Gyorsan jött, könnyen ment – Gautam Adani vagyonának közel felét veszítette el az elmúlt két hétben. Az indiai üzletember a Forbes-lista trónkövetelőjéből a legnagyobb vesztessé vált, és még az is lehet, hogy magával húzza a világ legnépesebb országának gazdaságát is.
Gautam Adani még tavaly szeptemberben sem került mindenhol a címlapra, amikor 150 milliárd dolláros vagyonával a világ második leggazdagabb embere volt. Nem volt mögötte jól csengő márkanév, igazán senki nem tekintette Elon Musk, Jeff Bezos, vagy Bernard Arnault kihívójának, most pedig egyre inkább úgy tűnik, a trónfosztásra minden esélyét elveszítette. Az indiai üzletember hosszú utat járt be a mérhetetlen vagyon felhalmozásáig.
Tengernyi lehetőség
A nyolcgyerekes Adani-családból többen is üzletemberek lettek – és ennek később még lesz jelentősége –, de közülük egyértelműen Gautam vitte a legtöbbre. Pedig amikor a második évben otthagyta az egyetemet és Mumbaiba utazott szerencsét próbálni gyémántkereskedőként, a jövőképe még egész máshogy nézhetett ki.
Gautam 19 évesen tért haza szülővárosába, Ahmedabadba, amikor a bátyja, Mahasukhbai frissen vásárolt műanyagipari cégében rábízta a PVC beszerzését. A nyersanyag-kereskedelemben magára talált, de saját vállalkozást csak később, az 1980-as évek végén alapított. Ezzel még nem uralta a helyi piacot sem: az áttörést az a pályázat jelentette, amelyet Gudzsarát állam vezetése írt ki a Mundra kikötő irányítására 1994-ben.
Adani nyert, és mára övé a világ legnagyobb, magánkézben lévő kikötője. Az évi 210 millió tonna kapacitású kikötő tette őt valódi nagyvállalkozóvá.
Az üzlet annyira jól ment, hogy szemet vethetett a kikötő mellett működő, 4620 megawatt kapacitású hőerőműre. A monstrum megvételével már ő rendelkezett egyúttal az ország legnagyobb energiatermelője felett is, a különböző területeket pedig innentől már kézenfekvőbb volt több cégen keresztül irányítani.
Közcím
Így jött létre az Adani Group, amely mára a világ egyik legszélesebb körű portfólióval rendelkező cégcsoportjává vált. A csoport 2020-ban elnyerte a legnagyobb indiai naperőmű-beruházást hatmilliárd dollár értékben, és még abban az évben 74 százalékos részesedést szerzett a Mumbai Nemzetközi Repülőteret irányító cégben is.
Bár a járvány során kialakult válság sok milliárdos üzletembernek jelentett recessziót, Adani ekkor még mindig beleszürkült a Forbes-lista mezőnyébe 8,9 milliárdos becsült vagyonával.
Ekkor még senki nem gondolta, mi vár rá a következő két évben.
Adani felismerte, hogy a megújuló energia Indiában is óriási befektetés, ezért 2021 végén bejelentette, hogy a cégcsoport 70 milliárd dollárt fektet megújuló erőművekbe, többek között szélturbinák építésébe. Emellett működött tovább szénbányákból és szénerőművekből álló portfóliója, amelynek bevétele több mint 60 százalékát köszönheti.
A legnagyobb, magánkézben lévő szénbánya és erőmű tulajdonosaként rövidesen ő lett a leggazdagabb milliárdos Ázsiában, tavaly szeptemberben pedig vagyonát már 150 milliárd dollárra becsülték, és a világ második leggazdagabb embere lett.
Sokat markol, keveset fog
Az első nagyobb botrány tavaly augusztusban rázta meg az Adani Groupot, amikor az üzletember jelentős tulajdonrészt vásárolt a közszolgálati NDTV-ben. Az angol nyelvű tévécsatornát sokan tartották az egyik utolsó, a kormánytól függetlenül működő indiai tévének. Adani végül egyeztetés és figyelmeztetés nélkül vásárolta ki a tulajdonosokat, ami után a szerkesztőség teljes vezetése lemondott. A milliárdos ugyanis közeli szövetségese az országot kilenc éve irányító Narendra Modi miniszterelnöknek. A szintén Gudzsarát államból származó, jobboldali Modival az 1990-es évek óta ápolnak jó kapcsolatot, a cégcsoport neki is köszönheti példátlan előretörését.
A befektetők az Adani Group médiapiaci terjeszkedését még nem bánták, a Hindenburg Research januárban közzétett kutatása viszont már elvette a kedvüket attól, hogy további pénzt fektessenek az óriásvállalatba. A kétéves kutatómunkát követően közzétett tényfeltáró cikk címében szerepel, hogy a cégcsoport működése
„a kapitalizmus történetének legnagyobb átverése”.
Eszerint Adani évtizedekig manipulálta a cégcsoport részvényeinek értékét a családtagjaihoz tartozó offshore-cégeken keresztül. Egy korábbi vezérigazgató az egész Adani-cégcsoportot családi vállalkozásként illette a Hindenburgnak, a bizonyítékok alapján pedig ez nem véletlen.
A Mauritiuson, az Egyesült Arab Emírségekben, vagy a Karib-szigeteken bejegyzett fedőcégeken keresztül olyan üzleteket bonyolítottak le házon belül, amik alapján úgy tűnhetett, sokkal nagyobb az Adani Group bevétele, mint valójában. Eközben a cégcsoport jelentős tartozásokat halmozott fel. Ezek tudatában a Hindenburg azt állítja, Adani vállalatai összességében 80 százalékkal túlértékeltek az indiai tőzsdén. A jelentés közzététele utáni 3 napban 70 milliárd dollárt esett a cég részvényeinek értéke.
A Hindenburg 88 kérdést küldött a tulajdonosnak, aki röviden tagadta az ellene felhozott vádakat, és perrel fenyegette meg a kutatócéget. A cégcsoport közleménye a jelentést egy India elleni szervezett támadásként értelmezi. Az Adani Enterprises gazdasági igazgatója, Jugeshinder Singh pedig egyszerű hazugságnak nevezte a jelentést. A Hindenburg kikérte magának a nacionalista narratívát. Válaszukban azt írták: India fényes jövőképét tönkreteszi az Adani-csoport, miközben
rendszerszinten kifosztja az indiai népességet.
A csalás pedig akkor is csalás, ha azt a világ egyik leggazdagabb embere követte el.
Példátlan értékvesztés
Az amerikai Forbes január 20-án még bőven 120 milliárd dollár felettire becsülte az Adani-vagyont, és még napokkal a Hindenburg-botrány után is több mint 89 milliárd dollár szerepelt a neve mellett. Szerdára azonban a maradék lendület is elfogyott. Jelenleg a 15. helyen áll 74,7 milliárd dolláros vagyonával, és messze ő bukta a legtöbbet az elmúlt hónapban.
Arra, hogy egy milliárdos üzletember két héten belül elveszítse a vagyonának közel felét, nagyon kevés példa volt a Forbes-listák történetében.
A felhalmozott adósságállomány közzététele miatt nemcsak Adani presztízse eshet vissza, a cégcsoport esetleges összeomlása magával ránthatja az indiai gazdaságot is. Több indiai bank és állami biztosítócég is érdekelt az Adani Groupban vagy a befektetéseik miatt, vagy pedig azért, mert több milliárd dolláros kölcsönt biztosítottak a csoport valamely cégének. Emellett az Adani-részvények nem valami kelendőek az elmúlt napokban, a cégcsoport több országos napilap keddi számában is egész oldalas hirdetéssel igyekezett meggyőzni a befektetőket.
A világ legnépesebb kontinensének – és országának – leggazdagabb embere tehát ismét Mukesh Ambani, az energiaiparban egyedülálló Reliance vezére, és Adani kiesése egyúttal azt is jelenti számára, hogy Ambani ismét a Forbes top 10-ben szerepel.