A magyar oktatási startup, a Bookr Kids és a Codecool programozóiskola a HolonIQ Europe Edtech 100-as listáján a digitális tartalom kategóriában lettek kiemelve – közölte a Forbes.hu szerkesztőségével Horváth Dorka, a Bookr Kids alapító tulajdonosa.
Az évente összeállított listán Európa száz legígéretesebb edtech startupját tüntetik fel különböző kategóriákban. Az összeállításban az európai székhellyel rendelkező startupok szerepelnek (külön listázzák a skandináv-balti régió és Oroszország startupjait.) Az edtechet, azaz oktatástechnológiát, az oktatást megújító, új technológiával ellátó irányzat neveként lehetne meghatározni.
A HolonIQ Europe listája felhívja a figyelmet arra, hogy Európában nagy hagyománya van a magas színvonalú közoktatási rendszereknek, és ugyan még mindig a hagyományosabb formák uralják az oktatást, a technológia oktatásba való integrálása egyre fontosabb. A fejlődésen nagyot lendített a világjárvány is, ami miatt hangsúlyosabb lett az online tanulásra való átállás.
Egyre több modell jelenik meg és a szereplők sokkal inkább keresik az oktatásba is beilleszthető digitális megoldásokat.
A lista összeállítói ezek közül választják ki minden évben a legígéretesebbeket.
Több szempontot vizsgálnak
A HolonIQ csapata és piaci szakértők együttesen választották ki a 100 legígéretesebb digitális oktatási vállalatot a több mint ötezer európai edtech startup közül. Szempont, hogy a vállalkozások a régióban működjenek (vagy túlnyomó részt erre a piacra koncentráljanak), fiatalok legyenek (általában tíz évnél nem öregebb vállalkozások), gyorsan növekedjenek és az innovatív tanulási és készségfejlesztésre fókuszáljanak. Kizáró ok, ha a startupok döntései mögött már kizárólag egy nagy befektetői csoport áll.
A zsűri a következő szempontokat vette alapul:
- vizsgálták annak a piacnak a minőségét és relatív aktivitását, amiben a vállalat szerepel,
- szempont volt a termék minősége és egyedisége,
- figyelembe vették a csapat szakértelmét és sokszínűségét,
- hangsúlyos volt a startup pénzügyi helyzete, tőkeereje,
- értékelték a pozitív változásokat, a vállalat növekedési tempóját és mértékét, valamint az alapítástól számított elért eredményeket is.
Egy jó hír a távoktatás káoszában: villámgyorsan hivatalos angol tankönyv lett a digitális Bookr Class
Jól megy a Bookr-nek
Nem ez az egyetlen siker mostanában a Bookr háza táján. Horváth Dorka több aktualitásról is beszámolt a cég kapcsán:
- idén elérik az 1,2 millió dolláros árbevételt,
- indítottak egy pilotprogramot egy libanoni-szír menekülttáborban, miközben egy másikat most zártak le Guatemalában,
- a tanulási megoldásokkal és pedagógiai módszertant kutató Education Alliance Finland kilencvenhat százalékos hatékonyságúnak minősítette a Bookr módszertanát,
- jól szerepelnek a nemzetközi startup versenyeken, kategóriájukban megnyerték a GESS-t Dubait, elődöntősök voltak a British Council ELT-ons Awardon és a Reimagine Awardon, mindkétszer az innováció kategóriában.
Jó, de mi az a Bookr?
Horváth Dorka és párja, Karányi Dániel az interaktív mesekönyveket tömörítő alkalmazással, a Bookr Kidsszel futottak be – a Forbes elsők között írt a 2014-ben induló cégről.
Öt év alatt több mint 700 digitális könyvet készítettek, méghozzá nem csak a magyar gyerekeknek.
Közben nagyot buktak egy vacak kínai tablettel, de angolnyelv-tanulást segítő programjukat, a Bookr Classt tankönyvvé nyilvánították. Vagyis a mesekönyvstartupból oktatástechnológiai, edtech cég lett.
A Bookr Kids nagy utat járt be. Kezdetben többnyire meglévő sikerkönyvek digitalizálásával foglalkoztak, majd egyre inkább az edtech vonalra álltak át. Az animált meséket kiegészítették pedagógusok által kidolgozott olvasás- és képességfejlesztő funkciókkal. Az alapításkor még a gyermekek szórakoztatása volt a fő cél, mára már a fejlesztésre helyezik a hangsúlyt.
Csányiék beszállnak: több mint 700 milliós befektetést kap a Bookr, a magyar oktatási startup, irány Amerika
A Móra-Bookr Kids Kft. tulajdonosai a 2020-as adatok szerint a Bookr Digital Kft. (ők az alapítók, 36,33 százalékos részesedés), a Móra Kiadó Zrt. (15,24 százalék), a Balogh Péter-féle Baconsult Kft. (3,52 százalék), a Lombard Portfolió Zrt. (3,52 százalék), a Bonitás Kockázati Tőkealap (13,95 százalék) és az MFB Növekedési Tőkealap (27,44 százalék).
A Bookr-ről legutóbb akkor írtunk, mikor Csányi Sándor érdekeltségébe tartozó Bonitás Befektetési Alapkezelőtől és a Hiventures Kockázati Tőkealap-kezelőtől összesen 2 millió eurós (717 millió forint) tőkebefektetést és további 2 millió eurós hitelkeretet kaptak.
A Bookr Kids teljes sztoriját a 2020-as novemberi Forbes magazinban írtuk meg.
A másik kiemelt startup, a Codecool is szárnyal
Az edtech lista másik szereplője, a Codecool programozóiskola, ahol idén már harmadszorra emelnek tőkét a befektetők. Első körben, 2017-ben a Portfolion tőkealap adott kétmillió eurót a cégnek, majd 2019-ben 3,5 millió euró kockázati tőke érkezett a korábbi befektetőktől, plusz a Lead Ventures Alapkezelő Zrt.-től.
A befektetők körébe legutóbb az Integral Venture Partners is csatlakozott, ezúttal hétmillió euróval támogatták az európai terjeszkedést és az újabb fejlesztéseket. A Forbes.hu-n Boda József társalapító-ügyvezetővel online működésről, az egyetemi oktatás szükségességéről és a személyes találkozás nélküli toborzásról interjúztunk.
Aki hadra fogható, azt felszívja a piac – újabb magyar programozóiskola terjeszkedik külföldön
A kiemelt képen Horváth Dorka, Karányi Dániel //fotó: Orbital Strangers