Egyre többet támadják a Facebook antidemokratikus és kétes intézkedéseit: a Wall Street Journal oknyomozó riportsorozatát és a bíráló hangokat mi is napi címlapsztorinkban foglaltuk össze. A riportsorozat és több szivárogtatás mögött is álló Frances Haugen most nyilvánosság elé áll, a volt Facebook-alkalmazott az amerikai Kongresszus előtt is tanúskodni fog munkaadója ellen.
Úgy ütlegelik a Facebookot a hetekben, mint egy cukorkákkal teli Piñatát a kölkök egy szülinapi zsúron. Hangos a média a demokratikus párbeszédet elnyomó, hergelő algoritmus miatt, de a Federal Trade Commission is baseball-ütőt ragadott, monopóliumra hivatkozva verné szét a közösségi óriás birodalmát. A tech iparhoz hasonlóan a részvényárai is zuhannak,
a sors fintoraként pedig tegnap még elég komoly technológiai problémába is ütközött Zuckerberg csapata,
több órán keresztül az egész világon megakadt a Facebook, Messenger, az Instagram és a Whatsapp is. Egy router-konfiguráció megváltoztatása okozta a galibát.
Zuckerberg szerencsétlenségi sorozata tovább folytatódik, a WSJ oknyomozó riportsorozata mögött álló szivárogtató, Frances Haugen ugyanis a napokban nyilvánosság elé állva támadta tovább volt munkaadója gyakorlatait. Haugent ráadásul az amerikai Kongresszus is meghallgatja a héten.
Haugen nem viccel: a Facebook szerinte sürgős fenyegetést jelent az Egyesült Államokra.
Főműsoridőben bújt elő
A 37 éves, Harvardon MBA-t szerző adatelemző Frances Haugen a Facebook „polgári integritás” csapatában dolgozott a téves információk terjesztése ellen, innen másolt le többezer oldalt, ami arra utal, hogy a munkaadója a biztonság helyett a profitot részesíti előnyben.
Haugen a WSJ-vel együttműködve szivárogtatott névtelenül a nyilvánosság számára vérlázító üzleti gyakorlatokat, majd október 3-án, a CBS 60 Minutes című műsorában adott arról interjút, pontosan hogyan rombolja a Facebook a demokráciát.
Haugen az idei Brain Baron is felszólaló, szintén ex-Facebookos Yaël Eisenstat több állítását is visszhangozta: a platform algoritmusa szerinte is a felhasználói interakciókra van finomhangolva. Ez még eléggé magától értetődő, és alapvetően nem is lenne gond vele:
csakhogy az algoritmus rájött, hogy a megosztó, gyűlöletkeltő tartalmak jobban futnak, mint bármi más.
„Haragra szítani sokkal könnyebb az embereket, mint bármi más érzelemre inspirálni. A Facebook rájött, hogy ha az algoritmusát biztonságosabbá teszi, akkor ők majd cserébe kevesebb időt töltenek a platformon, kevesebb hirdetésre kattintanak, így a Facebooknak kevesebb pénz jut” – mondta Haugen. Szerinte így Zuckerbergék profitorientáltsága összeférhetetlen a nyilvános tömeg biztonságával.
Amerika kontra Facebook
Nem csak rossz médiavisszhangot kapott Zuckerberg, a Haugen-sztorinak komoly következményei lehetnek. A volt munkavállalót ugyanis október 5-én, kedden az amerikai Kongresszus is meghallgatja.
Az, hogy a Facebook egyre több bizonyíték szerint profitot választja a felhasználói biztonsága helyett, nem túl jó kiindulópont Mark ügyvédeinek.
„A vállalat vezetősége tudja, hogyan tegye biztonságosabbá a Facebookot és az Instagramot, de nem teszi meg ezeket a szükséges lépéseket, mert a profitot az emberek elé helyezték. Senkinek nem felelősek [jelenleg]” – mondja Haugen, amit várhatóan a Kongresszusnak is elismétel.
Komoly regulációs következményei lehetnek az egyre hangosabb vádaknak,
nem kizárt, hogy az ügy az Instagram- és a Whatsapp-akvizíciót felszámolandó FTC-perre is hatni fog.
Borítókép: Mark Zuckerberg // Instagram