Halvány erősödést mutat a forint a hétfő esti jegyzés után, de a jegybank legutóbbi lépése is pusztán arra elég, hogy kedden reggel 402,10 forintról indult az euró árfolyama. A svájci frank 401,06 forinton kezdte a napot, a dollár 385,30 forinton. A forintgyengülés elvileg segíti az exportőröket, a gyakorlatban ezek a szintek már a vállalatoknak is extrém károsak.
A Portfolio.hu több vállalati vezetőt kérdezett arról, hogy bár a gyenge árfolyam elvileg segíti az exportőröket, milyen hatással van a működésükre a 400-as szint körül stabilizálódni látszó árfolyam, illetve a nagyon jelentős ingadozás.
A bizonytalanság a legkárosabb
Ennek már a külföldre termelő cégek sem örülnek, a legnagyobb bajban a kisebb vállalkozások vannak, és minden szektorban nagy károkat okoz a bizonytalanság és a volatilitás, a gazdaság ugyanis a kiszámíthatóságot szereti és keresi.
„Ekkora fel-le ugráló volatilitás, és az ebből adódó kiszámíthatatlanság miatt már messze nem jó azoknak, akik forintban vezetik a könyveiket. Gyakorlatilag használhatatlanná válnak a havi kimutatásaik”
– mondta el például Sinkó Ottó, a Videoton Holding társvezérigazgatója. Pedig a Videoton legalább abban a szerencsés helyzetben van, hogy náluk az anyagköltség (import alkatrészek, alapanyagok ára) tekintetében az euró ingadozása átmenő tétel, és bevételük (a kivitt késztermékek után) is euróban keletkezik, ezért partnereikkel sem kellett szerződést módosítanuk, de azok az importőrök, akik aztán belföldön adják el a termékeiket, erre is rákényszerülhetnek.
Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára szerint ettől a kis cégek szenvednek leginkább, ők megpróbálják a vételárakara vonatkozó szerződéseiket módosítani, több-kevesebb sikerrel.
„A fennálló megállapodások megváltoztatása főleg a hosszabb távú, ötéves szerződéseknél nagyon nehézkes, vagy nem igazán lehet” – emelte ki Perlusz László.
Elviselni és kigazdálkodni
A cégek nyilván próbálnak euró-forint fedezeti ügyetekkel védekezni a gyengülő forint ellen, ám ilyen ingadozások mellett ezek az ügyletek is rendkívül kockázatossá váltak, így sokan inkább megpróbálják kigazdálkodni, elviselni a rekordgyenge árfolyamot, mint az emelkedő energiaárakat.