A kínai szórakoztatóipari gigacég Tencent köszöni, remek eredményeket produkált 2020 első negyedévében, méghozzá nem a koronavírusjárvány ellenére, hanem tulajdonképpen miatta. A nagy kiugrásnak azonban hosszú távon meglesz a böjtje, még ha nem is olyan látványosan, mint a válság által érintett legtöbb cég esetében.
„A Tencent videojátékos divíziója a COVID-19 krízis ellenére is virágzik”
– mondja Rupantar Guha szenior elemző. Állítását impresszív adattal támasztja alá: a Tencent mobiljátékos árbevétele 2019 első negyedévéhez képest 64 százalékos emelkedés produkált 2020 első negyedévében. A brit Globaldata elemzőcég jelentése szerint a több mint 62 ezer embert foglalkoztató, 2019-ben 53 milliárd dollárnál is több forgalmat generáló konglomerátum idén is növekedésre számíthat.
A Tencent adja ki a legnépszerűbb kínai mobiljátékokat, a forgalmi ugrás két legjelentősebb forrás a Honor of Kings és a Peacekeeper Elite voltak (utóbbi tulajdonképpen a világszerte szenzációt és műfaji forradalmat hozó Playerunknown’s Battlegrounds kínai mobilos kiadása).
Nem csoda, hogy a Tencent a Globaldata 36 szereplős videojáték-iparági
eredménylistájának első helyén áll. Mi több, egyike azon hét vállalkozásnak,
amik a koronavírusjárvány alatt is négyes piaci értéket kaptak a lehetséges ötből.
A nagy kiugrásnak azonban hosszú távon meglesz a böjtje, még ha nem is olyan
látványosan, mint a válság által érintett legtöbb cég esetében.
„A Tencent videojátékos bevétele várhatóan tovább növekszik 2020 folyamán, mert a cég újabb játékokat ad majd ki. Ugyanakkor küzdelmes lesz fenntartania a növekedés jelenlegi sebességét, mert a karanténok feloldásával az embereknek hirtelen kevesebb szabadideje lesz, ezáltal kevesebbet is játszanak majd.”
Persze nem kell félteni a Tencentet, hisz ott van neki az e-sporttitán League of Legends mögött álló Riot Games, ami ráadásul új kompetitív játékkal jelentkezik. A Valorant című belső nézetes akciójátékkal, valamint a mobilos League of Legends: Wild Rifttel az elemzőcég szerint nemcsak Ázsiában, hanem a nyugati piacokon is sikert arathat, sőt megszorongathatja az amerikai és európai piacokat uraló Activision Blizzardot is.
Utóbbi amerikai kiadó olyan játékok felett bábáskodik, mint az Overwatch és a Call of Duty-sorozat. Utóbbi sorozat ingyenesen játszható, Warzone című része (ami pont a már említett Playerunknown’s Battlegrounds által feltalált és népszerűvé tett battle royale játékmódra épül) május elejéig 60 millió játékost vonzott világszerte.
Szintén a Tencent istállójához tartozik az amerikai Epic Games is, amit mostanában a Fortnite című – szintén battle royale műfajú – világszenzációról ismer mindenki. A cég becslések szerint 15 milliárd dollárnál is többet ér, társalapítója és igazgatója, Tim Sweeney 4,5 milliárd dolláros vagyonnal 383. az amerikai Forbes dollármilliárdosokat számontartó világranglistáján. Twitteren is aktív, szívesen filozofál követőivel:
Az Epic az utóbbi években maga is hadjáratot indított az amerikai videojáték-iparág legnagyobb titánjai ellen. A Fortine-tal tulajdonképpen egyszerre tarolta le a mobilos, konzolos és számítógépes piacot, 2019 márciusában 250 millióan játszottak a programmal világszerte.
Ezen felül a cég elindította saját digitális játékboltját: az Epic Store exkluzív termékekkel és ingyenes játékokkal igyekszik alávágni a Valve által 16 éve monopolhelyzetben irányított Steam áruházának.
Jelenleg épp a világ legnagyobb szórakoztatóipari sikertermékének számító Grand Theft Auto V-öt adják ingyen az Epic Store egyre népesebb felhasználóbázisának.
Ezen felül a cég technológiája és az élen jár: ezen a héten leplezték le az Unreal Engine 5-ös motort, amit Playstation 5-ön, élőben demóztak. Aki szeretné, hogy leessen az álla, nézze meg a lenti videót, ami az Epic állítása szerint a Sony megjelenés előtt álló konzolján valósidőben fut, sőt irányítható.
A sencseni központú Tencent persze közel sem csak játékokkal foglalkozik. Bár számok tekintetében ez a legnagyobb videojátékos cég a világon, saját e-kereskedelmi, zenei, szolgáltatói és média divíziói vannak, valamint rengeteget költ kutatásokra, legyen szó mesterséges intelligenciáról, big datáról, robotikáról vagy mezőgazdaságról.
Egyik legfontosabb fejlesztése a WeChat nevű kínai csevegőapp, amit a helyi törvények alkalmazásával a kínai állam is előszeretettel használhat a polgárok megfigyelésére.
Különböző jelentések szerint a Tencent amúgy is jó kapcsolatot ápol a kínai kormánnyal, noha tulajdoni szempontból a legnagyobb részvényese egy európai cégcsoport: az amszterdami központú Propus a Tencent 30,99 százalékát birtokolja.
Fotó: A Tencent irodájának recepciója // Forrás: a Tencent hivatalos Facebook-oldala