Jótékonysági árverésen bocsátotta áruba Jack Dorsey Twitter-alapító első Twitter-bejegyzését. A 2006. március 21-én posztolt „just setting up my twttr” (csak beállítom a twttr-em) tweetért egy maláj üzletember 2,9 millió dollárnyi ether nevű kriptovalutával fizetett.
Jack Dorsey, a Twitter és a digitális fizetéssel foglalkozó Square alapító vezérigazgatója a techmogulok egyébként is furcsa világában is kiemelkedik szokatlan életstílusával és szokásaival – írtuk tegnap a Forbes.hu-n.
Jeges fürdő, leölt kecske, napi böjt – tíz érdekesség a Twitter milliárdos vezéréről
A különc dollármilliárdos most újabb szokatlan dolgot pipálhat ki. Élete első Twitter posztját NFT-formátumban bocsátották árverésre.
Az NFT (Non-Fungible-Token, azaz nem helyettesíthető tokenek) lényege, hogy digitális műalkotásokat tehetünk vele hamisíthatatlanná és azonnal beazonosíthatóvá.
Dorsey az ethert tervei szerint bitcoinra váltja majd, ezt pedig a Give Directly nevű jótékonysági szervezetnek ajánlja fel – írja a BBC. Az eredeti poszt egyébként még mindig fent van Twitteren. Sina Estavi (aki a vásárlást a Mona Lisa megvásárlásához hasonlította) nem magát a bejegyzést vette meg, hanem az azt jelképező kriptovalutát.
Ebből fakad az is, hogy Estavi nem módosíthatja, vagy törölheti az eredeti Twitter-bejegyzést sem. A vevő a zseton mellett kap még egy dokumentumot a bejegyzés metaadataival, valamint egy Dorsey aláírásával ellátott digitális igazolást is.
Már Magyarországon is vettek kriptovalutáért képzőművészeti alkotást
Weiler Péter Bitcoin bánya az Alföldön című képe lett az első magyar, kriptovalutáért kínált képzőművészeti alkotás – írtuk korábban a Forbes.hu-n. A Bitcoin áramfogyasztására rávilágító Bitcoin bánya az Alföldön című kép március 5-én került fel a nemzetközi Mintable rendszerébe.
Az NFT token, és a 80×80 cm vászonra nyomtatott kép egyben került egy etherbe, ami akkori árfolyamon 560 000 forint volt.
Az alkotás március 9-én kelt el, a művet Kacsuk Péter kortárs gyűjtő vásárolta meg. A második pár nappal később történt: Borsi Flóra, világhírű magyar grafikus adta el egyik képét öt etherért, közel kilencezer dollárért.
Bitcoin bánya az Alföldön: először kelt el itthon kriptovalutáért képzőművészeti alkotás
A blockchain alapú művészeti eladások a világpiacon is felpörögtek. Március 11-én például 69 millió dollárért adták el egy Beeple nevű művész alkotását, ami a világ valaha volt legdrágább digitális képévé vált.
A kiemelt képen Jack Dorsey Twitter-vezér