Élő videóban zajlik a hirdetés és a fizetés, az explicit videók küldése azonban más felületeken történik. Egyre több gyerek és kiskorú érintett, már megjelentek a digitális stricik is.
Mi történt? A BBC értesülése szerint a TikTok anyagi hasznot húz tinik szexuális tartalmú élő közvetítéseiből. Noha a TikTok „zéró toleranciát hirdetett a kizsákmányolással szemben”, a brit híroldal cikke szerint élénken pörög a platformon a fiatalkorúak szexuális kizsákmányolása.
Mi az üzleti modell? A fiatalok a TikTokon élő adásban hirdetik a szexuális tartalmú videóikat, amiket giftekért (ajándék, TikTokon keresztül küldött pénzért) cserébe más platformon küldenek el. Vagyis a TikTok csak a hirdetés illetve a privát üzenetben a részletek egyeztetésének és a fizetésnek a platformja, de mivel a Tiktok eltávolít minden nyilvánvaló szexuális aktust és meztelenséget, a teljesítés más üzenetküldő alkalmazásban történik.
Afrika, mint központ. Ennek a fajta visszaélésnek a BBC szerint Kenya a központja, ahol rengeteg a nehéz sorsú fiatal, de kellően elterjedt az internethasználat. Ezen felül Afrikában nagyon gyenge az online moderálás a nyugati országokhoz képest. És mivel az említett hirdetésekben jellemzően szlenget használnak a szexuális üzenetekre, azok elrepülnek az algoritmus radarja alatt, és nem kerülnek a moderátorok elé.
Egy megszólaltatott egykori moderátor szerint az eléjük került élő közvetítések 80 százaléka szexuális jellegű szolgáltatásokat hirdetett, és a TikTok tisztában van a probléma mértékével.
A Kenyában aktív gyermekvédelmi szervezetek szerint már kilenc éves gyerekek is részt vesznek ezekben a tevékenységekben. A tizenéves lányok a BBC cikke szerint éjszakánként hat-hét órát is ezzel töltenek, ami során napi 15 ezer forintot keresnek átlagosan.
Mivel a TikTok Lives szolgáltatáshoz 18 évnél idősebb userre és legalább 1000 követőre van szükség, így a sok követővel rendelkező felhasználók digitális striciként léphetnek fel, ami egy újabb lépcsője a kizsákmányolásnak.
A probléma a kenyai kormány előtt sem rejtett. A 2023-ban William Ruto elnök megbeszélést tartott a TikTok vezérigazgatójával, Shou Zi Chew-vel a jobb moderálás lehetőségéről. Ám mivel a TikTok az elő adásban küldött giftekből jutalékot szed, nem érdekelt ennek a tevékenységnek a felszámolásában.