezése. Valós demokrácia kiharcolása és megteremtése. Az ország dohos, áporodott, betegségeket hordozó levegőjének megtisztítása, kiszellőztetése, a 20. század szégyenteljes ideológiai gúnyáinak szemétdombra vetése, elégetése.
Magyarország kompjának a modern európai civilizáció partjához való végleges kikötése. Ehhez nem elegendő jól képzett szakemberekké válni, ehhez jó embernek kell lenni.”
A videófelvétel itt félbeszakadt, de a 444.hu-nak az egyik végzős hallgató később elküldte a végét. Jaksity beszédét azzal a gondolattal zárta, hogy szabad és igaz embernek kell lenni – és utolsó mondataiban is egyértelmű kritikát fogalmazott meg a kormányzati politikával szemben.
Szabad és kell többre vágyni a fejlődéshez. Bátornak, kísérletezőnek kell lenni. Nem félni a kockázatoktól, hanem azok tudatában és azokat kezelve dolgozni. A legnagyobb kockázat ugyanis az, ha nem vállalunk kockázatot. Ezt jelenti a vállalkozó szó. Nem az állami megrendeléseken, kedvezményes hiteleken, állami és európai támogatásokon való élősködést.”
A videót itt lehet megnézni.