Most, hogy a Microsoft ingyenessé tette a Word-öt és az Excelt, összeszedtünk még néhány, munkához, tanuláshoz és tartalomgyártáshoz is remekül használható olyan szoftvert, alkalmazást, szolgáltatást, amiért nem kell fizetni.
Komoly meglepetést okozott, hogy a Microsoft fű alatt ingyenessé tette bizonyos feltételek mellett a Word, Excel és PowerPoint használatát. A szoftvereket tartalmazó Microsoft 365, azaz gyerekkori nevén Office világszerte az egyik legnépszerűbb irodai programcsomag, amely ma már több mint 300 millió felhasználóval rendelkezik globálisan.
Évente mintegy 25 000 forintba kerül a használata, és épp ezért jött váratlanul a redmondi szuperkonszerntől ez a döntés. A díjmentességért cserébe a felhasználó reklámokat kap, és bizonyos szolgáltatások korlátozottak, hiszen például a dokumentumait csak a felhőbe mentheti. De így is biztos, hogy rengetegen lesznek, akik ráharapnak erre a lehetőségre. Köztük minden bizonnyal olyanok is, akik korábban nem voltak Office/ Microsoft 365 felhasználók.
Mindenesetre a Microsoft húzása kiváló apropót szolgáltat arra, hogy ajánljunk még néhány olyan teljesen, vagy részben ingyenes szoftvert vagy szolgáltatást, amit kiválóan lehet használni munkára, tanuláshoz vagy akár önszórakoztató kreatívkodáshoz. Legalábbis a mi tapasztalataink alapján.
Apache OpenOffice – iroda
Szuper irodai pakk, Word és Excel klónnal többek között. Van magyar nyelvű változata is, és az elemei sok mindenben nagyon hasonlítanak a Microsoft által fejlesztett programokra. Negyedszázada kezdték meg a fejlesztését, amibe beszállt több amerikai felsőoktatási intézmény is.
Apache Open Office
Folyamatosan kalapálgatják, így egyre jobb lesz. Az Apache OpenOffice teljes változata korlátozás nélkül elérhető díjmentesen. Én rengeteg ideig használtam, főként szövegszerkesztésre, helyesírás ellenőrzésre, és csak azért váltottam kényszerűségből az MS 356 előfizetésre, hogy normálisan lássam a Wordben használt kommenteket, megjegyzéseket, mert azokat ez nem kezeli jól. Világszerte nagyon népszerű, már több, mint 380 000 000 alkalommal töltötték le.
IrfanView – képszerkesztő
Ha valakinek egy egyszerűen használható képszerkesztő szoftverre van szüksége, akkor jelentem: megtalálta! Az IrfanView kezelése pillanatok alatt elsajátítható, és kiválóan alkalmas már meglévő állományok átméretezésre, kivágásra, a fényerő, a színhőmérséklet vagy a kontraszt módosítására, vagy akár a formátumok átalakítására.
Tartalmaz jó pár effektet is, amelyek segítségével el lehet mosni, homályosítani bizonyos részleteket, de azért e téren nem annyira szofisztikált, és így nem játszik egy ligában a professzionálisabb programokkal.
irfanview
Villámgyorsan letölthető és telepíthető, a fontos funkciókra vonatkozó gyorsbillentyűk ugyanazok, mint a Microsoft szoftvereinél.
Akár azoknak is jó szívvel tudom ajánlani, akik egyébként idegenül mozognak a számítástechnika világában. Magyarul ugyan nem tud, de minimális szótárazással azoknak sem okozhat gondot a kezelése, akik nem beszélnek egyetlen világnyelvet sem. Én durván két évtizede használom napi szinten és maximálisan elégedett vagyok vele. A teljes változata ingyenesen elérhető.
Capcut – videószerkesztő
A Capcut egy remek kapudrog a videószerkesztés csodálatos, és rettenetesen komplikált világába. A mobilos felhasználók igényeit is maximálisan figyelembe vették a kifejlesztése során, ami azt jelenti, hogy számítógépen is egyszerűen használható.
Ha valakinek még sosem volt dolga hasonló programokkal, egy-két óra után már akkor is remek, vágásokkal tűzdelt, több részletből álló, feliratokat is tartalmazó állományokat hozhat vele össze.
Tartalmaz egy fejlett oktató részt is, így nem is kell dokumentációkat olvasgatni vagy tanító YouTube-videókat nézegetnie napokon keresztül, hogy túljusson az első lépéseken. Teljes körű audiovizuális szolgáltatást nyújt. Azaz akár hangok is felvehetőek a programon belül, hiszen felismeri a csatlakoztatott mikrofont is.
Ellátták rengeteg grafikus effekttel, számos betűtípussal is. Viszont az ingyenes verzióban ezek korlátozottan érhetőek el, illetve, ha valaki nem fizet érte, akkor a vízjel is kötelezően megjelenik az anyagok elején és végén. De ez is elég lehet annak, akinek nincsenek nagy tervei, vagy csak ki szeretné próbálni, hogy hogyan is működik a videószerkesztés. Van-e hozzá egyáltalán kedve vagy affinitása, és próbálgassa a határait.
Én annyira elégedett voltam vele, hogy elő is fizettem rá, ami havi 4500 forintos kiadást jelent, de ennyit bőven megér. Annak különösen ajánlott lehet, aki mobilon és PC-n is szeretne videókat szerkesztgetni, hiszen a felhasználói felület nagyon hasonló a két platformon, és telefonon vagy tableten is kellően felhasználóbarát. Kisebb cégeknek, és olyan induló vállalkozásoknak is jó szívvel tudjuk ajánlani, akik nem akarnak vagy tudnak sokat költeni egy professzionális videóvágó szofverre. De azért szeretnének mozgóképekkel is kommunikálni, vagy saját audiovizuális anyagokkal segíteni a termékeik értékesítését.
Any Video Converter – YouTube videók letöltése
Egyre többször fordulhat elő, hogy egy magánszemélynek, oktatási intézménynek vagy cégnek szüksége van arra, hogy letöltse a YouTube-on található anyagokat. Ennek oka lehet, hogy azt, vagy annak részleteit szeretné beilleszteni egy prezentációba, vagy nem bízik a stabil netkapcsolatban.
Softonic Any Video Converter.
Softonic Any Video Converter
Erre vannak online szolgáltatások, amelyek viszont kivétel nélkül borzalmasak. Egyrészt öntik a reklámot, másrészt a letölthető állományok mennyisége korlátozott vagy egyszerűen csak élvezhetetlenül lerontják azok minőségét. Mindez pedig iszonyatosan bosszantó lehet. Ám erre is van már megoldás. Az Any Video Converter egy pazar szoftver, ami ilyesmire kiválóan alkalmas.
Gyakorlatilag korlátlan mennyiségű YouTube videós állomány tölthető le a segítségével villámgyorsan, egyszerűen és díjmentesen.
Ez egy ingyenesen telepíthető alkalmazás, amely nagyon felhasználóbarát és „bolondbiztos”. Szó szerint pillanatok alatt elsajátítható a kezelése, elrontani nem lehet vele semmit. Az Any Video Converter tartalmaz videószerkesztő, feliratozó szekciót is, ám azokért már fizetni kell, és nem is működnek igazán jól.
GIMP – Az ingyenes Photoshop
Ha valakinek tényleg professzionális tudású képszerkesztő, képmanipulátor és képlétrehozó szoftverre van szüksége, annak a korábban említett, alapszintű IrfanView kevés. Viszont létezik egy olyan ingyenes program, ami mindezt kínálja, az igen népszerű és elismert Photoshop szintjén.
GIMP, az ingyenes Photohop
GIMP, az ingyenes Photohop
Ez pedig a GNU Image Manipulator Program, azaz a GIMP, amely idén ünnepli 30. (!) születésnapját. Két egyetemista hozta létre, és igen régóta egy hatalmas közösség foglalkozik a fejlesztésével a szabadidejében.
A GIMP egy egészen döbbenetes tudású, rengeteg lehetőséget kínáló, profi szintű képszerkesztő alkalmazás, amely teljesen díjmentes. Támogatja a rétegeket, maszkokat, egyedi ecseteket és számos fájlformátumot, beleértve a PSD-t is. Pluginokkal és szkriptekkel bővíthető, valamint animált GIF-ek készítésére is alkalmas.
GIMP
Mindez jól hangzik, azonban a tapasztalataim szerint igen bonyolult. Rengeteg időt és energiát kell belerakni ahhoz, hogy valaki tényleg kényelmesen és gyorsan tudja kezelni. Egész egyszerűen nem annyira felhasználóbarát, mint a már említett Photoshop. És az is igaz, hogy azzal ellentétben például a menő AI alapú képgenerátor funkciókat nem tartalmazza.