Rendkívül kiterjedt hekkertámadás érte Kínából az Egyesült Államok közigazgatási rendszerét, diplomáciai értelemben már az öklüket rázzák a felek.
Lezárult a vizsgálata annak hatalmas hekkertámadásnak, ami a Microsoft levelezőrendszerének biztonsági rését kihasználva több ezer köztisztviselőn keresztül válogatott állami adatokhoz fért hozzá. A Reuters beszámolója szerint
az amerikai tisztviselők „nagy magabiztossággal jelentették ki”, hogy a kibertámadás mögött a Kínai Népköztársaság áll.
Egységben a nyugat
Az Egyesült Államok mellett szövetségesei, a NATO, az Európai Unió, Nagy-Britannia, Japán, Kanada, Ausztrália és Új-Zéland egységesen követelte hétfőn, hogy Kína hagyjon fel a kibertámadásokkal.
A hangvétel egyre komolyabb, a Biden-adminisztráció vezető tisztséviselője által megosztott állásfoglalás szerint „a világ országai világossá teszik, hogy a Kína rosszindulatú kiberaktivitásával kapcsolatos aggodalmak összekovácsolják őket”, illetve egységesen „fogják felszámolni a gazdaságaikat és a nemzetbiztonságot fenyegető veszélyeket”.
A szövetséges álláspont szerint a Kínai vezetés által megbízott hekkerek nem csak adatokat, hanem lehetőség szerint pénzt is lopnak nyugati cégektől és magánszereplőktől, illetve alapvető infrastruktúrában tehetnek kárt.
Már nem csak a pénzről van szó
A kínai-amerikai kapcsolatok már a Trump-adminisztráció alatt romlani kezdtek a vámháború, illetve Kína gazdasági befolyásnövekedésének letörésére tett kísérletek miatt.
A Joe Biden elnöksége azonban már határozottan kéri számon Kínán a kibertámadásokat, a Csendes-óceáni katonai agressziót, Hongkong polgárainak jogtiprását, valamint az átnevelőtáborokban tartott ujgur kisebbség miatt is szankciókkal sújtja az ázsiai országot.
„Nem zárjuk ki a Kína elszámoltatását célzó további intézkedéseket” – jelezték a szövetségesek.