Tegnap a kormányfő bejelentette a gazdaságvédelmi intézkedések első öt lépését, ez nem sokkal éjfél előtt meg is jelent a Magyar Közlönyben, vagyis a rendelet kihirdetésre került.
Továbbra is kérdés, hogyan szabályozzák majd például a THM-plafont a fogyasztási hiteleknél, ezek a részletszabályok – a kormányfő szavai szerint – ma nyilvánosak lesznek. A rendeletből is kiderültek ugyanakkor új részletek. Az biztos, hogy a bankokat komolyan értini majd a csomag, az OTP már jelezte is szerkesztőségünknek, hogy egy ideig felfüggesztik a fogyasztási hitelek értékesítését.
Nézzük, mi derült ki a részletekről.
Hiteltörlesztés, hitelek költségei
Felfüggesztik a hitelek tőke- és kamatfizetési kötelezettségeit év végéig. A rendeletből az derült ki új elemként, hogy:
- a lízingszerződésekre is érvényes az intézkedés
- a tőke és a kamat mellett a díjfizetésre is érvényes a moratórium, vagyis semmilyen felmerülő költséget nem kell fizetni év végéig;
- a moratórium év végéig él, de azt a kormány később meghosszabbíthatja;
- a veszélyhelyzet fennállása alatt lejáró szerződés 2020. december 31-éig meghosszabbodik;
- fontos: a hitelszerződések érvényben maradnak, a moratórium arról szól, hogy most év végéig nem kell törleszteni – de ez csak egy lehetőség. Az adós dönthet úgy, hogy ezen időszak alatt is törleszt.
Kinek jön jól a fizetési moratórium?
Trencsán Erika, a a money.hu pénzügyi szakértője szerint a fizetési moratórium minden érintettnek könnyítést jelent,
különösen az alacsonyabb jövedelmű, személyi kölcsönt törlesztő adósoknak, akik esetleges a mostani krízis miatt a legrizikósabb szektorokban dolgoznak.
A hivatalos jegybanki adatok alapján 2015 óta a legalacsonyabb jövedelműek csoportjába tartozó személyi hitelesek több mint 30 százaléka esett 40 és 50 százalékos jtm-érték közé, azaz a jövedelmük több mint 40 százalékát fizették különböző adósságok törlesztésére.
A szakértő azt mondja a moratórium életbe lépésétől függetlenül általánosságban is igaz: az az adós, aki azt látja, hogy fizetési nehézségekkel szembesülhet rövid távon, mielőbb értesítse erről az adott bankot. Mindkét félnek az az érdeke, hogy közösen mielőbb megoldást találjanak a problémára.
Fogyasztói hitelek – THM-plafon
A fogyasztói hitelek teljes hiteldíj mutatóját (THM) 5,9 százalékban maximalizálták, egészen pontosan a jegybanki alapkamat (0,9 százalék) plusz öt százalékban. Nagy kérdés volt tegnap, hogy pontosan milyen hitelekre igaz ez:
- zálogjoggal nem biztosított fogyasztói hitelek esetén a teljes hiteldíj mutató nem haladhatja meg a jegybanki alapkamat öt százalékponttal növelt mértékét
Így fogalmaz a rendelet, vagyis meglehetősen tágan értelmezi a fogyasztói hitelek körét, nemcsak a személyi kölcsönök tartozhatnak ide, hanem az alapvetően drágább hiteltermékek, például folyószámlakölcsönök is.
Ahogy tegnap is írtuk, az új szabályoknak megfelelő termékek piacra dobása időbe telik a bankoknak.
Az OTP már jelezte is a Forbes.hu szerkesztőségének, hogy amíg nem ismertek az ezzel kapcsolatos részletszabályok, addig a mai naptól kezdve
felfüggesztik az eddigi hirdetményeiben hatályos fogyasztási hitelek értékesítését.
Az új termékek piacra dobásához informatikai fejlesztések és a belső folyamatok átalakítására is szükség lesz majd az OTP szerint.
Veszélyeztetett iparágak
Vannak olyan ágazatok, melyeket különösen súlyt a járvány illetve az, hogy az emberek nem járnak közösségekbe, ezek egészen pontosan a következők:
- turisztikai, a vendéglátóipari, a szórakoztatóipari, a szerencsejáték, a filmipari, az előadóművész, a rendezvényszervező és a sportszolgáltatást nyújtó ágazatok.
Itt a tegnap bejelentett járulékkedvezmények illetik meg:
- munkavállalók esetében a munkáltató mentesül a munkabér utáni közterhek megfizetése alól;
- munkavállaló munkabérét terhelő járulékok közül kizárólag a természetbeni egészségbiztosítási járulékfizetési kötelezettség áll fenn, azzal, hogy annak havi mértéke nem haladhatja meg az egészségügyi szolgáltatási járulék havi összegét, a 7710 forintot.
A katázó taxisok 2020. március, április, május és június hónapokra mentesülnek az átalányadó fizetése alól. És a tegnap bejelentettek szerint ezekben az iparágakban az üzletek bérleti helységének díját felmondani nem lehet, annak díját sem lehet emelni.
Rugalmasabb munkavégzés
Ebben a körben fogalmazott a legáltalánosabban a miniszterelnök tegnap, a rendeletből már látható, mi változik – egészen a veszélyhelyzet lejárta utáni 30 napig:
- a munkáltató a közölt munkaidő-beosztást az Mt. 97. § (5) bekezdése szerinti közlési szabályoktól eltérően is módosíthatja: ez annyit jelent, hogy a munkáltató mostantól bármikor módosíthatja a munkaidő-beosztást;
- a munkáltató a munkavállaló számára az otthoni munkavégzést és a távmunkavégzést egyoldalúan elrendelheti;
- a munkáltató a munkavállaló egészségi állapotának ellenőrzése érdekében a szükséges és indokolt intézkedéseket megteheti.
A kihirdetett rendelet szerint a részletszabályokat újabb kormányrendeletek határozzák majd meg, ezeket még nem adták ki.