A Corvinus Egyetem azt mondja, több lábon áll a költségvetése, ami miatt egy-egy tétel – ez esetben a Mol-osztalék esetleges – kiesése nem borítja fel a büdzsét. A Molnak fáj ugyan a most bevezetett árlimit, de az előző negyedévei nagyon jól sikerültek.
A Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) az első modellváltó felsőoktatási intézmény volt, amely az állami fenntartásról leválva közhasznú alapítványi fenntartásba került a fideszes kormánytöbbség döntése alapján. A modell lényege, hogy bár továbbra is részesül állami támogatásból, a működése gerincét nem a központi költségvetés állja, hanem az egyetem a számára juttatott vagyonból (ami így elvesztette közvagyon jellegét) gazdálkodik. Leegyszerűsítve: a modellnek köszönhetően kevesebb kötöttsége van az összegek felhasználásában.
Az egyetemet működtető Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány (MUCA) az államtól Mol és Richter-részvényeket kapott az alapításkor. Előbbi értékét 222 milliárd forintra, utóbbiét 66 milliárd forintra tette 2020-ban az alapítvány éves beszámolója (az akkori árfolyam szerint). Az alapítvány teljes vagyona 302 milliárd forint volt, ennek gerince tehát a részvények értéke, melyek nem eladhatók a vagyonjuttatásról szóló törvény szerint.
A BCE működésének lényege, hogy a részvények éves osztalékát felhasználva finanszírozzák az egyetemet, ugyanakkor egyéb, többnyire állami forrású bevételei is maradtak. Az egyetem, a Forbes.hu-nak küldött tájékoztatása szerint az éves költségvetésükhöz hozzájárul még:
- az önköltséges képzéseken tanuló magyar és nemzetközi hallgatók befizetései,
- egyéb bevételi források: pályázatok, vállalati-intézményi együttműködésekből származó bevételek, külső kutatási források,
- a korábbi évfolyamokban még állami ösztöndíjasként kezdett hallgatók után járó fejkvóta,
- Stipendium Hungaricum programban résztvevő nemzetközi hallgatók után kapott állami támogatás,
- az elkövetkező években teljesítményalapú állami támogatással is kiegészül az egyetem éves költségvetése.
Az első osztalékfizetéskor, 2019-ben a részvények 13,6 milliárdot fialtak az alapítványnak.
A koronaév után 12 milliárd osztalék jött végül össze
A modell 2020-ban meginogni látszott, amikor a Mol bejelentette, hogy nem fizet osztalékot az akkor még alacsony olajárak és a koronavírus-járvány okozta bizonytalanságra hivatkozva, de a Richter is 30 százalékkal kevesebbet, 1,34 milliárd forint osztalékot biztosított.
Akkor az egyetemet működtető alapítvány azt közölte a Privátbankárral, hogy több évre elegendő tartalékkal rendelkeznek. A 2020. évi beszámolójuk szerint a pénzeszközök értéke 26 milliárd forint volt, az év végi záráskor pedig 25 milliárd.
2021-ben a MUCA végül 12 milliárd forintnyi osztalékhoz jutott hozzá a 2020-as év eredményei után, erről a két tőzsdei társaság közgyűlése áprilisban döntött, majd augusztusban azt ki is fizették.
Az egyetemet fenntartó alapítvány szerint, ha bármelyik forrásbók kevesebb jönne be, az máshonnan pótolható. 2026-ig az MUCA az államtól átlagosan évi 5 milliárd forintos támogatásra számíthat.
Így áll most a Mol
A benzin árának állami befagyasztása rosszul érinti a társaságot, ez még nem feltétlenül jelent veszteséges évet. Az idei évben másfél hónapig bizonyosan nem lesz jó hangulat egyik benzinkúton sem (a rendelkezés február közepéig szól, de ma Orbán Viktor belengette, akár meg is hosszabbíthatják majd azt).
A társaság első három negyedévének jelentései biztatók voltak. Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató (aki egyben a MUCA kuratóriumi elnöke is) a társaság harmadik negyedévét úgy kommentálta, hogy
„az eddigi 2021-es teljesítményünk lehetővé teszi számunkra, hogy tovább növeljük éves EBITDA iránymutatásunkat, amely várhatóan eléri vagy meghaladja a 3,2 milliárd dollárt. Ugyanakkor a magas nyersanyagárak és a koronavírus világjárvány következményei jelentős kockázatot jelentenek a gazdaságra nézve, és nagyon változó működési környezetet teremtenek.”
Az Equilor első, gyorsbecslése szerint 40-60 milliárd forint negatív hatással is lehet a Molra az üzemanyagárak befagyasztása, az olajcég számításai szerint csupán 11 milliárd lehet a kiesés. Ez persze azon is múlik majd, hogyan alakul majd a kőolaj ára.
Ugyanakkor az év nagyobbik részében a Molnak nagyon is jól ment, és ne feledjük, a koronavírus és bezárások által sokkal inkább sújtott 2020-as év után is tudott végül fizetni a részvényeseknek.
Kiemelt kép: Budapesti Corvinus Egyetem Facebook-oldala