Minden eddiginél több karácsonyfát épített fel idén decemberben a Hello Wood csapata.
A mostanra már klasszikusnak számító szánkófák közül egy a londoni Királyi Botanikus Kerteket, egy a bécsi Belvedere kastély parkját díszíti. A Hello Wood magyarországi installációi pedig nemcsak az advent és a karácsony idejére szólnak: a tűzifákból épített adományfák Óbudán, Kőbányán és először egy vidéki városban, Kecskeméten az ünnepek után is jó szolgálatot tesznek a közösségnek. Építőelemeiket, a tűzifákat rászorulóknak adományozzák. Több mint 100 tonnányi fa, több mint 60 család számára biztosíthat meleget a hátra lévő téli szezonban.
A Hello Wood-ról már sokszor írtunk printben (Forbes Urban) és online is (itt és itt is), és jó szokásukhoz híven idén sem hagyták ki az ünnepi karácsonyfa-projektet.
2014-ben Budapesten, 2015-ben már Londonban, Manchesterben, a svájci Lenzerheidében és ugyancsak Budapesten, tavaly szintén a magyar fővárosban húzta fel a magyar építészekből álló alkotói műhely a szánkókból, faládákból vagy éppen farönkökből magasodó ünnepi fáját. Ezt a jó szokásukat pedig idén is megtartják – sőt emelik a tétet -, ugyanis még soha nem támogatták annyian a Hello Wood karácsonyi projektjét, mint a mostani évben. Öt óriási fenyőinstallációt helyeztek el négy különböző európai városban.
Karácsonyfa, szánkóból, Londonban! (Kép: RBG Kew)
A szerkesztőségnek eljuttatott közleményükben azt írják: a szociális építészet iránt elkötelezett, Architizer A+ Award-díjas magyar csapat célja, hogy a fa építőelemekből összeállított, több tonnás karácsonyfák az ünnepek után is, valamilyen újrahasznosított formában tovább szolgálják a közösséget. Installációik nemcsak a karácsony és az összefogás szimbólumai, de egyúttal felhívják a figyelmet arra, hogy az otthon melegének megteremtése télen több ezer családnak okoz nehézséget. Ennek jegyében az öt karácsonyfából – hasonlóan a BBC által is nagyra értékelt, két évvel ezelőtti Erzsébet téri installációhoz – 2017-ben is három alkotás tűzifából épült meg.
A Hello Wood csapata Óbuda-Békásmegyer Önkormányzattal több projektben – többek között az óbudai Zichy-kastély újrahasznosításában – együttműködik, és idén a III. kerületi önkormányzat egy 16 méteres, 40 tonnás karácsonyfa megépítésére is felkérte az építészeket. A Hello Wood a legjobb minőségű tűzifát kiválasztva, akácfarönköket gondosan összeillesztve hozta létre az alkotást, amely a Szentlélek téren, az adventi vásár bejáratánál fogadja a látogatókat. A fát vízkereszt után bontják le, és a fűtőanyagot a Magyar Máltai Szeretetszolgálat osztja szét rászoruló családok között.
Hasonlóan termetes, ugyancsak egy 16 méteres és 40 tonnás Hello Wood karácsonyfa ékesíti a Budapest középpontjában fekvő Kőbánya főterét, a Szent László teret. A Kőbányai Önkormányzat megbízásából épült karácsonyfa a Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központ előtt tekinthető meg. A tűzifát vízkereszt után adományozza oda az önkormányzat a kerületben élő, arra rászoruló családok számára.
Idén először vidéki helyszínre is jut az installációkból: a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary jóvoltából Kecskeméten egy 11 méter magas, 20 tonnás karácsonyfát építenek az autógyár területén, amelynek tüzelőanyagát december 20. után a Kecskeméti Család- és Gyermekjóléti Központ (a Városi Szociális Közalapítvány közreműködésével), valamint a Kunszállási Gyermekekért Alapítvány juttatja el családok részére.
Két évvel ezelőtt a világhíressé vált Erzsébet téri adományfa (Charity Tree) tüzelőanyaga körülbelül 25 családnak oldotta meg a fűtési gondjait január-február hónapokban. Nem nehéz kiszámolni ez alapján, hogy ezúttal több mint 60 otthont melegíthetnek fel a leghidegebb hetekben az idén felépült karácsonyfák.
Magyar szánkók európai világvárosokban
Az idei öt karácsonyfából kettő egy másik Hello Wood-klasszikust idéz: Londonban a Világörökség részének számító Királyi Botanikus Kertekben (Kew Gardens), Bécsben pedig a karácsonyi vásár legpompásabb színhelyén, a Belvedere kastély parkjában építettek fel egy egyenként 400 szánkóból álló installációt. A 2015-ös londoni szánkófa rendhagyó építőelemeit annak idején gyerekeknek adományozták, ám a tervek szerint az idei két alkotás Magyarországon vásárolt szánkói néhány évig még biztosan londoni illetve bécsi „fenyőágakként” teljesítenek szolgálatot.
Mind az öt karácsonyfa további különlegessége az ünnepi megvilágításuk. A londoni szánkófát egy francia mapping artist, a Creatmosphere alapítója, Laurent Louyer öltöztette színekbe, míg a másik négy installáció fényeit a Visual Europe Group világítástervező cég álmodta meg.
Míg az alkotásokat kívülről fényjátékkal bűvölik meg, és keltik így életre a nyers faanyagot, addig a bécsi és a hazai installációk belső terei, a hatalmas belmagasságnak és a fastruktúrának köszönhetően, izgalmas szerkezetű, meghitt térré alakulnak – írják.