Börtönbüntetést és 135 millió forint vesztegetési pénz elkobzását indítványozta az ügyészség Bige Lászlóval, a milliárdos műtrágyakirállyal szemben – értesült a vádemelésről a 24.hu.
A műtrágyakirályként emlegetett Bige érdekeltsége a péti Nitrogénművek és a szolnoki kénsavgyár, a Bige Holding. A Forbes legfrissebb listáján a 14. helyre esett vissza a leggazdagabb magyarok között, vagyonát 92,2 milliárdra tettük, az elmúlt 5 évben az ő becsült vagyona esett a legnagyobbat.
Romlik a Nitrogénművek teljesítménye
Vagyona nem az ellene folyó eljárások miatt (ezek már tavaly megindultak), hanem elsősorban a Nitrogénművek nehéz finanszírozási helyzete és egyre romló teljesítménye miatt csökkent.
A vesztegetési ügy mibenlétéről az ügyészség nem óhajtott részletekkel szolgálni, a 24.hu kérdésére azt közölték, hogy a vádlott nem közszereplő. A Nyíregyházi Törvényszék annyit válaszolt a lapnak, hogy április 21-én érkezett meg hozzájuk a vádirat, a veszélyhelyzetre tekintettel az iratok megvizsgálására és a vádirat kézbesítésére három hónap áll rendelkezésükre. Erre eddig a nagy terjedelmű iratanyag miatt nem került sor – jelezte a bíróság, amely szintén a személyes adatok védelmére hivatkozva nem adott tájékoztatást a vádlott kilétéről.
Vesztegetési ügy, Bigére börtönt kér az ügyészség
A lap megkeresésére a nagyvállalkozó nem reagált, ügyvédje, Zamecsnik Péter az értesülést megerősítette, Bigéhez eljutott a vádirat, amihez annyit tett hozzá: „a vád koncepciója a vesztegetésről teljességgel megalapozatlan”.
Mint a 24.hu írja, a nagy hallgatás közepette némi kapaszkodót ad a bő két hete a megyei hírportálon Martossy György megbízott főügyész aláírásával megjelent közlemény, amely ugyan nem nevezi meg Bigét, csupán egy vállalkozót említ – így visszhangtalan is maradt –, levezeti viszont a feltételezett bűncselekményt. Ezek szerint Bigét a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Főügyészség üzletszerűen elkövetett vesztegetéssel vádolja, mivel
a vádirat szerint manipulált az általa gyártott termék eladása során, amiért 135 millió forintot kért és kapott cége ügyfelétől.
Az ügyészség szerint Bige megállapodott egy vállalkozóval abban, hogy több ezer tonna terméket ad át neki, a forgalmazó azt a piaci árnál olcsóbban, részben számla nélkül értékesíti, az összeget pedig átadja a milliárdosnak. Aki cserében vállalta, hogy a vállalkozónál letétbe helyezett terméket később minőségi kifogásra hivatkozva leértékeli, így a forgalmazó is haszonhoz juthat.
Mindez 2010-ben történt, amikor az ügyészség szerint a terméket készpénzért, számla nélkül értékesítő vállalkozó 135 millió forintot csorgatott vissza Bigének, amivel saját cégének nem számolt el.
Az ügyészség vagyonelkobzást indítványozott a vesztegetési pénzre, amit a nyomozóhatóság Bige László bankszámláján már le is foglalt, és további 20 millió forint büntetést is szükségesnek tart. Emellett börtönbüntetést kér a milliárdosra, de abban az esetben, ha az előkészítő ülésen beismerő vallomást tesz, és lemond a tárgyaláshoz való jogáról,
az ügyészség megelégedne két év börtönbüntetéssel öt évre felfüggesztve.
Csányira utalgatott
Bige korábban a Bloombergnek adott interjúban utalt arra, hogy régi ellenlábasa, Csányi Sándor OTP-vezér állhat az őt ért hatósági támadások mögött, amit az OTP rögvest határozottan cáfolt is. A vádiratból az derül ki, Csányinak valóban nem sok köze lehet ahhoz, ami most Bigével történik.
Nem az első eset, hogy Bige összeütközik a törvénnyel: 1998 őszén előzetes letartóztatásba helyezték, többek között több tízmilliós adócsalással és 15 millió forintos vesztegetéssel gyanúsították. A bíróság végül felmentette.