Hercegnőképzőtől a gördülő fesztiválon át a légiparádéig mindent bevet az állam, hogy bepótolja a tavaly elhalasztott ünnepet.
Hivatalosan a 2020. évi elhalasztott Szent István Napot ünnepeljük idén augusztus 19-22. között, de a négynapos ünnep is mutatja, hogy alaposan kirúg a hámból az ország. Ennek ára is van, de az elköltött összeg nem feltétlen csak hangulatjavító célzatú, a turizmus is reménykedhet.
Hogy a magyarok kevesebbet gondoljanak a járványveszélyre, a kormány egy rendelettel
az egész hosszú hétvége alatt minden jelentősebb járványügyi korlátozást feloldott, ami kizárta volna például az oltatlanokat a rendezvényről.
A kormány „minden idők legnagyobb szabású Szent István-napi fesztiváljára készül”, 3,5 napon keresztül 17 rendezvényhelyszínen több száz program lesz – mondta még júliusban Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár
Költségek
Az ünnepségsorozat költségvetése két elemből áll össze: a tűzijáték, valamint a kísérőrendezvények költségei. Utóbbiról a Turisztikai Marketingkommunikációs Ügynökség Zrt. az Antenna Hungáriával állapodott meg, a rendezvényekre fordítható keretösszeg nettó 6 milliárd 575 millió forint. Fontos kitétel, hogy az összeg 70 százalékát mindenképp el kell költeni, ami nettó 4 milliárd 602 millió forintot jelent. A tűzijáték rendezője szintén az Antenna Hungária, amire 1,3 milliárd forintos keretet, valamint minimum 900 millió forintot használhat fel. A tűzijátékot a pirotechnikával foglalkozó Nuvu Kft. bonyolítja.
A nemzeti ünnep tehát nettó 5,5–7,9 milliárd forint között alakul a magyaroknak.
Érdemes megjegyezni, korábban minimális kísérőrendezvény volt, a tűzijáték pedig 2019-ben 212 millió forintba került. A hvg.hu számítása szerint az idei után a második legdrágább ünnep a 2000. évi volt: az inflációval korrigálva 2,1 milliárd forint volt.
Az idei ünnepség részelemeinek pontos költsége, illetve a feladattal megbízott vállalkozások teljes köre egyelőre nem ismert.
Budapest Főváros Önkormányzata 2021-ben nem tervezett külön soron az augusztus 20-i ünnepségek finanszírozásával. Karácsony Gergely a koronavírus járvány hatása, valamint a kormányzati forráselvonások miatt azt mondta, hogy
az idei fővárosi büdzsé „a túlélés költségvetése lesz”.
Összehasonlításnak érdemes a francia nemzeti ünnepet venni. A forradalom kitörésére július 14-én emlékeznek a franciák, jellemzően a légiparádé és tűzijáték szokásos főelemei a rendezvénynek. A koronavírus idején sem maradt el tavaly az ünnepség, amire összesen 600 ezer eurót, tehát nagyjából 210 millió forintot költöttek.
Bebikáznák a turizmust
A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) a nemzeti ünnepségsorozattól ettől reméli a turizmus felélénkülését. A fővárosi turizmus sínylette meg a legjobban a járványt a külföldiek távolmaradása miatt, nem elképzelhetetlen tehát, hogy a gigatűzijáték fényével külföldre is üzennének. Az állami rendezvénysorozat a belső turizmuson, különösen a fővárosin lökne nagyot, hogy a magyarok ne csak a tűzijátékra érkezzenek, hanem több napot eltöltve szállást is foglaljanak. A hvg.hu idézi a Magyar Turisztikai Ügynökség adatait is, ami alapján nagy elvárásai nem lehetnek a szervezőknek és a turizmusnak: 2019 augusztusában mindössze a szálláshelyek 9 százalékát foglalták le magyarok a fővárosban.
A jó hangulatért tényleg mindent megtesznek: a központi rendezvényeken rögzített 350 forintos áron mérik majd a korsó sört, ami messze a fővárosban megszokott ár alatti.
A rendezvénysorozat központi eleme a megszokott módon a tűzijáték, pontosabban idén: „Tűz és fények játéka”. A szervezői ígéretek szerint 40 ezer töltetet lőnek fel, ami a 2019-es esemény nyolcszorosa. A kivitelező pirotechnikusok szerint nyolc különböző fázisa lesz a több mint fél órás látványosságnak a Duna felett.
A tűzijáték mellett programözön
A teljes programlistából csak néhányat emelnénk ki:
- Gördülő díszletes fesztivál, zenei felvonulás az Andrássy úton, felelevenítve az államalapítás történetét.
- családi programok a Városligetben, köztük herceg- és hercegnőképző
- Modern Hadi parádé a Dunán, de megtekinthető a Lajta Monitor Múzeumhajó is.
- Szent Jobb-körmenet
- Megtekinthető az Aranyvonat (a Szent Jobbot 1938-ban körbehordozó vonat) a Kossuth téren
- Szent István terem kiállításának (ingyenes) megnyitása a Budavári Palotában
- A fővárosi Szabadság térre költözik a Veszprémi Utcazene Fesztivál
- A Műegyetem rakparton koncertsorozat lesz: Ákos, Demjén, Tankcsapda, Halott Pénz
Az Andrássy úti parádé meglehetősen elüt az eddig megszokott ünnepi programoktól. Az eddig megismerhető programelemek és díszletek alapján találkozhatunk óriásturullal, kerekeken guruló mega-Szent Istvánnal, illetve tizenkét ember által hajtott, óriás-csodaszarvassal is. A felvonulást a Tulipán Tündér Produkció szervezte, rendezője Juronics Tamás táncművész.
Kiemelt kép: Magyar Turisztikai Ügynökség