Ugyanazt a 10 kérdést tettük fel mind a két mesterséges intelligencia alapú csetbotnak. Lássuk, melyik az okosabb!
Most már tisztán látszik, hogy az évszázad egyik legnagyobb tech durranása a mesterséges intelligencián alapuló csetbot.
Ezek a webes másodpilótának is nevezett megoldások alapjaiban változtatták meg rövid idő alatt, amit az internet használatáról tudtunk. És nem mellékesen az átlagember, a hétköznapi felhasználók számára is testközelbe hozták a mesterséges intelligenciát (Artificial Intelligence), vagy más néven MI-t (AI).
ChatGPT és a többiek
Miután tavaly a nonprofit OpenAI kutatólaboratórium ChatGPT nevű szolgáltatása elképesztően rövid idő alatt letarolta a világot, a világ legnagyobb tech cégei is többszörözött erővel kezdtek dolgozni saját megoldásaikon. Köztük olyan gigászok, mint például az OpenAI-ba befektető Microsoft, amely szintén elérhetővé tette saját, Bing böngészőbe integrált csetbotját, amit szintúgy az OpenAI-féle GPT-modell hajt.
Őt és a folyamatosan evolválódó ChatGPT legfrissebb verzióját eresztettük egymásnak egy virtuális arénában. Ez pokolian veszélyesen hangzik, de a valóságban annyi történt, hogy ugyanazt a 10 kérdést tettük fel nekik. Hogy ne gyanakodjon senki csalásra, a válaszokat képként illesztettük be, úgy, hogy az első mindig a kihívó, a Bing, és utána következik a ChatGPT.
Ezeket kiértékelve minden menet után eldöntöttük, hogy ki nyert, azaz kapott pontot. A végén pedig értelemszerűen jön az összesítés, és egy rövid értékelés a benyomásokról.
Még amit érdemes tudni, hogy a ChatGPT ingyenes változata GPT-3.5 modellen, a Bing keresője pedig egy frissebb, a GPT-4 keresésre modifikált változatán alapul. Ez azért hatással lehet a végeredményre. Szóval 3-2-1, induljon az AI-háború!
1. Mióta van magyar Forbes?
A kérdés egyszerű, a helyes válasz pedig: 2013 novembere, ekkor jelent meg a magazin első száma hazánkban. Mint látható, egyik fél sem tudott értékelhető választ adni, ami óriási csalódás! Az állás így 0-0-!
2. Scarlett Johansson volt Magyarországon?
Ez egy trükkösnek szánt kérdés volt, mert a művésznő még a pre-szupersztár státuszában, 2000-ben forgatott Magyarországon, mégpedig az Amerikai rapszódia című filmet. Emellett később 2019-ben a Fekete Özvegy bizonyos részei miatt szintén hazánkba utazott. Tökéletes választ egyik MI sem adott, viszont a Bingé legalább elfogadható, de a ChatGPT értékelhetetlen teljesítményt nyújtott ebben a feladatban. Bing – ChatGPT: 1-0!
3. Ki nyerte a mohácsi csatát?
Mindkét versenyző jól teljesített ebben a menetben, Bing – ChatGPT: 2-1!
4. Mi az a QD-OLED tv?
Ez a kérdés az egyik személyes kedvencem. Egyrészt imádom a QD-OLED tévéket, a másik pedig, hogy a ChatGPT első verziója teljesen megfeküdt ettől a kérdéstől anno, és mindenkinek ezzel bizonygattam, hogy ez az egész AI-őrület totális marhaság, mert csak ostobaságokat „mond” a technológia. Mára természetesen kiderül, hogy én néztem be a dolgokat, hiszen ezen eljárások életképesek, még akkor is, ha olykor rossz választ adnak.
Na, de a lényeg! A ChatGPT megoldása tévedés: rossz fogalmakat használ, és rossz következtetéseket állít, viszont mindezt elképesztően magabiztosan teszi. A Bing válasza azonban rendben van, teljesen vállalható! Egy pont a Griffen… , akarom mondani a Microsoftnak! Bing – ChatGPT: 3-1
5. Jani anyukájának négy gyereke van. Az első Április, a második Május, a harmadik Június. Hogy hívják a negyediket?
Ez egy klasszik találós kérdés, amire a helyes válasz természetesen az, hogy Jani. A Bing nem vacakolt, hibátlan megoldással rukkolt elő. A ChatGPT viszont ismét nagyon rosszul teljesített. Ez egyértelműen Bing diadal ismét. Az állás: Bing – ChatGPT: 4-1
6. Ki Bombadil Toma?
Ez megint egy trükkös feladvány. Bombadil Toma A Gyűrűk Ura-világ legrejtélyesebb figurája. Még maga a szerző, Tolkien sem adott rá egyértelmű választ. Tele van az internet hosszas írásbeli fejtegetésekkel, illetve YouTube-videókkal azzal kapcsolatban, hogy mi vagy ki is volt ő.
Nagyon kíváncsi voltam, hogy egy ilyen problematikus kérdést hogyan válaszolna meg a mesterséges intelligencia, hátha megvillantja nekünk a Bölcsek Kövét. Nos, a Bing hozza a formáját, rövid szabatos feleletével, amibe nem lehet belekötni, de a megoldáshoz nem visz közelebb.
A ChatGPT viszont óriásit húzott, hiszen előrukkolt egy olyan elemmel, ami egyáltalán nem is szerepel a könyvben. Ez az úgynevezett „Fehér Arany könyve darabkái”, amit az algoritmus talált ki, és prezentált. Óriási! A válasz többi része rendben van, de hát a hazudozás miatt a Bingnek kell adni ismét a pontot. Bing – ChatGPT: 5-1
7. Hány forint 1000 euro?
Egyszerű kérdés, amire a mesterséges intelligenciának azonnal kéne tudnia a helyes feleletet, hiszen ehhez nem kell mást tenni, mint megnézni az aktuális árfolyamot. A Bing ezt is tette, a ChatGPT viszont kellemetlenül ügyetlen választ adott. Egyrészt nem megközelítő értéket várna az ember az MI-től egy ilyen triviális kérdés esetében, másrészt a megadott tartomány is téves. Bing – ChatGPT: 6-1
8. Ki fogja idén nyerni az NBA-t?
Javában zajlik a profi amerikai kosárlabda bajnokság, az NBA rájátszása. A cikk keletkezésének pillanatában már csak négy csapat van versenyben a végső győzelemért. A szezonban lejátszottak egy rakat meccset, van egy csomó statisztika, elemzés, szóval az MI tudna mivel dolgozni, ha megkérdezi valaki, hogy jósoljon egy győztest.
A ChatGPT sajnos megint hozta a formáját, ugyanis a felelete botrányos. Egyrészt teljesen megúszós, alibi az egész válasz, ráadásul olyan klubokat is felsorol az esélyesek között, amelyek már rég kiestek. Ez nonszensz. A Bing viszont egészen korrekt választ adott a kérdésre, így nem is kérdés, hogy ki kapja a pontot. 8 forduló után az állás 7:1 a Bing javára. Ennek kiütés szaga van!
9. Mikor lesz a következő teljes napfogyatkozás Magyarországon?
Mindkét szereplő eltalálta az évet, de a Bing a napot is, a ChatGPT pedig szokásához híven kamuzott valamit. Bing – ChatGPT: 8 -1
10: Mikor mondta Petőfi, hogy „A haza nem lehet ellenzékben”?
Az alapkérdésre, mindkét versenyző pontos választ adott, hiszen ezt Petőfi Sándor sosem mondta, ellentétben Orbán Viktorral. A ChatGPT viszont nem tudta megtagadni magát, és megint kitalált valami teljesen idétlen hazugságot, és Széchenyi szájába adta e szavakat. A Bing vele ellentétben azonban hibátlan megoldást szállított, úgyhogy ezt a menetet is neki adnám.
Melyik a jobb?
A vége tehát 9 – 1 a Bing javára. Ez egy olyan eredmény, ami magáért beszél, amelyet az egyik fél részéről nem kell, a másik részéről viszont nem is lehet megmagyarázni.
Nagyon érdekes látni, hogy mennyire eltérően működik a két rendszer. A ChatGPT sokkal gyorsabban kezd válaszolni, míg ellenfele lényegesen többet gondolkodott. De értelemszerűen nem csupán ez a differencia. A ChatGPT olyan, mint valami dörzsölt figura, aki azonnal nyomja a szöveget, ha nem tud valamit, nem jön zavarba, hanem össze-vissza hazudozik, konfabulál, bedobál random szakkifejezéseket, hogy még hitelesebbnek tűnjön a válasza. Ám az is tény, hogy sajnos a meséi olykor kifejezetten szórakoztatóak.
Vele ellentétben a Bing idősödő skandináv tanárembert idéz. Megfontolt, keveset mond, de a szavainak súlya van, és hajlamos csak a szikár tényekre hagyatkozni. Még akkor is, ha a végeredmény nem lesz sziporkázó, vagy különösebben érdekes.
(A képeket/illusztrációkat is mesterséges intelligencia, a Midjourney nevű alkalmazás segítségével készítettem.)