Trumppal kapcsolatban az első kérdés az volt, hogy komolyan szétbarmolja-e a meglevő világrendet, vagy ha józanság nem is szorult belé egy deka se, de legalább azt felismeri, hogy maga alatt is gyorsan vágja a fát, ha a mindenen átgázolást, szétbarmolást, a nyílt erőpolitikát választja. Ez legalább gyorsan eldőlt, most lehet vadul latolgatni a következményeket, ezt teszi az egész épeszű világ. A Wall Street közben már bejelzett. Ács világa.
Számunkra nyilván az a legfontosabb kérdés, hogy Európa összekapja-e magát és gondoskodik-e a biztonságáról, miután szinte biztossá vált, hogy az önelégült futóbolond által irányított Egyesült Államokra mostantól nem számíthat szövetségesként. Az átlagembernek ezzel kapcsolatban marad a reménykedés, a befektetőknek az is fontos, hogy a piacok hogyan árazzák Trump produkcióját. Ami hamarosan visszahathat a döntéseire is, mivel a nárcisztikus elnököt az élteti, ha körberajongják, saját népszerűsége mellett komolyan figyeli a Wall Street ítéletét is.
A választás november 10-én volt, az elnök beiktatására január 20-án került sor. Trump győzelmének hírére a tőzsde jókora emelkedéssel reagált, a befektetők először elhitték, hogy az amerikai cégek számára kedvező intézkedésekkel teszi naggyá az országot.
Látványos volt, hogy kisebb cégek pattantak igazán nagyot, a Russell 2000 index jól mutatja ezt.
Trump győzelme és beiktatása között már ígért meredek dolgokat, az elemzők próbálták a vámháború hatásait számszerűsíteni, de azért benne volt a pakliban, hogy puhulnak majd a bedobott ötletek. Mire a beiktatás napja eljött, már túl voltak a tőzsdeindexek a csúcsokon, de a Nasdaq 6, a Dow Jones 3 százalékkal magasabban állt, mint a választás napján. A Russell 2000 ugyanakkor már teljesen visszaadta a választás utáni napokban elért nyereségét.
A beiktatás óta eltelt 6 és fél hétben a Wall Street elkezdett először csak kényelmetlenül feszengeni, majd mostanra már látványosan szenved.
Ebben az időszakban a Nasdaq 7,6, a Dow Jones 2,2 százalékot esett. Ha a választás napjától mostanáig nézzük az indexeket, a techmutató már 2 százalékos mínuszban van, a 30 blue-chipet tartalmazó Dow plusz nullában.
Tanulságos a kriptopiac teljesítménye is. Trump a csillagokat is leígérte az égről a kriptósoknak, ami szavazatszerzés szempontjából profi húzás volt, eddig ugyanis keményen bánt a szabályozás a kriptóval, volt mi ellen kiállnia Trumpnak. A bitcoin 68 ezer dollár környékén várta a választási eredményt, Trump győzelme nyomán december közepére 105 ezerig menetelt.
Aztán elindult a gyors visszarendeződés. Múlt hétvégén 85 ezer körül járt az árfolyam, amikor Trump posztolt egyet, újra megígért mindent a kripósoknak. Az árfolyam azonnal felugrott 95 ezerig, de aztán újra 85 alá csorgott vissza.
A bitcoin tehát továbbra is bőven a választási napon látott kurzusa felett van, de ez a többi nagyobb kriptopénzre már nem mondható el: az ethereumot például 2400-ról 4000-ig reptette a nagydumás mókamester, de most már 2200 alatt jár.
A Tesla is érdekes ívet írt le. Természetesen abból indult ki a piac az eredményt látva, hogy Trump címeres cimbijének cége minden jót megkap majd az elnöktől, szinte duplázott az árfolyam egy hónap alatt. Aztán elindult visszafelé, majd miután jöttek a hírek arról, hogy sokan Elon Musk tevékenysége miatt nem vesznek Teslát, az esés begyorsult, már csak nagyjából 3 százalékkal áll magasabban, mint november 10-én.
Mindez tök logikusnak tűnhet és ha csak az amerikai piacokat nézzük, azt lehet leszűrni, hogy a kezdeti lelkesedés elillant és most már inkább gondterheltnek tűnik a Wall Street Trump ámokfutását látva.
Érdemes viszont idetenni a világ többi részét és ez az igazán érdekes: szinte mindenhol kiváló a hangulat.
Németország gazdasági bajairól sokat hallunk, ehhez képest egészen durván szállt az égbe az elmúlt időszakban a DAX index. Trump győzeleme és beiktatása között ment 9 százalékot, de a Wall Streettel ellentétben utána se fordult vissza, úgy ment a csütörtöki friss történelmi csúcsig újabb 11 százalékot, hogy közben volt egy 3,5 százalékos zuhanós nap, miután Trumpék kidobták Zelenszkijt és csökkent a tűzszünet esélye a háborúban.
A mi kis BUX-unk is együtt mozgott a DAX-szal, illetve a régiós indexekkel, több mint 20 százalékot erősödött a választás óta az OTP és a Telekom vezetésével.
Nagyon érdekes a devizapiac is: az euró/dollár 1,08-ról indulva nagyot zúgott Trump győzelmének a hírére, vagyis a dollár erősödött. Miután januárban többször is tesztelte az 1,02-es szintet, lassú emelkedésbe kapcsolt, majd most a héten indult be igazán az euró erősödése, vagyis a dollár vesszőfutása, lényegében visszajött a kereszt a választás előtti szintre.
Ez az üzenet egyértelmű: nem csak az éveken át tartósan felülteljesítő és túlértkékelt amerikai részvények kapják az ívet, a dollárt is egyre jobban ütik a befektetők. (Ami jó a forintnak is).
Természetesen számtalan tényező mozgatja az árakat, de összességében nehéz mindezt úgy értelmezni, hogy a piac hinne Trump MAGA-álmában. Miközben kizárólag önmagára koncentrálva odadobhatja Putyinnak a nagy békeharcos Ukrajnát és hatalmas károkat okozhat máshol is a világban, az nem látszik, hogy mivel tenne jót országának.
Érdekes lesz látni, hogy mennyire csökken a következő hónapokban a népszerűsége, illetve bejelez-e neki a mostaninál is jobban a Wall Street. Talán ez késztethetné arra, hogy néha az agyát is használja, mielőtt csinál valamit. De ez az európai átlagembernek valószínűleg már mindegy, visszaereszteni a szellemet már nem lehet a palackból, Amerika hitelessége, megbízhatósága elvesztett. Nekünk a legfontosabb az, hogy a kontinens vezetői létre tudnak-e hozni egy új védelmi együttműködést, amivel elveszik Putyin kedvét a további nyugatra nyomulástól.