A nyilvános szereplést tudatosan kerülte, így egész életében titokzatos maradt Petr Kellner, aki a magyar milliárdosokat alaposan megszégyenítő vagyont hagy örököseire helikopterbalesete után. Az 56 éves üzletember a színfalak mögött nagyon is aktív volt, hatással volt a cseh külpolitikára és még egy amerikai szenátor szemét is szúrta.
Szombaton Alaszkában szenvedett balesetet a Petr Kellner cseh milliárdost is szállító Airbus-helikopter a Knik-gleccsernél. Kellner mellett négyen haltak szörnyet a szerencsétlenségben, amelynek a beszámolók szerint egy túlélője van, az ő állapota a hétfői hírek szerint válságos, de stabil. A társaság helisízett: ennek az extrém sportnak a lényege, hogy a sízők helikopterből kiugorva érkeznek a hegyoldalra.
Kellnerék egy alaszkai luxusszálló által biztosított helikopterrel baleseteztek a The New York Times szerint. Az 56 éves Kellner mellett egy másik cseh állampolgár is az áldozatok között van. A milliárdos szenvedélyes síző hírében állt, és állítólag nem először vendégeskedett Alaszkában.
Az amerikai Forbes által 17,5 milliárd dollárosra becsült vagyonát – amellyel a világ 68. leggazdagabb embere volt – felesége és négy gyermeke örökli.
A milliárdos üzletember halálhírére hétfő délelőtt a prágai tőzsde is reagált, és csökkenni kezdtek a PPF tulajdonában lévő vagy ahhoz köthető részvények. Az O2 telefonszolgáltató részvényeinek értéke tíz óráig egy százalékkal esett vissza, a Moneta Banké, amely rövidesen egyesül a PPF-fel, viszont már több mint három százalékkal.
Jaroslav Masek, a Hospodárské Noviny című tekintélyes cseh politikai és gazdasági napilap főszerkesztője szerint ezek azonban csak „gyorsreakciók” a halálhírre. „Petr Kellner nagyon aktív volt cégei irányításában, ezért nehéz lesz megtalálni utódját. Kérdéses, hogy egyáltalán lehet-e majd találni egy utódot, vagy pedig a PPF Groupot részenként el kell majd adni. Azt azonban nem gondolom, hogy ez ingataggá tenné a részvényeik értékét” – idézi az MTI Maseket.
Időközben a PPF honlapján is megjelent egy közlemény a tulajdonos haláláról. Ebben azt írják, Kellner temetését szűk körben rendezik majd, illetve arra kérik a médiát, tartsák tiszteletben családja gyászát.
Papírboltosból befektetési guru
Kellner nem egyszerűen Csehország leggazdagabb embere volt. A térségünkben sem érhetett senki a nyomába. Összehasonlításképp: a legutóbbi listánk szerint leggazdagabb magyar, Mészáros Lőrinc forintról átszámítva nagyjából 1,6 milliárd dolláros vagyonnal rendelkezik – és a cseh milliárdos merőben más utat járt be, mint a milliárdjait elsősorban politikai kapcsolatai miatt bezsebelő egykori felcsúti gázszerelő és polgármester.
Kellner a diplomáját a Prágai Gazdasági Egyetemen szerezte, ezt követően rövid ideig a külkereskedelmi cégnél dolgozott, majd az 1990-es években kezdte üzleti karrierjét. Először irodaszerekkel kereskedett, majd 1991-ben két társával együtt megalapította élete fő művét, a befektetésekkel foglalkozó, hollandiai székhelyű PPF-et.
Fotó: Forbes.cz
A sikeres tőkebevonások és Kellner tehetsége a megfelelő befektetések kiszúrásához hamarosan globálisan is jelentős szereplővé tette a PPF-et.
A 98,92 százalékban Kellner tulajdonában lévő vállalat az Egyesült Államoktól 32 országban 373 cégből áll.
Magyarországon a Mall Group 40 százalékos, a Telenor többségi-, valamint a Skoda Transportations 88 százalékos tulajdonosaként van jelen. A PPF-nek világszerte 100 ezer munkavállalója van, és a globális fókuszát jól jellemzi, hogy ezek közül kevesebb mint tízezer dolgozik Csehországban.
2020 közepén a cégei összesen 220 millió eurós nyereségről számoltak be az előző évről – elsősorban a pénzügyi cégek fialtak jól, azokon belül is a kínai Home Credit.
A PPF főleg távközlési, mezőgazdasági, biotechnológiai, pénzügyi és banki érdekeltségekbe fektet. Az olasz Generali biztosítóval közösen megalapította a Generali PPF Holdingot, innen pedig egyenesen a biztosító igazgatótanácsába vezetett az útja. Ennek hat évig, 2007 és 2013 között volt tagja.
Kellner emellett nem csak az extrém sportokra költött: korábban társtulajdonosa volt az egyik legsikeresebb cseh futballklubnak, a Slavia Prahának, illetve egy időben a Chelsea lehetséges új tulajdonosaként is emlegették.
A Telenor-sztori
A Magyarországon legnagyobb visszhangot kiváltó tevékenysége a Telenor felvásárlása volt, amit nem sokkal később részben a magyar állam vett meg tőle, de ma is többségi tulajdonosa. A PPF 2018 tavaszán – a cég távközlésért felelős vezetője, Ladoslav Bartonicek szerint – különösebb gond nélkül szerezte meg a norvég anyacégtől 2,8 milliárd euróért a Telenort. Ezzel egyébként nemcsak a magyar, hanem a bolgár, a montenegrói és a szerb mobilpiacon is egycsapásra meghatározó szereplővé lépett elő a PPR.
Újra Pannon lehet a Telenor? Természetesen ez is benne van a pakliban!
Bartonicek nem sokkal később interjút adott a Forbes.hu-nak, akkor a vásárlás körülményei mellett arról is beszélt, hogy a pletykák ellenére még nem környékezték meg őket magyar állami szereplők, hogy ajánlatot tegyenek nekik a cégért.
Ez azonban hamarosan megváltozott. 2019 őszén ugyanis az Antenna Hungárián keresztül 25 százalékos részesedést szerzett a Telenort kézben tartó TMT Hungary B.V.-ben a magyar állam, a maradék 75 százalék pedig maradt a cseh többségi tulajdonosnál. A cégbeszámoló szerint az adófizetőknek 101 milliárd forintjába került az üzlet.
Médiamogul, aki az USA-ban is téma
2019-ben mi is írtunk róla, hogy a PPF a CME megvásárlására készül, amely mintegy 30 tévécsatornával rendelkezett. Portfóliójába tartozott a legnézettebb szlovák kereskedelmi adó, a Markíza és a Csehországban népszerű Nova TV. A CME a világ egyik legnagyobb médiavállalatához, az amerikai Warner Mediához tartozott, közvetetten pedig az amerikai távközlési óriáshoz, az AT&T-hez.
Nem sokkal az első, lehetséges vásárlásról szóló hírek megjelenése után meg is valósult az üzlet. 2019 októberében a PPF 2,1 milliárd dollárt fizetett a CME-ért.
Marco Rubio, Florida republikánus szenátora a szokatlanul bátor – és legalább annyira szokatlan helyről érkező – befolyásszerzés után arra kérte az Egyesült Államok költségvetési bizottságát, vizsgálják meg, nem jelent-e nemzetbiztonsági kockázatot a PPF nyomulása.
Rubiót elsősorban a Kellner érdekeltségeinek kínai kapcsolatai zavarták, és arra hívta fel a figyelmet, hogy „a PPF cégei Kína csatlósaként működnek Csehországban”.
A vizsgálat végén elvileg arra is lett volna lehetőség, hogy elnöki utasításra lefújják az üzletet. Ez végül nem történt meg.
A gyűlölt milliárdos
Kellner a tengerentúlon épp csak felkerült a politika radarjára, hazájában viszont valóban megkerülhetetlen volt.
A szintén dollármilliárdos médiamogul Andrej Babiš cseh miniszterelnökkel enyhén szólva is hideg távolságtartással kezelték – cseh oknyomozó anyagokból azonban kiderült, hogy a gyűlölet sokkal pontosabban írja le kettejük viszonyát.
Viszont egyikőjük sem akart igazán ártani a másiknak, a személyes ellenérzéseik dacára pragmatikusan kezelték egymást, mert tisztában voltak vele, hogy nyílt összecsapásuk mindkettejükre nézve végzetes következményekkel járna. Az is igaz azonban, hogy Babiš 3,5 milliárd dollárosra becsült vagyonával alapvetően más ligában játszik, mint azt Kellner tette.
Andrej Babiš cseh kormányfő feleségével, Monikával. A politikus egy olyan ellenséggel lett szegényebb, akire nem lehetett hatással. Fotó: David Sedlecky / Wikimedia
A Babiš által vezetett, papíron liberális ANO-ból kiváló korábbi cseh EP-képviselő, Pavel Telička is ezt erősítette meg.
„Azt hiszem, Kellnernek Babiš igazából nem versenytársa. Ha Kellner be akar lépni egy új piacra, egyszerűen nem kell a miniszterelnök engedélyét kérnie. Elég ereje van hozzá, hogy anélkül is megtegye” – mondta Telička.
És bár Babištól eltérően nem tört politikusi babérokra, a színfalak mögött igyekezett a maga javára fordítani egyes folyamatokat. A sajátos keleti nyitása, ami előbb az oroszországi, majd főleg a kínai üzleteit illette, nem maradt nyom nélkül a cseh politikán. Szintén cseh oknyomozó anyagokból derül ki, hogy a Kellner környezetében dolgozók állítják: a milliárdosnak döntő befolyása volt arra, Csehország hogyan alakítsa Kína- és Oroszország-politikáját.
„Ha Kellner nem üzletek Kínával, a Zemanra nehezedő, jó pekingi kapcsolatok ápolásáért kifejtett nyomás fele ekkora sem lett volna” – mondták.
Ezt egészen addig lehetett volna üres locsogásnak titulálni, amíg ki nem derült, hogy Kellner saját cégén, a gyorkölcsönöket adó Home Crediten keresztül bújtatottan adott pénzeket olyan kampányokra, amelyek jó képet festettek Kínáról.
Konzervatív idol?
A médiamegjelenések elől tudatosan zárkózott el, magánéletéről keveset lehetett tudni – nem csoda, hogy a nagyobb cseh lapok is csak röviden tudnak beszámolni bármilyen személyes részletről.
Ugyanakkor – minden személyes ellentét ellenére – Kellnertől nem állhatott annyira távol Babiš világnézete. Politikai véleményt is ritkán nyilvánított, de ha megtette, akkor jobboldali, a hagyományokhoz ragaszkodó énjét villantotta meg. Szerinte a szabadság, a szorgalom, a vállalkozói kedv és a tradíciók tisztelete a legfontosabb, és ezek az üzleti siker alapjai is.
„Ezek az értékek tették lehetővé, hogy üzleteljünk és cégeket építsünk fel világszerte. De a mai Nyugat-Európában egyre inkább az egalitarianizmus és a tradícionális értékek relativizálása lett uralkodó” – mondta egyszer.
Borítókép: Slavia Praha / Twitter