A Gránit Bank eddigi legsikeresebb évét zárta 2020-ban, és 2021-et is erősen kezdte, derül ki a bank ma ismertetett friss számaiból.
Hegedüs Éva elnök-vezérigazgató elmondta, hogy a Gránit továbbra is a szektorátlag feletti ütemben növekszik: idén április végén a mérlegfőösszeg 7 százalékkal haladja meg a 2020 végi adatot és 72 százalékkal az előző év április végit. A növekedés motorja az erős ütemben növekvő ügyfél betétállomány.
Az adózás előtti eredmény április végén meghaladta az 1 milliárd forintot, ez több mint hatszorosa az előző év hasonló időszakában elértnek.
A tovább erősödő profitabilitás a hitelek és értékpapírok növekvő állományán elért kamatbevételnek, a hitelportfólió kiváló minőségének – az NPL ráta 0,03% – és a bevételeknél lényegesen kisebb ütemben növekvő működési költségnek köszönhető.
Ingyenes számlavezetés az egészségügyi dolgozóknak
A bank lakossági és vállalati ügyfelek közel 80 ezer számláját kezeli, a betétállomány közel 400 milliárd forint. Egyik újdonság az egészségügyi dolgozók részére elérhető – akár egy életen át havidíjmentes – bankszámla, amelyhez az Állami Nyomda díjelengedése nyomán ingyenes dombornyomott bankkártya kapcsolódik.
A Gránit Bank vezetősége és tulajdonosai, balra elől Hegedüs Éva, elnök-vezérigazgató (Fotó: Gránit Bank)
A bank egyébként megkapta a „kiemelkedő digitális hitelintézet” védjegyét, ez a korszerű és kimagasló minőségű digitális szolgáltatásokat nyújtó hitelintézetek kaphatják meg. A Gránit Bank ilyen szolgáltatása például a videóbank, a szelfis számlanyitás, a QR-kódos fizetés, vagy a banki mobilalkalmazásba integrált személyes pénzügyi menedzser. Idén a hitelezési folyamatok digitalizálása van a fókuszban.
Vezeti a legbefolyásosabb nők Forbes-listáját
A Gránit Bankot 2010-ben Demján Sándor alapította (a Milton Bank megvásárlásával és átalakításával), majd részvényeit a bank elnök-vezérigazgatójának, Hegedüs Évának adta el, és kiszállt a cégből, de 2018-ban bekövetkező haláláig a bank örökös, tiszteletbeli elnöke maradt. A pénzintézetben szintén érdekelt volt, majd 2015-ben a kiszállás mellett döntött Demján régi harcostársa, Nyúl Sándor is, aki nemrégiben újra részvényes lett.
A magyar állam korábban szintén a a bank tulajdonosa volt, de 2017-ben szintén kivonult onnan (36,5 százalékos pakettja volt akkor). Demján, Nyúl és az állam is a bankot vezető, az elmúlt években a Forbes által az üzleti életben a befolyásosabb nőnek választott Hegedüs Évának adta el tulajdonrészét, aki így lett a pénzintézet többségi tulajdonosa.
Hegedüs 36,5 százalékos részvénycsomagot vett meg az államtól, a vételár 4,5 milliárd forint volt.
Ahogy arról a Forbes.hu korábban beszámolt, 2020 novemberében 4,29 milliárd forint új tőkét fektetett a Gránit Bankba a Széchenyi Alapok kezelésében álló Kárpát-medencei Vállalkozásfejlesztési Kockázati Tőkealap és a Gránit Bankot alapító Demján Sándor fontos üzlettársa (a Demján örökösökkel ma már perben álló) Nyúl Sándor, a harmincötödik leggazdagabb magyar. Ezzel Nyúl mellett a magyar állam is ismét tulajdonossá vált.
Nyitókép: a Gránit Bank vezetősége és tulajdonosai (Fotó: Gránit Bank)