Mit csinál Steve Ballmer, Jeff Bezos, Bill Gates, Elon Musk és a többi krőzus? Volt, aki már februárban reagált, és olyan is, aki pár hete még felesleges hisztinek tartotta a koronapánikot. Mostanra többnyire beálltak a sorba, euró- vagy dollármilliókkal segítik a járvány terheinek enyhítését, van, aki tényleg mélyen a zsebébe nyúl, egymaga több tízmilliárd forintot költ a koronaharcra. Az amerikai Forbes folyamatosan nyomon követi, ki, mire, mennyit adakozik, most néhány ismert multimilliárdos reakcióját mutatjuk.
Roman Abramovics, Londonban élő orosz milliárdos, a Chelsea tulajdonosa március 18-án megállapodott az NHS-szel (a brit egészségügyi szolgálattal), hogy egészségügyi dolgozók szállodai elhelyezését fizeti. Így a belvárosi Stamford Bridge Millenium Hotelből az orvosoknak és ápolóknak csak át kell sétálniuk a szomszédos Westminster kórházba dolgozni.
Giorgio Armani olasz dizájnerguru cége március 26-án átállította összes olaszországi gyárát egyszer használatos orvosi overállok gyártására. Ezen felül 2 millió eurót (700 millió forintot) adományozott milánói, római, bergamói és néhány más kórháznak.
Steve Ballmer, ex-Microsoft-vezér alapítványán keresztül több mint 25 millió dollárt (8 milliárd forintot) adományozott különböző járványellenes és rászorulókat segítő szervezeteknek, a legtöbbet a Washingtoni Orvosi Egyetem sürgősségi alapjának. És mivel Ballmer a Los Angeles Clippers kosárcsapat tulajdonosa is, szívén viseli a város legnagyobb sportcsarnokának több száz dolgozóját is: a kieső NBA és NHL szezonok miatt részben ő fizeti elmaradt bérüket.
A Benetton család tagjai, Guiliana, Luciano és Sabrina 3 millió eurót (körülbelül 1 milliárd forintot) adományozott több olaszországi kórháznak. Hasonlóan cselekedett Silvio Berlusconi, volt olasz miniszterelnök is, ő 10 millió eurót (3,5 milliárd forintot) adományozott Lombardiának egy Milánóba tervezett új kórház felépítéséhez.
Marc Benioff, a Szilícium-völgy legendás techguruja, a Salesforce szoftvercég alapítója és két éve a Time magazin tulajdonosa március 15-én bejelentette, hogy akit addig órabérben fizetett, annak továbbra is állja a bérét, noha minden irodáját bezárta. Egy héttel később 9000 orvosi maszkot adományozott a Kaliforniai Egyetemnek, és további 5 milliót beígért egyéb védőfelszerelésekkel együtt.
Jeff Bezos, Amazon-vezér, a világ momentán leggazdagabb és egyre csak gazdagodó embere április elején 100 millió dollárt (32 milliárd forintot) utalt a Feeding America nevű civil szervezetnek, amely élelmiszerbankokat üzemeltet. Az Amazon emellett 20 millió dollárral (még 6,5 milliárd forint) támogatja az AWS Diagnostic Development Initiative-t, hogy gyorsabban piacra kerülhessenek a koronavírus tesztek, további 1–1 millió dollárt washingtoni sürgősségi covid-alapoknak és egy fertőzötteket segítő alapítványnak utalt, és létrehozott egy 5 millió dolláros alapot, hogy kisvállalkozásokat támogasson. Az Amazon egyébként üzletileg eddig az egyik legnagyobb nyertese a világjárványnak, bár van, ahol éppen most nyesegetik csápjait, és szigorították tevékenységi körét az alapvető árucikkekre.
Ennél is többet adakozik Bill Gates és felesége, Melinda Gates. Alapítványa már februárban elkülönített 100 millió dollárt (32 milliárd forint) a vírusfertőzés felismerésének, a betegek izolációjának és gyógyításának segítésére, de miután Donald Trump felfüggesztette a WHO-nak nyújtott amerikai hozzájárulás folyósítását, további 250 millió dollárral (80 milliárd forint) támogatja a korona elleni küzdelmet. Az összeg egy nagy részét vakcinakutatásra fordítják, és további 5 millió dollárt közvetlenül Seattle környékének megsegítésére adott.
Richard Branson, a Virgin Atlantic légitársaság tulajdonosa első körben nem túl szimpatikusan reagált a járványra, amikor is nyolchetes fizetés nélküli szabadságra küldte embereit, pellengérre is állították emiatt. Ezután stratégiát váltott és bejelentette, hogy 250 millió dollárral (80 milliárd forint) segíti 70 ezernél is több alkalmazottját a következő hónapokban. Ez fejenként körülbelül 3500 dollárra jön ki, ha egységesen osztjuk el, átszámítva nagyjából 1,1 millió forint.
Jack Ma, az Alibaba társalapítója a probléma gyökerét igyekszik kitépni, és 14 millió dollárral (4,5 milliárd forint) segíti a vakcinakutatásokat. Emellett 500 ezer koronatesztet és 1 millió arcmaszkot adományozott Amerikának, orvosi eszközöket és teszteket Olaszországnak, afrikai, latin-amerikai és ázsiai országoknak. Alapítványa Global Medixchange néven létrehozott egy olyan platformot, amely a világ minden tájáról összetereli az orvosokat, hogy megoszthassák egymással a legjobb gyakorlatokat. New Yorkot közvetlenül is segítette 2000 lélegeztetőgéppel, 2,6 millió maszkkal, 170 ezer szemüveggel.
Elon Musk hetekkel ezelőtt még butaságnak nevezte a koronapánikot, és megtagadva a kaliforniai seriff utasításait is, nyitva tartotta a Tesla-gyárat. Később kénytelen volt hazaküldeni tízezer emberének 75 százalékát, és azóta ő is irányt váltott. 1000 lélegeztetőgépet adományozott Los Angeles-i kórházaknak, és maszkokat küldött több egészségügyi intézménynek.
Még több milliárdos koronajárványra adott válaszát itt böngészheti.
Címlapkép: Bill és Melinda Gates