A Didit 377 millióan használják Kínában. Új felhasználók azonban nem tölthetik le, mert a kínai kormány szerint súlyos adatvédelmi aggályok fogalmazódtak meg.
A Kínai Kibertér Adminisztráció (KKA), a kormány informatikai biztonságért felelős szerve vasárnap biztonsági okokra hivatkozva egy csapásra eltüntette a kínai Ubernek megfelelő Didit a különböző alkalmazásletöltő felületekről – írja a CNN.
„A Didi súlyosan megsértette a törvényeket illegálisan gyűjtött és felhasznált személyes információkkal” – áll a KKA letiltás után kiadott közleményében, amelyben felszólítják a céget a hibák javítására és a törvények betartására.
A Didinek Kínában 377 millió felhasználója van, emellet Ausztráliában és Dél-Amerikában is népszerű. A cég a vasárnapi letiltás után közleményben reagált a hatóság lépésére. Ebben megköszönték, hogy a KKA javaslatait és ígéretet tettek a biztonságosabb működés kialakítására.
Amellett, hogy az emberi jogokat gyakran semmibe vevő, komoly megfigyelő hálózatot kiépítő kínai kormány aggódása furcsa, a Didire alig egy héttel azután csapott le a hatósági szigor, hogy részvényeivel megjelent a New York-i tőzsdén. Méghozzá az Alibaba 2014-es debütálása óta a legnagyobb csomaggal, amit kínai cég odavitt.
Az új felhasználók regisztrálásának megtiltása után a Didi árfolyama egyből zuhanni kezdett.
A háttérben könnyen lehet, hogy hasonlóan átláthatatlan történet húzódik meg, mint az Alibaba-alapító Jack Ma esetében, akiről idén év elején hónapokig azt sem lehetett tudni, hol van.
Úgy néz ki, három hónap után előkerült Jack Ma
Borítókép: Proyecto Didi / Wikimedia