Benjamin Braun német közgazdász szerint elérkeztünk a kapitalizmus új fázisához, a vagyonkezelői kapitalizmushoz. A vagyonkezelők térnyerése teljesen átformálhatja a most ismert rendszert.
A világ GDP-jének több mint tíz százaléka összpontosul a Blackrock által 2021 második negyedévében kezelt vagyonban, a 9500 milliárd dolláros összeg a magyar GDP 63-szorosa. Ha kiegészítjük a sort a Blackrockhoz hasonlóan működő Vanguarddal, a State Streettel és a Fidelityvel, húszezer milliárd dollárra növekedik a kezelt vagyon.
Bizonyos szempontból ezek a cégek állnak a legközelebb egy világkormányhoz.
A vagyonkezelők diadalmenetéről a G7 írt hosszú cikket. Mint írják, a Blackrock és társai főleg a 2008-as válság után kaptak nagyobb szerepet, ami mára oda vezetett, hogy ezek a cégek a részvénypiacok legnagyobb tulajdonosai. A Blackrock és a Vanguard alapjai együttesen a legtöbb amerikai cégben 15 százalékos vagy nagyobb arányban tulajdonosok, de jelentősek az európai tőzsdéken is, 10 százalék feletti aránnyal.
Egy összesítés szerint a Blackrock képviselői évente 16 ezer céges döntéshozó fórumon jelennek meg.
Akkora súlya lett napjainkra a vagyonkezelőknek, hogy észrevétlenül a kapitalizmus új szakaszába léptünk. A gazdasági portál idézi Benjamin Braun német közgazdász elméletét, miszerint a vagyonkezelői kapitalizmusnak más jellemzői vannak, mint a kapitalizmus előző korszakainak, a bankárok által vezetett pénzügyi kapitalizmusnak, a menedzserkapitalizmusnak, illetve a napjainkban uralkodó részvényesi kapitalizmusnak.
A vagyonkezelői fázisban továbbra is a részvényesek érdekei a legfontosabbak, nagy különbség viszont, hogy:
- a vagyonkezelők sokkal nagyobbak, mint a legnagyobb intézményi befektetők, sokkal koncentráltabbak a tulajdonosi szerkezetek;
- a vagyonkezelők mindenhol ott vannak, függetlenül iparágtól és földrajzi elhelyezkedéstől;
- teljesen mások az ösztönzőik, mint a közvetlenül befektetőknek: a befektető pénzt termelne, a vagyonkezelő elsősorban abban érdekelt, hogy ügyfeleik náluk tartsák a pénzüket – tehát a megtakarítási piacból harapnának ki minél nagyobb szeletet.
Emiatt
elképzelhető, hogy háttérbe szorul az eddig ismert piaci verseny, valamint az is, hogy sokkal kisebb hangsúlyt kapnak a beruházások és az innováció,
hiszen a passzív tulajdonosok nem mérlegelnek, hogy hova fektessenek be.
A G7 teljes cikke a vagyonkezelők térnyerésének okairól és következményeiről itt olvasható.
Borítókép: Wikimedia