A lassan húszéves Momentán Társulatot leginkább improvizációs előadásairól ismeri a közönség. Egy ideje azonban bővítették portfóliójukat, hogy megmutassák: az impró az élet minden területén, még a munkahelyen is sokoldalúan alkalmazható.
Gyerekjáték – gondolom a pár éve tartott Beugró-maraton, többtucat ledarált rész és a számos színjátszó táborban töltött nyár után, miközben magabiztosan sétálok a Momentán Társulat improvizációs tréningjére a Kodály körönd melletti pincehelyiségbe. A játszóhelyhez vezető lépcsőfokokat szedve azonban elszáll az addig nagynak vélt önbizalmam, mégiscsak egy összeszokott csapathoz érkezem.
Egy névmemória játék és tíz perc után mind a tizenöt társam nevét fejből visszamondom. Negyven perccel később tudom, hogy a csoporttagok közül ki az, aki csak pizsamában, és ki az, aki csak ruha nélkül tud aludni.
Másfél óra elteltével fejhangon, utasítások nélkül, egyetlen szót – „bíp” – és különböző hangmagasságokat használva instruálom az újonnan megismert Janit arra, hogy sikeresen kihúzza a telefontöltőt az aljzatból. (Úgy, mint a hideg-meleg játéknál. Mély hangon skandált bíp: a játékos nagyon rossz irányba halad. Magas bíp: a játékos közel jár a megoldáshoz.)
„Hasonlóan ahhoz a workshophoz, amin te részt vettél, a céges tréningeken, csapatépítőkön is hamar át lehet billenteni a résztvevők megélését pozitív irányba”
– mondja Boldoghy Bori, a Momentán egyik alapító tagja arra a kérdésre, szoktak-e ellenállásba ütközni, amikor egy céges tréning kezdetén felvázolják, hogy most játszani fognak.
Bori 2003-ban többedmagával alapította meg az improvizációs színházat. Először csak előadásokat játszottak, később bővültek, mostanra oktatással foglalkoznak, céges tréningeket, csapatépítő alkalmakat tartanak. Főként asszociációs, történetmesélő, ismerkedő játékokból dolgoznak – amik a saját benyomásaim alapján végtelenül szórakoztatóak –, de előtte felmérik a résztvevők, megrendelők igényeit.
„Mindig megkérdezzük a megrendelőket, mire van szükségük. Az asszertív kommunikáció fejlesztésére? Konfliktuskezelésre? Kreativitásfejlesztésre? Könnyed esti kikapcsolódásra? Az erre adott válasz alapján, közösen megyünk tovább” – mondja Kupa Júlia, a Momentán marketingese.
Semmi sem kötelező
A foglalkozást vezető tréner, Molnár Levente – aki szintén alapító tagja a Momentánnak, sőt oktatja is az imprót – őszinte kíváncsisággal tesz fel különböző kérdéseket a tapasztalatainkról, így egy idő után a reakciókat tudatosan figyelve megtapasztalom, hogy egy körjáték alkalmával mennyi mindent tanulok a körülöttem állókról és egyben magamról.
Vegyünk egy példát: ha egyikünk elrontja a feladatot, valaki halkan felszisszen, én hang nélkül teátrálisan a homlokomhoz kapok, a hibát vétő játékos hangosan jajgat. Bori ezt a céges tréningekkel kapcsolatban is meg tudja erősíteni.
„A játékokon keresztül rögtön látjuk, hogy ki az, aki könnyen, felszabadultan működik, ki az, akit érdemes biztatni. Azt is megmutatják a látszólag könnyed játékok, hogy ki hogyan viszonyul a hibához vagy épp a sikerhez. Céges környezetben kulcsfontosságú az ilyenfajta ön- és társismeret.
Semmi sem kötelező. Mindig tisztázzuk az elején, hogy az impró nem azt jelenti, hogy ki kell állni elszavalni egy Petőfi-verset.”
Vállalnak kisebb és nagyobb felkéréseket is, Júlia azt mondja, mivel az alkalmazott improvizáció szinte végtelen lehetőséget rejt, nehéz olyan közeget találni, ahol ne tudnák működtetni valamely aspektusát.
„De vannak körülmények, amik nehezítik, hogy igazán hatékony legyen egy kreatív céges tréning. Például ezer fő fölötti rendezvényeken csak műsorvezetést vállalunk, mert az előadásaink egyik mozgatóereje, az interaktivitás ennyi emberrel nehezen tudna megvalósulni. És három-négy fős csapatoknak is ritkán tartunk csapatépítőt.”
A spontaneitás a mi missziónk
A program tervezett ideje előtt egy-két hónappal érdemes hozzájuk bejelentkezni, de akár last minute is lehet szerencséje a jelentkezőknek: ilyenfajta improvizációban is otthon vannak.
„Ha szembeállítasz két embert egymással, és megkéred őket, hogy mondjanak magukról öt-öt érdekességet, amit a másik nem tud, az elég sok mindent felold”
– mondja Levente. A Momentán dolgozott már vezető telekommunikációs cégek, gyógyszervállalatok, bankok és közlekedési intézmények munkatársaival, tartanak csapatépítő programokat, prezentációs képességeket, nyilvános beszédet fejlesztő workshopokat, de lehet őket keresni konfliktus- és stresszkezeléssel, hatékonyságfejlesztéssel vagy kérdezéstechnikával kapcsolatos tréningekért is.
„A spontaneitás a mi missziónk. Az emberek egyre több váratlan helyzettel kénytelenek szembenézni nap mint nap – mondja Bori. – És nem mindegy, hogyan fogadják a változást. Nem mindegy, hogy elüt és letarol egy váratlan fordulat, vagy kreatívan, spontán módon tudunk reagálni. Mi utóbbira tanítunk.”
A borítóképen Boldoghy Bori és Molnár Levente. Mindketten alapítói a Momentán Társulatnak. Fotó: Orbital Strangers