Szerdán órákon át terjedt a neten egy deepfake videó. Ebben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondja katonáinak, hogy tegyék le a fegyvert és adják fel az Oroszország elleni harcot. Ez egyelőre laikusoknak is könnyen felismerhető kamu volt, de a jövőben nagyon fontos lesz, hogy nehezen legyünk félrevezethetők.
Szerdán terjedt el az interneten egy Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt ábrázoló deepfake videó, ebben az orosz hadseregnek való behódolásra szólítja fel csapatait.
Egyelőre nem világos, hogy ki készítette a deepfake videót, de Ukrajnában a kormány tisztviselői hetek óta figyelmeztetnek arra, hogy Oroszország manipulált felvételeket terjeszthet információs háborúja részeként. Az ukrán katonai hírszerző ügynökség ebben a hónapban kiadott egy videót arról, hogy az államilag támogatott mélyhamisításokkal hogyan lehet pánikot és zűrzavart kelteni.
Az orosz közösségi médiában felpörgették a megtévesztő videó terjesztését, leginkább a VKontakte – az Oroszországban népszerű, a Kreml szövetségesei által ellenőrzött Facebookhoz hasonló közösségi hálózat – terjesztette.
Az üzenet azonban nem csak a közösségi médiában jelent meg. Rövid ideig látni lehetett az Ukrajna 24 nemzeti televízióban, ahol a hekkereknek sikerült megjeleníteni a hamis Zelenszkij-üzenetet, ráadásul élő televízióadásban, a „ticker” néven ismert hírfolyamban, sőt a videó rövid időre megjelent a hírcsatorna honlapján is.
Zelenszkij a Telegram-csatornáján a deepfake videóra így reagált: „Megvédjük a földünket, a gyermekeinket, a családjainkat. Tehát nem tervezünk fegyvert letenni. A győzelmünkig.”
Marketing vagy gyilkos fegyver?
A gyorsan fejlődő technológia korában a deep fake tartalmak egyre könnyebben elkészíthetők mobileszközeink segítségével. A vállalatok már kísérleteznek a nagy teljesítményű technológiával az 5G-hálózatok segítségével, hogy segítsenek a fogyasztóknak elhelyezni egy AR-kanapét otthonukban, hogy megnézzék, hogyan illeszkedik a feng shuihoz, vagy virtuálisan felpróbálhatják a ruhákat, mielőtt megrendelik azokat.
De ugyanez a technológia könnyen elhelyezheti akár az ön arcát is egy olyan bűnügyi helyszínen készült felvételen, ahol soha nem járt, vagy egy pornográf jelenetben, amelyben soha nem vett részt. Vagy – hasonlóan a Zelenszkij -féle deepfake-hez – elhitetheti azt, hogy a világ vezetői olyan kiáltványokat adnak ki, amelyek halálos következményekkel járhatnak, holott azt a valóságban sose tették meg.
Ettől a sarkalatos ponttól rettegtek a szakértők, amely néhány éve még csak hipotetikusan fogalmazódott meg a deepfake-tanulmányokban, miszerint a technológia jelentős nemzetvédelmi kockázatokat hordoz. Már az is súlyos jelenség a deepfake videókkal kapcsolatban, hogy bárkinek az arcát szexjelenetekhez kölcsönözhetik, de egy jól időzített hamisított felvételnek pusztító hatásai lehetnek, akár egy nemzet számára is.
Igaz, Zelenszkijről megjelent videó nem csak hamisítás miatt volt mély, hanem a minősége is.
Ukrajnán és Oroszországon kívül nem is nagyon terjedt el, mert olyan furcsa volt az elnök mimikája, hogy még egy laikus is szinte azonnal érzékelhette, hogy deepfake videóval van dolga. Persze, ha nem digitális analfabéta, vidéki ukrán bácsi, aki csak az „orosz 2-es” csatornát éri el jelenleg.
Bár azt mondhatnánk, hogy maga a deepfake videó – a vacak minősége miatt főleg – nem volt annyira veszélyes, a jelenlegi szituáció viszont rendkívül veszélyessé teszi. Annak oka, hogy ezt a videót az Ukrajnán és Oroszországon kívüli emberek olyan könnyen leleplezték az volt, hogy állandó internetkapcsolattal és gyors hozzáféréssel rendelkeztek és több információforráshoz fértek hozzá – ami az ukránok és az oroszok esetében nem feltétlenül van így. Az orosz kormány ellenőrzi a helyi médiát és blokkolta a hozzáférést minden nagyobb közösségi médiaplatformhoz, mint például a Facebook, az Instagram, a Twitter, a Tiktok és a Telegram. Így az átlagos orosz állampolgár számára nagyon megnehezíti annak ellenőrzését, hogy a videó valódi-e. A fiatalabbak egyébként – ahogy arról két orosz a Forbes.hu-n is beszélt – rendszerint ki tudják játszani a korlátozásokat.
Ami az ukránokat illeti, az ukrajnai internetkapcsolat nagyon foghíjas és megbízhatatlan az orosz csapatok – telekommunikációs infrastruktúrájukat ért – folyamatos támadásai miatt. Az ukránok elsősorban a túlélés miatt aggódnak és nincs „mentális sávszélességük”, hogy megálljanak és ellenőrizzék az információkat az interneten – így a háborús helyzet nem teszi lehetővé, hogy olyan kritikusan kezeljék az információkat, mint békeidőkben.
Egy jól időzített mélyhamisítás megfordíthatja a háborút, sőt további inspirációt és igazolást adhat a támadásokra. De a deepfake videók, fotók felhasználhatók arra is, hogy leplezzék a pusztítás eddigi mértékét. Az audiovizuális hazugságok hozadéka – amit Putyin és a dezinformáció más mesterei nagy hatásfokkal használnak ki –, hogy azt igazolhatják sokak felé, csak azok az igazságok vagy videók valósak, amelyeket ők annak mondanak.
A mélyhamisítás felgyorsíthatja a médiába vetett bizalom már amúgy is csökkenő tendenciáját. Erodálja a tényszerű relativizmus kultúráját, rongálva a civil társadalom egyre feszültebb társadalmi szöveteit – így rövid- és hosszú távú társadalmi károkat okozhatnak.
Még leleplezhető
A mélyhamisítások rendkívül hatékonyak, mert futótűzként terjednek és igaznak tekintik őket, mielőtt lelepleznék azokat. Az informatikusoknak nincs idejük hitelesíteni vagy leleplezni a videókat, mielőtt megosztanák és elhintenék azokat.
A deepfake tartalom egyre kifinomultabb, így a gyakorlatlan szem és hamarosan a legkifinomultabb látású ember sem tudja megkülönböztetni a valódit a hamistól. De a legtöbb esetben még megkülönböztethetők a valóságos felvételektől, ha figyelünk az arcra, ellenőrizzük a hang és az ajkak szinkronitását. A high-end deepfake manipulációk szinte mindig arctranszformációk, ezért különös tekintettel kell lenni az arc és homlok természetes összjátékára is.
A deepfake, mint minden más technológia, használható jóra és rosszra, de ahhoz, hogy teljes mértékben megértsük a következményeit, úgy kell tekintenünk rá, mint egy szociokulturális hálózatba ágyazott társadalmi szereplőre.
Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök / Fotó: Unian
Kapcsolódó:
A háború 24 órás prémium médiafelület Putyinnak – nagyinterjú a magyar mozgástérről és Ukrajna jövőjéről