Rekordnyereséget értek el a bankok, de a moratórium végével egyre több a nem teljesítő hitel.
Rekordnyereséget, a korábbi év kétszeresét érték el tavaly a bankok: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adatai szerint a nyereség
820 milliárd forintos, a negyedik negyedévi eredmény 178 milliárd forint.
A korábbi évekhez képest 385 milliárd, illetve 126 milliárd forintos többletprofit köszönhető részben a nettó kamateredmény és a díj- és jutalékeredmény növekedésének (17,8 százalékos, illetve 12,6 százalékos emelkedés az előző évhez viszonyítva).
A növekedéshez hozzájárult a hitelállomány 17 százalékos és a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírállomány 13 százalékos emelkedése is.
Nőtt a hitelállomány, de a nem teljesítő hitelállomány is
A bankok hitelállománya 17 százalékkal nőtt 44 627 milliárd forintra, a hitelviszonyt megtestesítő értékpapíroké pedig 13 százalékkal, 15 484 milliárd forintra emelkedett.
A moratórium kivezetésének hatása szinte azonnal megmutatkozott: a nemteljesítő hitelállomány (NPL) 14,7 százalékkal nőtt az utolsó negyedévben, az összes hitelállomány eközben 6,4 százalékkal bővült.
A teljes hitelállomány NPL-rátájának évek óta tartó csökkenési trendje ezzel 2021 negyedik negyedévében megfordult, értéke 3 százalékról 3,3 százalékosra nőtt, de még mindig alacsonyabb a 2020. év végi 3,5 százaléknál.
Ebből is látszik, hogy a járvány gazdasági hatásait ellensúlyozandó hitelmoratórium sokaknak segített, de az is látszik, hogy a kormányzati védőernyő nélkül most megint sokan bajba kerülhetnek. A Forbes.hu által tavaly év végén kérdezett szakemberek szerint ezek aránya akár 8-9 százalékra is emelkedhet.
Kapcsolódó
(MTI)