A Forbes országjárásának utolsó, kecskeméti állomásán Balogh Levente, a Szentkirályi ásványvíz vezérigazgatója és Tomán Szabina, a Toman Diet alapító-tulajdonosa beszélgettek a Cápák között következő évadáról, közös befektetéseikről, a közös beauty vonalról és a személyes brandjük jövőjéről is.
A Tebe csomagolásmentes bolt hatalmasat nőtt
A Cápák közöttnek hamarosan indul a negyedik évada, ahol újra együtt lesz látható Szabina és Levente. Lett néhány közös befektetésük a műsorban, ilyen például Németh Emese, azaz Meska, aki most Levente másik befektetésének, Homoky Dorka borászatának tervezi a címkéket, de a Szentkirályi Vízangyal kozmetikai márka logóját is ő tervezte.
„A Munch lehetett volna jó üzlet, ha egyedül szállok be, csak András csinált belőle egy karitatív bulit”
– viccelődött Levente, majd korrigál: persze mindannyian hozzá tudnak tenni, és nagyon szépen épül a vállalkozás.
Saját befektetési közül a Snack Garden szinte csak a külpiacokra fókuszál, és „megy előre, mint a buldózer”, Homoky Dorka borászatához pedig egy komoly, nagy üzemet terveznek építeni.
Szabina befektetései közül, a Cseppke megnyitotta első üzletét az Arany János utcában, a Tebe nevű csomagolásmentes bolt pedig franchise-szerződések előkészítésével töltötte a karantént. Egy bolttal indultak Békéscsabán, már négyet nyitottak és még további ötöt fognak, így mára ez az ország legnagyobb csomagolásmentes franchise-hálózata.
Az online bevételük tizennégyszeresre nőtt az elmúlt egy évben.
Közös a beauty vonal
Levente idén indította a Szentkirályi Vízangyal kozmetikai márkáját, Szabina pedig a Toman Beauty-t. Mindketten érdekes piacnak tartják, de teljesen máshogy közelítik meg. Szabina az életmódváltás felől közelítette meg a termékfejlesztést: svájci gyártóval kísérletezték ki a formulát, ami az életmódváltástól dehidratált bőrnek lehet hasznos. Mindenképpen szeretnék elkerülni a kiskereskedelmi forgalmazást úgy, mint a diétás termékeinél. Konzultációval egybekötött direkt értékesítéssel szeretnék kiemelni a terméküket a rengeteg diétafajta közül. Persze a covid miatt kérdéses, hogy ezt meddig tudják tartani,
volt, hogy ki sem nyithattak a 28 üzletüket a járvány tetőzésekor, ilyenkor a konzultációt online tartották meg, a mérlegeléseket pedig otthon végezték az ügyfelek.
Utána inkább új diétafajtákkal jöttek ki és azt kommunikálták, hogy nem az otthon ülés alatt kell elérni a bikini body-t. „Annyira ismerjük a vevőinket, hogy pontosan tudtuk, mire van szükségük, és próbáltunk úgy iterálni, ahogy nekik kedvező” – mondja Szabina. Így jött a 21 napos diéta ötlete. Az ebben elérhető élelmiszerek kiszállítására a Roksh-sal léptek partnerségre.
Nagyon sokat kellett tisztítani a képet, hogy nem a poros lány vagyok, hanem ezek szárított élelmiszerek, ami mögött komoly szakértelem áll.
Levente márkája, a Vízangyal nem svájci vízből van, hanem szentkirályi ásványvízből. „Régi álmom volt, hogy a szentkirályi ásványvíz tisztaságát máshol is kamatoztassam” – mondja Levente. 2017 óta tervezi a termékeket, ami 2021-re lett kész, piacra a Rossmannal közösen dobja januártól teljes gázzal.
„Az élelmiszeriparra nem annyira hatnak a válságok. Kiskereskedelemre legalábbis, horecában voltak bajok” (hotels, restaurant, cafés, a vendéglátóipar egyik szegmense -– a szerk.) Pedig a Pepsit épp azért vette meg a Szentkirályi Magyarország, hogy tudjanak vele pénzt keresni a vendéglátóiparban, amit a covid teljesen lenullázott.
Most, hogy „nyitogatnak” az éttermek és a szállodák, óvatos visszapattanás érződik. Érez némi fellendülést az egészségtudatosságban is, a fogyasztók jobban odafigyelnek arra, mit isznak meg.
„A márka nem a nagyzolás miatt van, hanem mert ezek ismerik a technológiát. Az ásványvízgyártásé pedig bonyolultabb, mint a gyógyszergyártás. A Szentkirályié legalábbis. Ezt a munkát lehet hatvanmilliós gépekkel meg hárommilliárdos gépekkel is végezni”
– mondja Levente. Ezt a tudatosságot nem volt könnyű eljuttatni a vásárlókhoz, végül az hozott áttörést, hogy kommunikáltuk mi minden van az ásványvízben, és hogy víz és víz között igenis különbség van.”
A saját brandjük értékéről
„Tartok attól, hogy a lányaim azt hiszik, hogy nekik ezzel kell foglalkozni, pedig nem várom el, hogy ezt a céget vigyék, ha felnőnek. Ez az én álmom, amit megvalósítottam, de ez lesz, ahogy lesz, amíg lesz.”
A Tomán Szabina brandet épp ezért szeretné kiemelni és függetlenül építeni a cég brandjétől, a cég mindennapos ügyeit azonban hamarosan átadná olyanoknak, akik nélküle is képesek ugyanilyen minőségben csinálni.
A saját brandjének építéséhez elindított egy többhetes mentorprogramot kis-és középvállalkozóknak. „Nagyon sok olyan vállalkozó van, akinek a problémája egy egyszerű tanáccsal, segítséggel áthidalható, és utána csodálatos dolgokra képes” – mondja Szabina.
Levente az októberi címlapanyagban saját brandjének értékét egymilliárd forint körülinek becsülte. A Cápák között nyitotta fel a szemét a társadalmi szerepvállalás fontosságáról, amit szeretne minél tudatosabban kezelni. Ehhez hamarosan egy tanácsadói céget fog létrehozni. Nem látja még, hogy pontosan hogyan fog működni, de szeretne mentor lenni a következő generációnak úgy, ahogy neki is mentor volt az édesapja.
Borítókép: Balogh Levente és Tomán Szabina a kecskeméti Country Tour-on. Fotó: Fekete Csaba