Az adat az új pénz! Legalábbis azoknak a cégeknek, akik jól tudják hasznosítani, meg tudják védeni, ha kell, és jobban tudnak reagálni ügyfeleik igényeire. A Forbes összeállította, mik lesznek a legfontosabb trendek 2018-ban adatügyben.
- Mesterséges intelligencia
A rengeteg cég fog nyitni a mesterséges intelligencia (AI) alkalmazása felé, tonnaszámra öntik bele a pénzt, aminek jelentős része az amerikai Forbes szerint pazarlás. Miért nem fog működni? A legtöbb cég adatgyűjtése teljes káosz, a mesterséges intelligencia-rendszerek “tanításának” alapja viszont épp a jó minőségű adat. Csak akkor hoz hasznot az AI, ha hozzá tud férni a jó minőségű adatokhoz használható formában, a megfelelő irányítással (erről az amerikai Forbes másik cikkében lehet bővebben olvasni). Sok vállalat fog megpróbálkozni ezzel a területtel 2018-ban, közülük a leghatékonyabbak korszerű adatbázis technológiát használnak, mielőtt azt a mesterséges intelligencia tanítására alkalmaznák.
- Blokklánc
A csapból is ez fog folyni, de figyelem: a történelem ismétli önmagát. Ahogy nincsen egyetlen univerzális vállalatirányítási rendszer, úgy fognak megjelenni az egyéni igények a blokklánc technológiával szemben – ahol pedig kereslet van, ott kínálat is lesz. Az, hogy egyetlen uralkodó, minden iparágat lefedő blokklánc (blockchain) legyen, jól hangzik, de elég valószínűtlen.
- Adatvédelem
A blokklánc kiindulási alapja pont az volt, hogy legyen egy “nyilvános (elosztott) főkönyv” – ez pont ellentétes azzal a vággyal, hogy a szenzitív, privát adatok lehetőség szerint azok is maradjanak. A szervezeteknek folyamatos küzdelem lesz, hogy a privát, titkos adataikat összhangban tartsák a blokklánc alapú publikus főkönyvvel.
- IT biztonság
Az IT biztonságra fordított kiadások nőni fognak, a Forbes azt prognosztizálja, mégis több visszaélés lesz. Ennek leginkább az az oka, hogy főleg a külső behatolás elleni védelem van a figyelem középpontjában, miközben az adatbázisok a falakon belül is sérülékenyek. A legnagyobb rizikófaktor a vállalaton belüli túl széles és ellenőrizetlen hozzáférési jogosultságok jelentik. Minél több embernek minél több eszközzel van hozzáférése az adatbázishoz, annál nagyobb a kockázat. Ezen a területen nyújt – többek között – megoldást a nemrég felvásárolt magyar IT-óriás, a Balabit.
- Uniós adatvédelmi rendelet
2018. május 25-én lép hatályba a GDPR-rendelet (General Data Protection Regulation – Általános Adatvédelmi Szabályzás), a legtöbb cég azonban nem fog időben felkészülni az új szabályokra. Ami azért kellemetlen, mert a büntetés 20 millió euró vagy az egész éves árbevétel 4%-a is lehet. Ezen az oldalon a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NMHH) 12 lépésben összeszedte, hogyan lehet felkészülni az új szabályozásra.
- Fizetési technológiák
Paypass, mobilfizetés, ennél már csak jobban fognak pörögni az új fizetési módok, főleg az új Pénzforgalmi Szolgáltatásokról szóló módosított EU-irányelv – leánykori nevén PSD2 – életbe lépésével. Ez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy már nem csak bankok nyújthatnak pénzügyi szolgáltatást, megnyitják a piacot a techcégek előtt. (A magyar fintech cégekről itt írtunk korábban).
- Felhő adatbázisok
Idén folytatódik a nyílt forráskódú adatbázisok terjedése. Egyre többet fordítanak a cégek felhőszolgáltatásokra, a szolgáltatók célkeresztjébe pedig egyre inkább a kis- és középvállalkozások is bekerülnek. Emellett jobb, ha megjegyezzük még a hibrid felhő kifejezést is, ami a nyílt és privát adatbázisok tulajdonságait ötvözi: az első költséghatékonyságát és skálázhatóságát az utóbbi a saját tűzfal mögötti biztonságával. A Microsoft már rá is ugrott erre a vonatra.