A magyarok többsége szerint a kormánynak tennie kell a magas üzemanyagárak ellen, de csaknem kétharmaduk nem az árak maximalizálásával, hanem adócsökkentésekkel érné el.
Ez a Pulzus Kutató reprezentatív felméréséből derül ki, amelyet a Napi.hu megbízásából készített. A Napi.hu csütörtöki cikkében megjegyzi, az adócsökkentés a gyakorlatban az áfát jelenti, mivel a jövedéki adónak van egy, az egész Európai Unióra kiterjedő minimum szintje. A Pulzus Kutató reprezentatív kutatásának eredményei szerint
a válaszadók 63 százaléka úgy véli, hogy adócsökkentéssel kellene enyhíteni az autósok terheit, nem pedig a vállalkozásokra terhelni azt.
Pedig a tavaly novemberben bevezetett 480 forintos hatósági árral gyakorlatilag ez történik, mert a világpiaci folyamatok miatt egyre drágábban jutnak a kutak üzemanyaghoz, míg lassan 3 hónapja az alacsonyan rögzített kiskereskedelmi árakon kell eladniuk a 95-ön benzint és a nem prémium gázolajat.
26 százalék hosszabbítana további 3 hónapra, 14 százalék pedig egy eddig nem tárgyalt megoldást preferálna: azt, hogy a rászorulók kapjanak valamilyen kedvezményes üzemanyag-kupont.
Ez érintheti például azokat az embereket, ahol nem jó a tömegközlekedés és autó nélkül nehezen jutnának el munkába.
Mindössze 8 százalék nem hosszabbítana, 11 százalék pedig nem tudja a megoldást. (A kutatásban több választ is meg lehetett jelölni, ezért az arányok összege magasabb mint 100.)
A 480 forintos üzemanyag áfája 102 forint, két százalékpontos csökkentés (25 százalék) esetén már csak 96 forintot kellene fizetni, ha pedig az EU-ban létező legalacsonyabb, 19 százalékra mérsékelné a kormány az áfát, akkor kevesebb mint 77 forint lenne ez a közteher literenként.
Ha viszont az áfacsökkentéssel együtt a hatósági ár is eltűnne, akkor 19 százalékos szint esetében a benzin 510 forint helyett 483, a gázolaj pedig 530 helyett 501 forint lenne.
Legkésőbb öt nap múlva eldől
A kormánynak már csak 5 napja van dönteni a hogyan továbbról, amire három napja azt válaszolták: „a benzinárstop meghosszabbításának indokoltságáról, az esetleges kiterjesztés módjáról a világpiaci és egyéb körülmények, folyamatok figyelembe vételével a közeljövőben születhet majd döntés”.
Az biztos, hogy a világpiaci ár most magasan afelett van, mint amikor a kormány indokoltnak gondolta az ársapka bevezetését.
A Pulzus Kutató-Napi kutatás további eredményei itt olvashatók.
Borítókép: Kyle Bushnell // Unsplash
Kapcsolódó: