Az amerikai Insight Partners vezetésével az év legnagyobb tőkebefektetését húzta be a magyar Bitrise.
Frissítés – az üzlet háttere:
60 millió dolláros (19,8 milliárd forintos), ún. Series C befektetési kört zárt a mobilalkalmazás-fejlesztőknek platformot építő magyar Bitrise – közölte a társaság a Forbes.hu-val. A kört a neves amerikai Insight Partners vezette, de a korábbi befektetők is csatlakoztak.
Ez eddig az idei év legnagyobb tőkebevonása, amit magyar startup összehozott.
A világ egyik legnagyobb és legsikeresebb kockázati tőkebefektetője szállt be ezzel a Budapesten, San Franciscóban, Bostonban, Londonban, és pár hónapja Japánban is irodát üzemeltető IT-startuphoz. Az 1955-ben alapított, New York-i székhelyű Insight Partners több mint 400 vállalatba fektetett be és 30 milliárd dollárnyi beruházást tudhat maga mögött.
„A Bitrise nyolc évvel ezelőtti alapítása óta készül a mobil növekvő térhódítására: mobiltelefonjaink világszerte elsődleges kommunikációs, szórakozási, és kereskedelmi eszközzé váltak, és a Bitrise képessé teszi a vállalatokat arra, hogy lépést tartsanak az egyre gyorsabb változásokkal és a rengeteg innovációval. Szolgáltatásukat kifejezetten mobil alkalmazásokra tervezték, és a cég mára piacvezető a Mobile DevOps világában. Megtiszteltetés számunkra, hogy a Bitrise partnereivé válhatunk és izgatottan várjuk a további növekedésüket” – mondta Josh Zelman, az Insight Partners alelnöke a friss befektetésükről.
Ashton Kutcher pénze (is) jó helyen van
A Bitrise a mostani befektetés előtt összesen 29,5 millió dollárt (9,7 milliárd forint) tőkét vont be angyalbefektetőktől illetve intézményi szereplőktől a megelőző (Series A és B) körökben – nevezetesen a Partech-től, a Zobito-tól, a H14-től, valamint az OpenOcean-től, a Y Combinator-től és a Fiedler Capitaltól. Invesztált még a cégbe Fehér Gyula, a Ustream ex-vezetője, az Oktogon Ventures társalapítója és Ashton Kutcher, a hollywoodi színész-befektető is.
Az új befektetéssel közel 90 millió dollárt, azaz majdnem 30 milliárd forintot ér el az általuk eddig bevont tőke.
A Bitrise korábban is beszélt róla a Forbesnak, hogy célja, hogy évente duplázza bevételeit, Birmacher Barnabás CEO megerősítette a Forbes.hu-nak, hogy ezt most is sikerült elérniük.
Megfuttotak a mobilappok, de nem készültek fel arra, hogy hosszú távon jövedelmezőek legyenek
A 2014-ben alapított Bitrise olyan szolgáltatást fejleszt, mely könnyebbé és hatékonyabbá teszi a mobilalkalmazás-fejlesztők életét. Automatizálja a fejlesztési folyamat nagy részét, ezáltal pénzt, időt és erőforrást spórol a mobilalkalmazást üzemeltető cégeknek, illetve maguknak a fejlesztőknek is.
Az elmúlt évben a cég nemcsak a bevételét duplázta meg, hanem a szolgáltatásuk sebességét is: a Gen2 nevű újgenerációs infrastruktúrájuknak köszönhetően egyes klienseiknél akár 60 százalékkal gyorsabbá vált a szoftverfejlesztési folyamat.
Céljuk, hogy széleskörűen kiépítsék azokat az eszközöket, folyamatokat és gyakorlatokat, amelyek meghatározzák majd az appfejlesztés következő 10 évét.
A covid alatt számos iparág, szektor digitalizációja pörgött fel, eszközre lebontva pedig a mobil lett az egyik legfontosabb platform. Elég csak belegondolni: a nagybevárlástól a kripovaluta befektetésig ma már minden könnyedén elérhető az okostelefunkon.
„Jelenleg a mobilvállalatok top 1%-ának csak töredéke van felkészülve arra, hogy hosszú távú jövedelmező legyen” – mondta Birmacher Barnabás, a Bitrise vezérigazgatója és társalapítója. „A legújabb befektetésünk lehetővé teszi, hogy továbbra is azért a célért dolgozzunk, amit az első nap tűztünk ki magunknak: a Bitrise-nak köszönhetően a mobilapp-cégek ahelyett, hogy komplex szoftverek használatának elsajátításával bajlódnának, úgy érhetnek el sikereket, hogy közben magára az app fejlesztésére, a kreativitásra és a felhasználók előtérbe helyezésére fókuszálhatnak.”
Otthont építenek a mobil ökoszisztéma fejlesztőinek
Az általuk fejlesztett szolgáltatás szinte teljesen testreszabható, legyen szó Android, iOS, vagy bármelyik másik mobilplatformról.
Jelenleg a Bitrise az egyetlen olyan platform a világon, ami a mobilalkalmazás-fejlesztés teljes folyamatát lefedi és amely képes akár nagyvállalati felhasználók igényeihez is igazodni.
Nem véletlen, hogy mára több mint 100 ezer mobilfejlesztő veszi igénybe a szolgáltatásukat, és olyan cégek munkáját segítik, mint a Mozilla, Virgin Mobile, Marks & Spencer, Wise, Sixt, Philips Hue vagy a Duolingo.
A most behúzott befektetés segítségével a jövő év végére a jelenlegi 160 főről több mint 300 fő fölé terveznek nőni. Két legnagyobb piacukhoz, az USA-hoz és az Egyesült Királysághoz lassan felzárkózik Japán, ahol nemrég irodát is nyitottak. Távlati céljuk, hogy három-négy éven belül az amerikai techtőzsdére, a NASDAQ-ra vigyék a Bitrise-t, ehhez 100 millió dolláros bevétel a küszöb.
Kultúrát is építenek, nemcsak céget
Az alapítók azonban nemcsak céget, hanem kultúrát is építenek, Birmacher Barnabás korábban a Forbes.hu-nak adott inerjújában hosszabban is beszélt arról, miért gondolják úgy, hogy a hosszú távú növekedés egyik motorja is lehet ez.
Ezt az építkezést most hivatalosan is elismerték. A Bitrise az első magyar ún. Workhuman-minősítéssel rendelkező cég. Ez azt jelenti, hogy a Workhuman emberi erőforrásokkal foglalkozó cég kilenc kategóriában végzett felmérése során kiemelkedően jól teljesítettek, és mint „humánus munkahely” lehetővé teszik és arra ösztönzik az alkalmazottakat, hogy a legjobbat nyújtsák.
A Bitrise-t Birmacher Barnabás (CEO), Benei Viktor (CTO) és Balla Dániel (CPO) alapította 2014-ben. A cég 2019-ben és 2021-ben is első helyen végzett a Forbes legforróbb magyar startupok listáján, Benei Viktor pedig idén az amerikai Forbes technológiai tanácsadó testületének is tagja lett.