Hétfőn startol a 2028/I elnevezésű papír. Összefoglaló az elmúlt időszak legfontosabb változásairól.
Olyan sokan gyógyultak rá a januárban kibocsátott, a korábbinál sokkal kedvezőbb kondíciókkal bíró inflációkövető államkötvény-sorozatra, hogy lassan kifogy a piacra dobott 250 milliárdos mennyiség. Ilyen esetben rábocsátást is alkalmazhatna az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK), de inkább úgy döntöttek, inkább vadiúj Prémium Állampapírral rukkolnak elő.
Az előzményekről az elmúlt hónapokban többször is írtunk. Egészen idén januárig olyan inflációkövető kötvényeket kínált az adósságkezelő, amelyek csak extrém hosszú késéssel követték a meglóduló inflációt, aztán a hónap közepén jöttek az újak, amelyek azonnal a tavalyi, már magas infláció alapján kamatoznak. Az ötéves papír prémiumát is megemelték (1,25-ről 1,5 százalékra, ennyivel magasabb a kamata az előző év átlagos inflációjánál), a 6,6 százalékos adat jól mutat az óriásplakátokon is, a kisbefektetői pénzbeáramlás az egyre magasabb inflációs várakozásokkal párhuzamosan felgyorsult.
A most hétfőtől kapható, 2028/I elnevezésű papír már az évszámmal jelzi, hogy ő ugyan biztos nem ötéves lejáratú. Inflációkövető állampapírból mindig is 3 és 5 évest bocsátottak ki, de most először fordul elő, hogy az ötéves papír valójában majdnem 6 év futamidejű. Ez benne a nagy újdonság, amire mindenképp érdemes odafigyelni. A kamatperiódusai minden évben február 23-ig tartanak, az első, csak majdnem teljes évre ezért jár a 6,6 százalék helyett csak 6,36 százaléknyi kamat. Viszont 2023 februárjától még 5 teljes éven át követi majd szépen az inflációt.
Az ÁKK azzal indokolta az új papír kibocsátását, hogy kedvezőbb, ha nem egyszerre jár le rengeteg kötvény.
De ez még nem magyarázat arra, hogy miért kellett majdnem egy évvel elnyújtani a futamidőt. Logikus feltételezés, hogy most roham van a papírokért, ezt kihasználva az államnak megéri vele hosszabb időre biztosítania a saját finanszírozását. Aztán ki tudja, hogy a háború árnyékában meddig és mennyire maradnak vonzók a magyar állam által kibocsátott értékpapírok.
A január közepi állapothoz képest fontos változás az is, hogy az inflációkövető papírok kamata jövőre még magasabb lehet. Januárban még konzervatívan annyit számoltunk, hogy az idei évre vonatkozó várakozások alapján 2023-ban már 7 százalék feletti érték várható, de azóta megint fentebb tolódtak a prognózisok. A háború miatt kialakuló hiány sok termék, köztük alapvető élelmiszerek árát tolja felfelé, a Raiffeisen Bank már 9 százalékos átlagos inflációt vár az idei évre és 2023-ra is 7 százalékost. Ezek még bőven piaci konszenzus feletti számok, de előbbi azt jelentené, hogy az új, öt-hat éves inflációkövető kötvény jövőre 10 százalék feletti kamatot fizethet.
Azért is vonzónak tűnik ez az államkötvény, mert a ki tudja mekkora inflációs sokkot követően továbbra is arra van a legnagyobb esély, hogy elindul lefelé a fogyasztói árindex. Dezinfláció idején pedig az előző év inflációja felett prémiumot fizető Prémium Állampapírok magas reálhozamot kínálnak.
Fotó: Towfiqu Barbhuiya / Unsplash