Még mindig nincs itt a plafon: a KSH szerint novemberben 7,4 százalékos volt az éves bázisú infláció. Az elemzők számítottak a 7 százalék fölötti adatra, de akkor is sokkoló, hogy pontosan 14 éves rekord: utoljára 2007. decemberében volt ilyen szinten az árindex.
Múlt hónapban 6,5 százalékos volt, tehát a benzinár-limit nem igazán működött, mint inflációcsökkentő tényező.
Szó szerint minden drágult:
- Az élelmiszerek ára 6,0, ezen belül az étolajé 26,9, a liszté 20,2, a margariné 19,5, a kenyéré 12,1, a péksüteményeké 11,3, a munkahelyi étkezésé 10,5, a baromfihúsé 9,0, az éttermi étkezésé 8,8%-kal emelkedett.
- A járműüzemanyagok ára 37,7, a lakásjavító és -karbantartó cikkeké 14,2%-kal lett magasabb.
- A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 11,0, ezen belül a dohányáruk 16,8%-kal drágultak.
- A tartós fogyasztási cikkekért 6,6, ezen belül a konyha- és egyéb bútorokért 14,7, a szobabútorokért 13,2, a televíziókért 8,5, az új személygépkocsikért 7,1%-kal kellett többet fizetni.
- A szolgáltatások díja 4,6%-kal emelkedett, ezen belül a lakásjavítás és -karbantartás 14,5, a járműjavítás és -karbantartás 9,1%-kal került többe.
Ezért nem jelentkezik a benzinárplafon hatása
„Az éves adat enyhén meghaladja a piaci várakozásokat. Az üzemanyagok novemberben is még felfelé húzták a havi mutatót, mert a hónap közepén bevezetett üzemanyagár-plafon csak kismértékben befolyásolta az árakat. Ennek elsősorban az az oka, hogy a KSH egy adott hónap 20. napjáig gyűjti az adatokat. Az üzemanyagár-plafon hatása decemberben lefelé húzza majd a havi inflációs mutatót, ugyanakkor éves szinten még mindig jelentős lesz az üzemanyag-drágulás, hiszen tavaly bőven 400 forint alatt volt a gázolaj és a benzin literenként ára” – mondja Németh Dávid, a K&H vezető elemzője.
A friss adatok alapján idén az éves átlagos infláció 5 százalék körül lehet a K&H szakértője szerint, jövőre pedig minimális lassulásra lehet számítani, 4,9 százalék körüli mutató várható.
„A jelenlegi kilátások szerint jövő év végén is csak 3,5 százalék körüli szintre lassulhat az éves infláció” – tette hozzá. Az inflációs nyomás miatt a jegybank folytatja a kamatemelési ciklust, erre már az MNB is utalt a napokban.