Péterffy Tamás elkezdte az engedélyeztetési folyamatot. Március 1-jei hatállyal be is jegyezték Magyarországon az Interactive Bankot – szúrta ki a Portfolio.
Az amerikai Forbes 24,3 milliárd dollárra taksálja a vagyonát, ezzel ő a világ leggazdagabb magyarja. Péterffy Tamás – aki a középiskolában Demján Sándor osztálytársa volt – Amerikában az első online brókercég és kereskedelmi platform létrehozásával lett sikeres és gazdag.
Az Interactive Brokers tavaly egy lépéssel már közelebb lépett a magyar piachoz, de a mostani mindenképpen szintlépés lesz. Péterffy amúgy már két éve is beszélt arról, hogy a régióban és Magyarországon nagy tervei vannak. A Brexit után európai központját Írországba és Magyarországra helyezte át, 2020-ban meg is alapította az Interactive Brokers Central Europe Zrt-t.
Mint a Portfolio írja, az MNB alapítási engedélye megvan, a banki működési engedély kézhezvétele a szokásos menetrend szerint valószínűleg egy éven belül várható. A lap úgy tudja, a brókercég magyarországi ügyfélköre most már ezres nagyságrendű, a régióban pedig mintegy 100 ezer ügyféllel büszkélkedhet, amit 10-20 éven belül 1,5 millióra növelnének.
Amit a bankról eddig tudni lehet:
- elsősorban az Interactive Brokers brókercég meglévő és új ügyfelei számára nyújtana értékpapír-ügyeletekhez kapcsolódó banki szolgáltatásokat,
- meghatározó szerepe lehet a befektetési hitelek nyújtásában és akár kamatozó betéti számlák elérhetővé tételében az ügyfelek számára,
- szerepe lehet akár abban is, hogy az Interactive Brokers mielőbb elindítsa tartós befektetési számla (TBSZ) szolgáltatását a hazai ügyfelek számára, amelyet a kevésbé spekulatív, tartós részvénybefektetésekben utazó kisbefektetők már régóta várnak.
Péterffy színrelépésével már nem Csányi Sándor lesz a leggazdagabb banktulajdonos Magyarországon. (Igaz, az OTP-vezér csupán a részvények mintegy 2 százalékával rendelkezik.)
Mozgolódás a magyar bankpiacon
Ahogy a régióban, úgy a magyar bankpiacon is inkább a konszolidáció volt a jellemző trend az elmúlt években. Mészáros Lőrinc érdekeltségében három nagy bank egyesül éppen (Budapest Bank, Takarékbank, MKB), de több kisebb hazai bank gazdát cserélt (Commerzbank hazai leánya, Banco Popopalre, Sopron Bank).
Rövid időn belül mégis ez a második hír, ami arról szól, hogy új szereplő lép a piacra. Nemrég a török hátterű Trive jelentette be, hogy piacra lép. Ők a kiüresített, de engedélyekkel rendelkező Sopron Bankot vették meg, ügyfelek nélkül.