A norvégok és a németek közös hidrogén csővezeték megépítésén gondolkodnak. Utóbbi az orosz gázfüggőséget csökkentené az üzlettel.
Hamarosan indulhat a megvalósíthatósági terv egy norvég-német hidrogén csővezeték megépítésével kapcsolatban, adta hírül a Bloomberg. Zöld hidrogént szállítanának benne, ami egyelőre még kevésbé ismert technológia – lényegében szén-dioxid-kibocsátás mentesen, elektromos áram segítségével választják szét a két hidrogén- és egy oxigénatomból álló vízmolekulákat.
A németeknél a Shell már korábban, 2021-ben állította üzembe Európa legnagyobb, hidrogén előállítására képes elektrolizáló berendezését, írja az Azonnali.
Az ország nem csak a karbonlábnyomát csökkentené az üzlettel, hanem az Oroszország felé való kitettséget is jelentősen leépítené. „A következő hónapokban és években egyre fontosabb lesz az alternatív energiaforrások fejlesztésének felgyorsítása és a megfelelő infrastruktúra kialakítása, hogy kiválthassuk az orosz gázt és olajat” – áll a német és a norvég képviselet közös nyilatkozatában.
A németek gáz- és szénellátásának nagyjából fele, olajellátásának pedig harmada jelenleg Oroszországból származik.
A korábban hezitáló német politika a háború kitörése után úgy tűnik, tényleg rászánja magát arra, hogy csökkentse az orosz függőségét. Robert Habeck, a hárompárti kormánykoalíció zöld gazdasági és klímaügyi minisztere a minap kijelentette, hogy Némországnak nem csak klímavédelmi, de biztonsági okokból is le kell állnia az oroszországi energiahordozók importjáról.
Borítókép: Martin Adams / Unsplash