A Mol-vezér Hernádi Zsolt fizetése beszakadt, de helyettesének majd félmilliárdot fizet – a Vodafone-t felvásárló Jászai Gellért pedig majdnem négyszer annyit keres, mint tavaly. Mennyit kapott az új energiaügyi miniszter a Richtertől, és Mészáros Lőrinc lánya Mészárostól? Mutatjuk, hogy keresnek Magyarország top menedzserei.
A Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) jegyzett vállalatoknak idén is kötelezettségük, hogy nyilvánosan elérhető javadalmazási jelentésben számoljanak be arról, mennyit keresnek a vezetőik. Ez az előírás 2019 júniusában lépett hatályba, ami egy több éves Európai Uniós jogharmonizációnak köszönhető (a bankokra nem vonatkozik).
A nyugat-európai országokban már alkalmazott gyakorlatot a magyar tőzsde szereplői végül tavaly ültették át a működésükbe. Ekkor több cikkben számoltunk be arról, hogy az eddig titkosan, kizárólag tabutémaként kezelt fizetések közül több hazai nagyvállalat – köztük a Telekom, a Richter, majd később a Mol, a Waberer’s, és a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Opus Global is – rendre publikálta a javadalmazási jelentéseiket a BÉT közzétételi jegyzékében.
A 2019. évi LXVII. törvénynek megfelelve a napokban a társaságok éves közgyűlései előtt ismét nyilvánosságra hozták a vezetőik, felügyelő bizottságaik és igazgatótanácsuk tagjainak fizetését. A magyar blue chipeknek nevezett nagy négyes közül a Telekom, a Richter és a Mol már közzétette, mennyi az annyi; de ismét nyilatkozott a Jászai Gellérthez fűződő 4iG, és a Mészáros-féle Opus is.
A jelentéseket a vállalatok többsége az éves rendes közgyűlési előterjesztések több száz oldalas mellékleteibe sűríti. Mi ismét kitúrtuk a legfontosabb adatokat.
Mol: Hernádi fizetése jelentősen visszaesett, de a csoportvezér már majdnem félmilliárdot keres
Tavalyi szemléink egyik legjobban kereső vezetője kétségkívül Hernádi Zsolt volt. A Mol elnök-vezérigazgatójának 2021-es fizetése az akkor bemutatott jelentésben elérte a 380 millió forintot. Az olaj- és gázipari vállalat idei beszámolójából kiderül, hogy végül még ennél is nagyobb összeg illette meg. A 2021 után, de még erre az üzleti évre megítélt fizetése átlépte a 400 millió forintos határt.
2022-ben azonban Hernádi javadalmazása nagyot esett, és már nem a Mol első embere a legjobban fizetett munkavállaló.
Hernádi a tavaly decemberben zárult üzleti évre a munkaviszonya után 210 milliót, igazgatósági tagsága után pedig még közel 74 millió forintot kapott. Ezzel a teljes, 284,6 millió forintos összeg mintegy harmadával, pontosan 29 százalékkal marad el a 2021-es évtől.
Hernádi Zsolt nem volt elégedetlen a jelentéssel. Fotó: Forbes archív / Orbital Strangers
Jelentősen visszaesett Hernádi Zsolt fizetése: a Mol vezérkarában már nem ő az első – de még a második sem. Fotó: Forbes archív / Orbital Strangers
Hernádi Zsolttal szemben a Mol csoportszintű vezérigazgatója, Molnár József a fizetése majdnem dupláját kapta a vállalattól. A tavaly nyilvánosságra hozott, 264 milliós összeg helyett 2022-ben 483 millió forint illette meg. Ez részben a rövidtávú ösztönzőként fizetett részvénytulajdonosi programnak köszönhető, ugyanis a 2020-as és a 2021-es teljesítményprogramokat tavaly utalta ki a Mol.
Világi Oszkár, a csoportszintű vezérigazgató-helyettes is jóval többet keres Hernádinál. Világi a tavalyelőtti, 341 milliós fizetésénél 37 százalékkal kapott többet, összesen 468 milliót. Simola József pénzügyi vezérigazgható-helyettes javadalmazása 15 százalékkal nőtt, 144 millió forintra. Bacsa György, a 2021. végén csatlakozó csoportszintű stratégiai operációért és üzletfejlesztésért felelős ügyvezető igazgató 700 ezer forint híján 200 millió forintot kapott.
Már tavaly is megfigyelt érdekesség, hogy a menedzsment fizetésének nagy része (általában közel kétharmada) származik teljesítményalapú juttatásokból, ahogy ez a többi vállalatnál is jellemző.
Nem sokkal marad el a munkavállalók bérnövekedésének aránya sem
A Molnál az Igazgatóság és a Felügyelő Bizottság is igazán kiemelkedő honoráriumokat kap egy-egy betöltött szerepért. A (csak férfiakból álló) igazgatóság tagjai közül Csányi Sándor 76 milliót, Anthony Radev 74 millió forintot kapott, és a többi külsős tag is 70 milliós fizetéshez jutott.
A Felügyelő Bizottság szórása már nagyobb. Áldott Zoltán Sándor 37,6 millió forintot, Lánczi András 19,5 milliót kapott, de többeknek 2-5-7 milliós honoráriummal „kellett beérnie”. A Bizottság tizennyolc külsős tagjából három nő – közülük a Forbes „A legbefolyásosabb magyar nők” 2023-as listáján is szereplő Pandurics Anett 22 millió forintot kapott posztjáért.
Budapest, 2022. január 31.
Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója beszédet mond az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) és az OTP Bank együttmûködésével megvalósult szuperszámítógép hardverének elsõ, önállóan mûködõ egysége átadásán az OTP Bank székházában 2022. január 31-én. A szuperszámítógéppel a legkorszerûbb, mesterséges intelligencián alapuló, öntanuló, magyar nyelvi modellt fejlesztenek. Ez egyebek mellett telefonos ügyfélszolgálatokon képes kezelni akár a teljes banki folyamatot.
MTI/Mónus Márton
A Molnál nem csak a társasággal közvetlen munkaviszonyban álló vezetők keresnek kiemelkedően: az Igazgatótanács és a Felügyelő Bizottság külsős tagjainak is több tízmilliók repkednek. Csányi Sándor például 76 milliót kap a posztjáért, de hasonló javadalmazást utalnak volt McKinsey-vezér, jelenlegi Corvinus-elnök Anthony Radevnek is. Csányi OTP-s fizetését nem fogjuk megtudni: a BÉT-es blue chip egy bankokat érintő kitételre hivatkozva nem tesz közzé részletes javadalmazási politikát. Fotó: MTI/Mónus Márton
A Mol tavaly a Forbes.hu-nak eljuttatott közleményében is reagált a javadalmazási jelentéseket bemutató cikkeinkre. Akkor elmondták, hogy a jelentés célja valóban az, hogy elősegítse a fizetési transzparenciát. Kiemelt céljuk, hogy a részvényesek felé megteremthessék az átláthatóságot, hogy „a javadalmazási rendszerek a kiemelkedő eredményeket jutalmazzák és ösztönözzék, illetve hogy felsővezetés érdekei a részvényesek érdekeivel összhangban legyenek” – a részvényeseknek pedig lehetőséget biztosítanak a jelentésről véleményt nyilvánítani, illetve a Közgyűlésen meg is szavaztatják azt.
Külön érdekesség, hogy a Mol rendkívül részletes javadalmazási jelentése elébe megy az egyértelmű kérdésnek: hogyan hasonul a főnökfizetések növekedése a vállalat eredményéhez – és ami még fontosabb, az egy munkavállalóra jutó éves átlagjövedelem-növekedéshez? A beszámoló alapján
- a Mol-csoport EBITDA-növekménye 2021-ről 2022-re 43 százalékkal egyenlő,
- a Felügyelőbizottság tagjainak jövedelme átlagosan 6,9 százalékkal nőtt,
- az Igazgatóságé ezzel szemben átlagosan 6,3 százalékkal csökkent,
- a Mol-csoporttal munkaviszonyban álló igazgatók (Hernádi, Molnár, Világi, Bacsa, Simola) fizetése átlagosan 28,3 százalékkal nőtt,
- míg a teljes munkaállomány bruttó átlagjövedelem-növekedése 20,1 százalék.
Opus Global: Mészáros lánya elköszönt, de így is szép összeget kapott
Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Opus Global is nyilvánosságra hozta a javadalmazási politikáját. Tavaly először kukkanthattunk bele, mennyit is fizet az ország akkor leggazdagabb (az idei listánkon azonban két helyet is visszacsúszó) embere: lányának, Mészáros Beatrixnak például 35 millió forintot. Az ifjabb Mészáros azonban már tavaly év elején, a Magyar Bankholdingban megnövekedett feladataira hivatkozva adta fel elnöki székét. Ennek ellenére a 2022-es évben is szép summa érte, ha nem is a rövid elnöki mandátum után kapott 478 ezer forintra nézünk:
az Opus Global leányvállalataiban betöltött tisztségért 15 millió forintos juttatást kapott Mészáros lánya.
Az Opus Globalos tisztségétől 2022-ben szintén elköszönő Dzsubák Attila Zsolt majdnem 31 millió forintot, Léflai Koppány Tibor 46,4 milliót, Torda Balázs pedig 52,5 milliót keresett az igazgatóság tagjai közül, főként a leányvállalati posztjaik miatt.
Ika, 2023. január 27.
Mészáros Lõrinc, a Mészáros Csoport érdekeltségébe tartozó Riva's Hotels & Resorts tulajdonosa a Horvátország elsõ, Mariott brand alatt üzemeltetett szállodájáról szóló megállapodás aláírásán az isztriai Ikában 2023. január 27-én. A jelenleg építés alatt álló 187 szobás luxushotel, a Marriott Opatija az Opatija Riviéra Icici településén 2024-ben, legkésõbb 2025 tavaszán nyitja meg kapuit a vendégek elõtt.
MTI/Koszticsák Szilárd
A tőzsdén nem tartozik az igazán nagyokhoz, de érdekes megnézni, mit tud egy midcap: a Mészáros-féle Opus Global a többiekhez képest szerényebb fizetéseket kínál. Viszont tavaly Mészáros Lőrincéknél ugrott a legnagyobbat a munkavállalók átlagos javadalmazása a szemlézett társaságok közül. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
A Felügyelő Bizottság ennél már kevesebbet keres, de az igazgatósági vagy felügyelőbizottsági mandátumokkal rendelkező operatív vezérigazgató-helyettes Ódorné Angyal Zsuzsanna szintén magas fizetést, a tavalyelőtti 41 millió forint után 2022-ben 46 millió forintot kapott.
Beszámolójában az Opus is megemlíti, hogy a munkavállalóinak átlagos javadalmazása 2021-ben bruttó 817 ezer forint volt. Ez 2022-re ez 56 százalékkal, bruttó 1,2 millió forintra növekedett. Ezzel összehasonlítva a vezérigazgatók és helyetteseik bére átlag 47 százalékos növekedést mutat.
Telekom: egyedül a vezérigazgató fizetése ugrott meg jelentősen
Extraprofitadó ellenére zárhatott jó évet a Telekom, legalábbis amennyire a (szintén nagy részben a teljesítményre épülő) topmenedzseri bérekből lehet következtetni. Az Igazgatóságnak és a Felügyelő Bizottságának általában pármilliós összegeket fizető vállalat a vezérigazgatói karnak idén is jelentős javadalmazást ítélt oda. Érdekesség azonban, hogy a legtöbbjük bére nem változott jelentősen.
Kivéve Rékasi Tibor vezérigazgatót, aki 33 százalékkal, 108,8 millió forinttal kapott többet idén, ezzel közel 434 millió forintot keresve.
Budapest, 2019. április 9.
Rékasi Tibor vezérigazgató (k) a Magyar Telekom Nyrt. éves rendes közgyûlésén a társaság IX. kerületi Könyves Kálmán körúti székházában 2019. április 9-én.
MTI/Balogh Zoltán
A telekommunikációs nagyvállalatnál igazán Rékasi Tibor járt jól: messze az ő javadalmazása növekedett a legnagyobb ütemben. A nagy különbség oka az lehet, hogy a Telekom vezérkarában tavalyig ő volt az egyetlen, akinek részvénytulajdona is volt a vállalatban. Fotó: MTI/Balogh Zoltán
A vezérkar többi tagja közül
- a Telekom kereskedelmi vezérigazgató-helyettesi pozícióját betöltő Szabó Melinda 19 százalékkal kevesebbet, 143,8 millió forintot kapott (itt a csökkenés a pozícióváltás miatt van, a Szabó posztjára érkező Pereszlényi Zoltán 11,2 millió forintot kapott egy hónapra),
- Dodonova Daria Aleksandrovna gazdasági vezérigazgató-helyettes 175,9 millió forintot keresett, ez csupán egy százalékkal több a tavalyinál,
- a vállalati szolgáltatásokért felelős Gonda Gábor egy százalékkal kevesebbet, 160 milliót,
- Friedl Zsuzsanna „Chief People Officer” 191 millió forintot kapott, ezzel 11 százalékot ugrott a bére,
- míg a műszaki vezérigazgató-helyettes Lubor Zatko szintén 11 százalékot javítva javadalmazásán 178 millió forintot keresett tavaly.
A Molhoz és az Opushoz hasonlóan a Telekom is bemutatja, hogyan hasonul a topmenedzsment fizetésének növekedése a társaság nem igazgató munkavállalóinak átlagbér-növekedéséhez. Utóbbi 4,8 százalék.
Tavaly nagyon nem voltak elégedettek a részvényesek a Telekom javadalmazási politikájával
Érdekesség, hogy a tavalyi, Telekomos fizetéseket bemutató cikkünkre reflektálva a Hold Alapkezelő befektetési igazgatója, Móricz Dániel és Cser Tamás vezető részvényportfólió-kezelő nyílt levélben írt a Telekom menedzsmentjének. A Holdblogon közzétett levélben kiemelték: nincs ellenükre, ha a munkájukat jól végző, terveket túltejesítő menedzsment erőfeszítései kellőképpen honorálva vannak.
Ugyanakkor kifogásolták, hogy Rékasi Tiboron kívül a vezérkar tagjai az elmúlt öt évben egyetlen Magyar Telekom részvényt sem vásároltak.
A Hold kérdőre vonta a Telekom vezetőit, miért nem vettek a „jó teljesítmény ellenére lefelé csorgó” árfolyamú papírból. Ez ugyanis ösztönözhetné őket a részvényesi érték növelésére és annak az árfolyamban való tükröződésére.
Móricz és Cser a tavalyi éves rendes közgyűlés után interjúban beszélt arról is: a javadalmazási politikával kapcsolatos kérdéseikre kapott válasszal elégedetlenek voltak, továbbá szerintük a menedzsment akkor nem volt kellően arra ösztönözve, hogy a részvényárfolyam tükrözze a fundamentumokat.
A menedzsment a Telekom oldalán elérhető tájékoztató alapján hallgathatott a kritikákra. Dodonova és Friedl 10-10 ezer, Gonda 15 335, Pereszlényi 11 664, Lubor pedig 19 ezer részvénnyel rendelkezik azóta.
4iG: Gigaüzlet után gigafizetés jár Jászai Gellértnek is
A Vodafone-üzletet hivatalosan már ebben az évben, január 31-én ütötte nyélbe a 4iG magyar állammal közösen. A magyar milliárdos Jászai Gellért érdekeltségébe tartozó cégcsoport azonban már tavaly ünnepelhette a tranzakciót: a topmenedzsment fizetése óriásit ugrott a munkavállalói résztulajdonosi program keretében. Itt is érdekesség azonban, hogy a Molhoz hasonlóan nem a vállalat első embere, Jászai keresett a legjobban:
tavalyelőtti, 41 milliós fizetése „csupán” 155 millió forintra ugrott 2022-ben.
Ahogy ez az agresszív akvizíciós politikát folytató 4iG-re is elmondható, Jászai Gellért fizetése növekedett a legnagyobb ütemben: a milliárdos majdnem négyszeresét kereste a tavalyelőtti gázsijának. De még mindig nem ő a toplistás. Fotó: 4iG / BÉT
Ezzel idén most nem a holdingstratégiáért felelős, tavaly 101 milliót, idén pedig 138 millió forintot kereső Linczényi Aladin Ádám körözi le, ahogy tavaly. Hanem az akvizíciókért (és ezzel a Vodafone-tranzakcióért is) felelős Fekete Péter Krisztián, akinek tavalyi, 72 millió forintos bérezése 179 millió forintra ugrott. A többi vezetőségi tag jól keresett:
- Farkas Péter műszaki vezérigazgató-helyettes a tavalyi 46 millió forint után 128 millió forintot,
- Blénessy László üzleti általános vezérigazgató-helyettes 56 millió forintot,
- Tomcsányi Gábor operatív általános vezérigazgató-helyettes 18 millió forintot,
- Tápai Tamás informatikai vezérigazgató-helyettes 68 millió forintot,
- Thurzó Csaba Ferenc gazdasági vezérigazgató-helyettes a tavalyi 44 millió után 107 millió forintot,
- Radó Gábor kereskedelmi vezérigazgató-helyettes pedig 43 millió forint helyett 88 millió forintot kapott.
Ezzel szemben a nem igazgató munkavállalók alapbére csupán átlagosan 16 százalékkal emelkedett.
Richter: energiaügyi miniszter a fizetések között – vélhetően utoljára
A Richter első embereinek javadalmazása a többi, BÉT-en közzétett menedzserfizetések közül már tavaly is az élmezőnybe tartozott. Nincs ez idén sem másképp. Orbán Gábor, a Richter vezérigazgatója a 2021-es 257 millió forint után tavaly 262 millió forintot kapott a vállalattól.
Helyettese, Gulácsi Gábor pozícióváltást követően (vezérigazgató-helyettesből májusban lett gazdasági szaktanácsadó) a tavalyi fizetésénél a váltás miatt jóval kevesebbet kapott, 116 milliós fizetése csökkent 28 millióra. Utódja, Hamecz István 69 millió forintot kapott. Bogsch Erik, a nemzetközi kormánykapcsolatokért felelős főigazgató javadalmazása 700 ezer forinttal esett vissza: 119,3 milliós bér illette meg 2022-ben.
Budapest, 2023. február 16.
Lantos Csaba energiaügyi miniszter elõadást tart az MVM-csoport energetikai konferenciáján a Groupama Arénában 2023. február 16-án.
MTI/Mónus Márton
Lantos Csaba novemberben fogadta el az új energiaügyi miniszteri mandátumot – ennek következtében pedig számos üzleti pozíciójától el kellett köszönnie. A Richter igazgatótanácsa is ilyen, vélhetően utoljára látjuk innen fizetést kapni. MTI/Mónus Márton
Érdekesség, hogy a Richternél vélhetően utoljára szerepel Lantos Csaba honoráriuma is.
A gyógyszergyár igazgatósági posztjáról november végén az új miniszteri mandátuma miatt lemondó Lantos tavaly 8 millió forint javadalmazást kapott munkájáért.