Júliusban tőzsdére mehet a kisbefektetőket alaposan megosztó Robinhood, amely gyakorlatilag ingyenes kereskedést kínál a felhasználóinak. A társaság masszív növekedést produkált az elmúlt években, és már közel 20 millió ügyféllel rendelkezik.
A sherwoodi erdő hőséről elnevezett cég tavaly már nyereséges is volt, és az idei első negyedévben is az lehetett volna, ha nem kellett volna elkönyvelniük egy hatalmas egyszeri veszteséget, ami az év eleji mémrészvényes őrületnek köszönhető – írja a Portfolio.hu.
A Robinhood teljes árbevételének 6 százaléka a dogecoin kereskedéséhez kapcsolódott az év első három hónapjában.
A Robinhoodot kifejezetten azzal a céllal hozták létre, hogy a kisbefektetők könnyebben és olcsóbban juthassanak hozzá részvényekhez és opciókhoz. Az online brókercég platformja kvázi ingyenes: ingyen lehet számlát nyitni, nincsenek havi díjak, és ami a legfontosabb, hogy tranzakciós díjat sem számítanak fel a kereskedés után.
A Robinhood a növekedés mellett a termékpalettáját is bővítette az elmúlt években. az ügyfelek részvények mellett tudnak kereskedni tőzsdén kereskedett befektetési alapokkal, kriptovalutákkal és opciókkal is.
Ám a cég jelenleg kizárólag az Egyesült Államokban végzi tevékenységét kizárólag amerikai állampolgárok részére. Ez nyilván részben annak is köszönhető, hogy az order flow eladásának (PFOF) gyakorlata sok helyen törvénybe ütköző, holott ez jelenti a cég fő bevételi forrását.
Botrányok, bírságok, öngyilkosság
Idén június végén a szabályozó hatóság a Robinhoodot 57 millió dolláros bírsággal sújtotta egy sor hiba miatt, és kötelezte a céget, hogy fizessen mintegy 12,6 millió dolláros kártérítést, valamint kamatokat több ezer károsult ügyfélnek.
Tavaly júniusban egy húszéves kereskedő öngyilkos lett, miután azt hitte, hogy 730 ezer dollár veszteséget halmozott fel a kereskedési alkalmazáson. A Robinhood e-mailt küldött neki, melyben követelték tőle, hogy pár napon belül 170 ezer dollárt fizessen be a veszteségből. Másnap – már a halálát követően – kapott egy újabb e-mailt, melyben a Robinhood helyesbített és azt írták, hogy nem tartozott nekik semmivel.
Az év eleji mémrészvényes őrület során a társaság korlátozta több részvény kereskedését is, ahol csak a pozíciók zárását engedték (pl. GameStop, AMC, Nokia). A szokatlanul magas forgalom és volatilitás miatt ugyanis félő volt, hogy nem lesznek képesek teljesíteni az előírt tőkekövetelményeket, és így próbálták menteni a menthetőt. Ez komoly népharagot gerjesztett.
Azért is kapott egy 65 millió dolláros bírságot a cég, mert megtévesztette a befektetőket annak kapcsán, hogy miből szerzi a bevételeit.
Tavaly októberben pedig közel 2000 számlát törtek fel hackerek a Robinhoodnál.
Az IPO részletei
Egyelőre az még nem ismert, hogy pontosan mennyi részvényt és milyen áron bocsátana ki a társaság az IPO keretében, de egyes források szerint a Robinhood nagyjából 40 milliárd dolláros értékelést szeretne megcélozni az IPO során.
A bevont tőke egy részét a rendelkezésre álló hitelkeretből lehívott összegek visszafizetésére használná fel a társaság, míg a maradékot működőtőkére, tőkeberuházásra, és általános vállalati célokra fordítaná.
A törzsrészvényeket a Nasdaqra vezetik be és a „Hood” szimbólum alatt lesznek elérhetőek, a kibocsátási folyamatba bevonják majd a kisbefektetőket is, akik a jegyzés 20-35 százalékát adhatják majd. Az IPO két fő szervezője a Goldman Sachs és a JP Morgan, de részt vesz benne még a Barclays, a Citi és a Wells Fargo is.
Egy 11,2 milliárd dolláros üzlet
A Robinhoodot körülbelül tíz évvel ezelőtt a bolgár származású Vlad Tenev és az indiai származású Baiju Bhatt alapította Amerikában – Vlad 2013-ban felkerült az amerikai Forbes 30/30-as listájára, vagyis a harminc legsikeresebb harminc alatti fiatalként tartották számon. Cégük akkor még nehezen jutott tőkebevonáshoz és döcögősen haladt előre, 2020-ra viszont – a sokadik tőkebevonási kör árazása alapján – már 11,2 milliárd dollárt ér.
2020 szeptemberi magazinunkban azt írtuk, ők a koronavírus egyik nagy nyertesei, akik ténykedésükkel az elmúlt években felrobbantottak egy iparágat. Míg néhány éve még a Wall Street nagykutyái által lesajnált zöldfűlűek voltak, most a legtöbben szinte biztosra veszik, hogy hamarosan nagy hájp keretében bevezetik a Robinhood részvényeit a tőzsdére.
Beperelik a kereskedési appot a húszéves öngyilkos befektető szülei