Nagyon menő dizájnt kapott a 4K-s LG CineBeam Q lézerprojektor, de vajon megér félmillió forintot?
Az év legnagyobb tech parádéján az LG ledobott egy kisebbfajta dizájnbombát. Elvitt Vegasba a CES 2024 kiállításra egy szokatlan megjelenésű, hordozható okos projektort, ami egészen életképesnek tűnt működés közben. De mivel a cég hazai képviselete egy ideje elengedte ezt a termékcsoportot, minden arra utalt, hogy Magyarországra ez sem fog megérkezni.
Ám a technológiai istenek útjai is kifürkészhetetlenek! Az LG CineBeam Q fantázianevű modell forgalmazását ugyanis váratlanul megkezdték hazánkban is, és minden jel arra utal, hogy a cég nagyon bízik ebben a tényleg különleges termékben. Kértem tőlük egy példányt kölcsön, hogy megnézzem beválhat-e, mert a projektorokról egy dolgot biztos el lehet mondani: nem mind arany, ami fénylik!
Remek dizájn
Óriási tévedés lenne azt gondolni, hogy minden projektor ugyanolyan, tizenkettő egy tucat külsejű unalmas tégla lehet. A CineBeam Q például önmagában cáfolja mindezt, hiszen totálisan egyedi kialakítású.
Az egy dolog, hogy kicsit steampunkos beütésű a megjelenése, de ennél is fontosabb, hogy kapott egy speciális alkatrészt, amely fogantyúként és olyan állványként is funkcionálhat, amivel kényelmesen és pontosan beszabályozható, hogy milyen magasra vetítsen.
Ráadásul meglehetősen könnyű, hiszen kevesebb, mint másfél kilogrammot nyom, köszönhetően annak, hogy a készülékház bár fémnek tűnik, de valójában műanyagból van. Kis méreténél fogva (8 x 13,5 x 13,5 cm) pedig egy táskába is befér és kényelmesen hordozható. E megoldás további előnye, hogy használat után gond nélkül el lehet pakolni a szekrénybe, amit egy tévéről nyilván nem mondhatunk el. Mindent összevetve a dizájnja elsőrangú: nem csak jól néz ki, hanem funkcionális is.
Mozi otthon
Mindez remek, de semmi jelentősége nincs akkor, ha a kép vacak. Tudják ezt jól az LG háza táján is, hiszen érezhetően nagy figyelmet szenteltek annak, hogy jó legyen a látványvilág. Képes a 4K felbontás megteremtésére, ami a tévéknél ma már alap, de a projektoroknál még egyáltalán nem. A jelenleg legfejlettebbnek számító RGB lézer fényforrást kapta meg, amely ugyan költségesebb, mint a hagyományos lámpa vagy a LED. Viszont cserébe energiahatékonyabb, kellően nagy az üzemideje és fényerő terén is a legjobb megoldás. Ez utóbbi pedig rettenetesen fontos, hiszen a legtöbb ilyen kis méretű vetítő itt bukik el.
A CineBeam Q e téren elfogadhatóan teljesít, de a tökéletestől még mindig nagyon távol van. Világos szobában ugyanis alig látszik valami a képből, és egy félhomályos, szűrt fényű helyiségben is reménytelenül fakónak, élettelennek tűnik egy tv mellett. Ez biztosan egy olyan kompromisszum, amit a kompakt kialakítás miatt kellett megkötni, hiszen a nagyobb méretű rokonai jóval nagyobb fényerő megteremtésére képesek.
Viszont ha sikerül sötétet teremteni, akkor megmutatja az erejét.
A tökéletes feketéről ugyan le kell mondani, de a kontrasztosság így is egészen jó. A színek ragyogóak, erőteljesek, viszont egy jobb Neo QLED vagy OLED televíziónak még így sem lehet vetélytársa. Viszont tud valamit, amit azok nem: hatalmas, akár egész falat vagy plafont beborító kép előállítására képes. Nem csak filmezésre vagy játékra alkalmas ezáltal, hiszen az ember akár egy hatalmas akváriummá, planetáriummá vagy akár óriási kandallóvá alakíthatja a lakását a segítségével.
Vannak olyan projektorok, amelyek centikről képesek a hatalmas kép előállítására. Ez nem tartozik közéjük. Ennek minden bizonnyal költségtakarékosságai okai vannak, érthető a döntés. Ez azt jelenti, hogy másfél méterről 145 centiméteres kép létrehozására képes, a maximális 306 centiméteres képátlóhoz pedig 320 centire kell letenni a vászontól vagy faltól.
Ennek pedig vannak hátrányai, hiszen nincs mindenhol ennyi hely. Illetve az is zavaró lehet, hogy nem lehet mászkálni olyan szabadon a szobában, mint ahogy azt a tévéknél megszokta az ember.
A mozgások visszaadása egészen jó, és ha bármilyen probléma jelentkezne, akkor még mindig rendelkezésre áll az LG egyedi képjavító megoldása, amely különféle trükkös algoritmusok segítségével szünteti meg az akadozást, szaggatást.
A felhasználó barátja?
Akad jó pár olyan projektorgyártó, amely érthetetlen okból szinte semmilyen figyelmet nem fordít a kényelmes használatra, vagy a határokat tágító extrákra. Az LG nagyon helyesen másik utat választott, és ennek részeként ellátták a terméket egy egészen fejlett trapézkorrekciós eljárással., és arra hivatott, hogy kiküszöbölje a torzulásokat.
Ennek köszönhetően pedig nem kell a bekapcsolás után hosszasan pepecselni azzal, hogy egyenesek legyenek a vonalak, ami remek.
A munkáját egészen jó hatékonysággal végzi, ráadásul teljesen automatikusan. De ha valaki nem elégedett a végeredménnyel, akkor van lehetőség arra, hogy manuálisan módosítson a kép alakján.
További komoly extra, hogy a terméket ellátták a vállalat tévéiből ismert webOS okos rendszerrel. Ezen keresztül pedig mód nyílik rengeteg internetes tartalom, így például Netflix, Disney, Amazon vagy HBO filmek és sorozatok, valamint YouTube videók, esetleg sportközvetítések elérésére is, anélkül, hogy bármilyen külső eszközt rá kéne dugni a termékre. Emellett a weboldalak felkeresésére is van mód, sőt még különféle, remek grafikájú, komplex játékokkal is lehet szórakozni a különféle felhő alapú szolgáltatásoknak hála.
Az LG CineBeam Q természetesen rendelkezik beépített WiFi-vel, és támogatja a Bluetooth használatát is. Ez utóbbira pedig nagy szükség is van, hiszen a csatlakozókínálata finoman szólva is szegényes. Nincs rajta semmilyen audió kimenet, csak egy darab, a rádugott mobilok töltésére szolgáló USB-C, illetve egy darab HDMI port. Ez pedig azt jelenti, hogy egyszerre kábellel nem lehet csatlakoztatni hozzá játékkonzolt/médiaboxot és külső hangeszközt. De ilyenkor jól jöhet a már említett Bluetooth támogatás, hiszen így a kompatibilis készülékekre vezeték nélkül kilőhetőek a hangok. A masina egyébként rendelkezik beépített hangszóróval is, azonban a megszólalás terén ez csak a kötelező minimumot nyújtja. Azaz erőtlen, steril, szóval finoman szólva sem az igazi.
LG CineBeam Q: Megéri?
Az LG CineBeam Q a világ legkisebb lézerprojektora jelenleg, ami már önmagában egy technológiai bravúr, és jelzi, hogy egy innovatív darabról van szó. A kialakítása, dizájnja remek, hiszen kevés helyet foglal, jól néz ki, hordozható, és az okos szolgáltatásai is rendben vannak.
A képe ideális körülmények között remek, ugyanis a felbontás kellően nagy, a kontrasztosság megfelelő, a színei szépek. Azonban hibátlannak távolról sem nevezhető, hiszen világos szobában konkrétan használhatatlan, igazán csak sötétben teljesít jól, és ez azért komoly kompromisszum. Fél millió forintot kóstál, azaz nem egy filléres darab, hiszen ennyiért akár már egy 65 colos 4K OLED tévét is lehet vásárolni.
Így leginkább csak azoknak ajánlott, akik kifejezetten a moziélményt keresik, hatalmas, vetített képpel.
Arra viszont remek megoldás lehet, és az is igaz, hogy hangulatteremtő eszközként is megállja a helyét, bár azért annak azért picit drága mulatság.