A HSBC bankóriás Zoom-mentes péntek délutánokat ígér az alkalmazottainak, így próbálja a home office miatti stresszt csökkenteni.
A közelmúltban több cég is tett hasonló ígéretet az alkalmazottainak. A HSBC zoomos tilalma a kereskedelmi banki egységeire vonatkozik. A cég egyébként 40 százalékkal tervezi csökkenteni az irodái méretét, és a mostani bejelentése is annak a projektnek a része, hogy megpróbálják a jövő munkahelyét megtervezni, írja a bbc.com.
„Ezzel a lépéssel elérhetjük, hogy a munkatársak pénteken zoomolás helyett más munkával tudjanak foglalkozni” – mondta a bank szóvivője.
A munka és a magánélet egyensúlyának fontosságára a HSBC 45 éves alkalmazottja, Jonathan Frostick hívta fel a figyelmet, aki szívrohama után osztotta meg a gondolatait a Linkedinen. Frostickot, aki a szabályozásokért felelős menedzseri pozícióban dolgozik a banknál, egy vasárnap délután vitték kórházba, miután a következő heti munkájára készülés közben rosszul lett.
„A szobáig még eljutottam, hogy lefeküdjek, és akkor észrevette a feleségem, aki hívta a mentőket” – mesélte Frostick. Azt mondta, felépülés közben döntötte el, hogy változtat a munkához való hozzáállásán.
„Nem vagyok hajlandó mostantól az egész napomat zoomolással tölteni.”
Linkedin-posztjához több mint 11 ezer hozzászólás érkezett. Egyvalaki azt írta: „A cégek egyre inkább feszegetik az alkalmazottak munkabírásának határait, és nem törődnek a személyes jólétükkel.”
Amióta sokkal többen dolgoznak otthonról a koronavírus-járvány miatt, a vidókonferenciák az egész napot betöltik, hiszen a munkatársak leginkább így tudnak nagyobb létszámú értekezleteket tartani. Csakhogy már megjelent a Zoom fatigue kifejezés is, és világszerte egyre többen aggódnak amiatt, hogy a bezártságban túlságosan bedarálja az embert a munka.
Más cégek is bevezettek már Zoom-mentes péntekeket, így például a Citigroup is, amelynek vezérigazgatója, Jane Fraser felemelte szavát
„a munka és a magánélet közt elmosódó határok és a pandémiás munkanapok könyörtelensége” ellen.
Számos cégnél pedig hibrid munkaheteket vezettek be, így például a KPMG 16 ezer munkatársnak engedte meg, hogy egy héten egy napon korábban befejezhetik a munkát. Még a Zoom-alapító Eric Yuan is elismerte, hogy nem felhőtlen a helyzet. A múlt héten azt mondta a Wall Street Journal CEO csúcstalálkozóján (amit persze Zoomon tartottak), hogy Zoom-kimerültségben szenved, és már nem hajlandó egymás után, szünet nélkül online vodeókonferenciákat tartani.
A HSBC amúgy a mostani bejelentéssel egy időben drasztikusabb döntéseket is hozott a pandémiára válaszolva: költségcsökkentő tervei részeként világszerte összesen 35 ezer munkatárstól szabadulna meg.
A következő Legyél Jobb! Nap május 28-án a kiégésről szól. Gyere és töltődj fel te is Balogh Péterrel és Balogh Leventével a Cápák között című műsorból, Mácsai Pállal és Mautner Zsófiával, vagy hallgasd meg, hogyan tesz a kiégés ellen Szlávik János.
Borítókép: Chris Montgomery // Unsplash
A Zoom már többet ér, mint az ExxonMobil – az alapító vagyona három hónap alatt megduplázódott