Nőtt tavalyhoz képest az uniós földtámogatás, Simicska Lajos agrárbirodalmának bekebelezésével Mészáros már Csányi Sándort szorongatja.
A K-Monitor minden évben összesíti, kiknél landolnak az uniós agrártámogatások a magyar mezőgazdaságban. Az EU-tól kapott összeg először nőtt 2015 óta:
a teljes kiosztott összeg 663,5 milliárd forintra rúgott 2018-ban, ami mintegy 100 milliárddal több volt, mint 2017-ben.
A többlet főleg az előző évről áthúzódó közvetlen termelői támogatásokból, illetve a Vidékfejlesztési Program kifizetéseinek beindulásából adódott. Közvetlen támogatásként 381,8 milliárd forintot folyósítottak a gazdálkodóknak, ebből a területalapú támogatás (210 milliárd forint) meghaladta az előző évit.
A támogatások 80 százaléka származott uniós forrásból, és csak 20 százaléka a hazai költségvetésből.
A területalapú támogatás összege hektáronként 32 536 Ft (2017: 32 110 Ft), a zöldítési támogatásé 18 397 Ft (2017: 17 643 Ft) volt.
A rendszer főbb támogatási formái a birtokméret alapján járnak, így nem csoda, hogy a támogatások igen aránytalanul jutnak el az agrártársadalom szereplőihez:
a támogatottak felső 10 százalék kapja az összes támogatás mintegy háromnegyedét.
Ennek fő oka a K-Monitor szerint a támogatási rendszer működése mellett a növekvő, állami eszközökkel is erősített birtokkoncentráció és a politikailag is befolyásos nagytőkések szektorbeli jelenléte.
Simicska visszavonulása átrendezte a szektort
Komoly átrendeződés történt az előző évhez képest: itt a Forbes.hu-n is részletesen követtük, ahogy Simicska Lajos kapitulálása után cégbirodalma beolvad Mészáros üzleti köreinek érdekeltségeibe.
Mészáros Lőrinc (megint) bevásárolt: övé lett Simicska egykori, jól menő agrárcége
2014-ben még a legnagyobb játékosnak számított a magyar mezőgazdaságban, hogy aztán a 2018-as választások után az agrárcégei Mészáros Lőrincnél kötöttek ki, amivel már lassan Csányi Sándor OTP-vezér és Bonafarm-tulajdonos első helyét veszélyezteti.
2. Mészáros Lőrinc: 3,6 milliárd
Mészárosnak 2018 a terjeszkedés éve volt. Nyerges Zsolt közvetítésével megszerezte a Simicska-agrárbirodalom javát (Mezort), így minden valószínűség szerint az ország legnagyobb földbirtokosává vált (a területalapú támogatásokból az ő cégei kapták a legtöbbet). Ezzel együtt még nem lökte le a feldolgozóiparban erős Csányit az agrárium trónjáról, a bankár egy jóval szervezettebb, jövedelmezőbb cégbirodalmat tulajdonol. A 2018-as Mezort-támogatásokat már Mészároshoz számolva a cégháló a tavalyi támogatási összeg több, mint háromszorosát szerzi meg.
3. Hunland (Janssen-család): 2,16 milliárd
A Pest megyei földprivatizáció egyik nagy nyertese volt a 30 éve hazánkba telepedett, a magyar politikai elithez mindig közel helyezkedő holland Janssen család. A Bugyi környékén gazdálkodó, a szigetszentmiklósi stadiont és Szijjártó Péter futsalcsapatát is szponzoráló Hunland cégcsoport idén már toplistánk harmadik helyére ért föl. A Hunland orosz állami pályázatokon is indul, a zászlóshajó Hunland-Trade árbevétele még a 2018-as visszaesés ellenére is bőven 100 milliárd feletti.