Külföldi márkákkal telt a GVH hete az online harcmezőkön. Utólag vizsgálják az Emagot, nekimentek az Allegrónak, a Foodorát pedig most meg is büntették egy problémás kuponakció miatt. Utóbbi reagált is a GVH döntésére.
Mi történt? Véget ért a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2023 decemberében indult versenyfelügyeleti eljárása a hazai Foodora tulajdonosa és üzemeltetője ellen. Az ügy miatt több mint 50 millió forint bírságot szabtak ki összesen a gyorsfutárcégre.
Frissítés. A GVH péntek délelőtti bejelentése után, péntek délutánra a Foodora Magyarország reakciója is befutott. Eleget tesznek a GVH-döntésnek, de nem értenek egyet a tartalmával – részletek a Forbes.hu-n.
Mit jelent ez a gyakorlatban? A GVH az alábbiakra jutott.
- 2023 őszi kuponakciójában a Foodora valóban elhallgatta, mikor érvényes a kétezer forintos kupon, amiért ingyen szállítás is járt.
- A GVH szerint ugyanis a cég nem közölte, hogy az csak a hatezer forint feletti végösszegű rendelésekre váltható be. „Ezzel a cég tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot valósított meg” – írja a GVH a Forbes.hu-hoz eljuttatott közleményben.
- Megnézték azt is, hogy a Foodora megfelelően tájékoztatta-e a júzereket arról, hogy rendszerhasználati díjat is felszámolnak. Mint kiderült, tavaly egy héten át, június 14–20-ig nem volt erről megfelelő a tájékoztatás.
Miért fontos ez? A Versenyhivatal kifejti, „hogyha egy vállalkozás árkedvezményt ígér és annak érvényesítése valamilyen feltételhez van kötve, akkor azt a kedvezmény hirdetésével egyidejűleg, egyértelműen kommunikálnia kell a fogyasztók felé”.
Hogyan tovább? A GVH Versenytanácsa a vizsgált reklámkampány költségét is figyelembe véve összesen 35,2 millió forint bírságot szabott ki a Delivery Hero Kft.-re, a magyarországi Foodora tulajdonos-üzemeltetőjére. Erre jött még húszmillió forint eljárási bírság, mert a cég késleltette az eljárást, mégpedig a kampányköltségről szóló adatok utólagos módosításával. Utóbbiért a húszmilliót már be is fizették.
Kontextus. A GVH az ételkiszállítókat, de úgy általában az online kereskedőket is kiemelten figyeli. Nem véletlenül, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kifejezetten utasította is a GVH-t, hogy nézzen a webshopok és futárcégek körmére.
- E heti hír volt, hogy utólag vizsgálják az Emagot, hogy a korábbi versenyfelügyeleti eljárás miatt vállalt, közel 3 milliárd forintos piactámogató programmal minden rendben volt-e. Ez még egy 2021-es, iparági jelentőségű GVH-döntés része volt.
- Szintén a héten tudtuk meg, hogy a GVH a lengyel Allegrónak is nekiment, mert erős a gyanú, hogy a piactér a „legalacsonyabb ár garancia” szlogennel megtévesztette a magyar fogyasztókat.