Állítólag nagy veszélynek van kitéve a szerepe miatt, de ez biztos nem lepi meg a hetek óta őskáoszban tengődő Chelsea-tulajt.
A Forbes.com-nak erősítette meg egy, az ügyhöz közeli forrás a The Wall Street Journal sztoriját, miszerint Roman Abramovics orosz oligarchát és Chelsea-tulajdonost tényleg megmérgezték egy március 3-i, orosz és ukrán felek közti kijevi találkozón.
A forrás nem mellesleg hozzátette: a mindkét oldalnál kapcsolatokkal rendelkező semleges ”szószóló” szerepében kockázatnak van kitéve a milliárdos személye.
Abramovics mint béketárgyaló?
Abramovicsot és az ukrán delegáció két másik tagját a március 3-i találkozó után „vörös szemekkel, szűnni nem akaró könnyezéssel és hámló arc- és kézbőrrel” látták, erősítette meg amerikai anyalapunknak az említett forrás. Arról már nem közölt információt, miért és milyen méreggel vehették célba a hármasukat.
Abramovicsot kedden Isztambulban, a béketárgyaló csapat részeként látták. A forbesos forrás szerint ebben az a szerepe, hogy kapcsolatot létesítsen a két ország kormánya között mint független résztvevő, akiben mindkét fél megbízhat, emellett evakuációs folyosók megteremtésében is részt vesz. Politikai oldalról ugyanakkor nem folytat kommunikációt.
Ami azt illeti, a milliárdossal már a háború február 24-i kirobbanásának első óráiban felvették a kapcsolatot, mikor Kijev és Moszkva között megszakadt a kommunikáció.
A Zelenszkij-Putyin-háló
Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt a zsidó közösségben végzett kulturális és művészeti tevékenysége révén ismeri a Chelsea-tulajdonos. Állítólag kettejük ismeretsége az egyik oka annak, hogy az Egyesült Államok miért nem szankcionálta még az oligarchát, miközben az Európai Unió és az Egyesült Királyság már meg is tette ezt vele Vlagyimir Putyin orosz elnökkel való állítólagos közeli viszonyára hivatkozva.
A Putyin-szállal kapcsolatban máig nem sikerült tisztázni a helyzetet. Sőt, az amerikai Forbes éppenséggel úgy tudja, Putyinhoz e pillanatban senkinek nincs kifejezett bejárása, az elnök teljes mértékben el van szigetelődve mindennemű pontos információtól és tanácsadástól.
Vagyon, szankciók, Chelsea, jachtok
Az orosz oligarcha-milliárdos életét finoman szólva is felforgatta a háború, kezdve a Chelsea labdarúgóklub eladási történetétől befagyasztott vagyonáig. A háború előtti becsült vagyona 15 milliárd dollár környékén volt, ez most e pillanatban 8 milliárdra rúghat – és az is kérdéses, hogy ebből egyáltalán mekkora részhez fér hozzá a szankciók miatt.
Igen ám, de ha igazak voltak a múlt heti értesülések, akkor bizony a háború miatt eladósorba került Chelsea nemcsak hogy bármi áron, de egyenesen rekordáron fog elkelni.
A közel két tucat érdeklődőnek készülnie kell: 3 milliárd font felé tarthat a licit.
Az viszont egy érdekes kérdés még, hogy a Chelsea eladását miképp érinti az, hogy március 10-én a britek Abramovicsot is feltették az orosz szankciós listára mint „Kreml-párti oligarchát”, ezzel hat másik orosz milliárdos vagyonával együtt az övét is befagyasztva. Nem egyértelmű, hogy a londoni egyesület eladását hogyan befolyásolja a szankció, hiszen az ehhez hasonló büntető intézkedéseket alapvetően vállalatokra szabták. Márpedig a Chelsea irányítását a klubot 19 éve megvásárló Abramobics már korábban átadta egy alapítványnak.
Ami borítékolható: nem orosz lesz az új tulaj, hiszen a brit kormánynak kell majd engedélyezni a tranzakciót, vagyis lesz ráhatásuk arra, hogy kihez, pontosabban kikhez ne kerüljön a klub.
Elvégre az orosz-ukrán háború óta a Premier League-et érintő fontos kérdések közé tartozik, hogy innentől egy-egy élvonalbeli európai klub kit engedhet be tulajdonosi soraiba vagy hogy mihez kezdjen Oroszországgal esetlegesen fennálló függőségeinek csökkentése érdekében.
Kapcsolódó hír még a múlt hétről, hogy Törökország vizein Abramovicsnak két, több milliárd dollár értékű luxusjachtja is megjelent, így menekítve vagyonát a nyugati szankciók elől.
Borítókép: Roman Abramovics 2014-ben. Fotó: Londonpixels // Wikimedia