Kijött a 4ig Nyrt. legfrissebb negyedéves jelentése. Számos akvizíciót zártak tavaly, de a nagy ütemű növekedésnek megvannak a kockázatai is.
Kiemelkedő évet zárt a 4ig Nyrt., áll a tőzsdei cég sajtóközleményében, mely a tavalyi negyedik negyedévet bemutató jelentését összegzi. Mint írják, a vállalat jelentős átalakuláson ment keresztül, a cégcsoport 2021-ben fontos távközlési szereplővé emelkedett. A 4ig a távközlésben és az informatikai szegmensben érdekelt, a (legutóbbi jelentésben is megfogalmazott célja) az, hogy a folyamatban lévő akvizíciók lezárása után
az infokommunikációs iparág vezető nagyvállalatai közé lépjen a közép-kelet-európai és a nyugat-balkáni térségben.
A 4ig Nyrt. Jászai Gellért érdekeltségébe tartozik, aki legfrissebb becsléseink alapján 34,7 milliárd forintos vagyonával a 49. leggazdagabb magyar.
Már nemcsak IT, hanem távközlési birodalom is
A gyorsjelentés alapján 2021-ben az informatikában a 4ig Magyarország vezető rendszerintegrátor vállalatává erősödött.
Az előzetes várakozásokkal összhangban az informatika mellett nőtt a távközlésből származó árbevétel, részben az akvizícióknak és a nemzetközi piacra lépésnek köszönhetően. Az, hogy a vállalat a távközlési piacra is belépett, megváltoztatta a csoport portfólióját, többek között a telekommunikációs leányvállalatoknak köszönhetően jelentősen javultak a pénzügyi mutatók – a struktúraváltás viszont egyben azt is jelenti, hogy a mostani eredmények nem teljesen összehasonlíthatóak az egy évvel korábbiakkal. Az integrátor IT lába erősen támaszkodik a magyar államra, hiszen számos több milliárdost tendert is behúzott tavaly.
Ami a konszolidált eredményeket illeti, a leányvállalatok 21 milliárd forinttal növelték az értékesítési árbevételt (40 milliárd forintra), így 2021-ben összesen 93 milliárdos árbevételre tett szert a vállalatcsoport, ez 62,3 százalékkal több, mint az egy évvel azelőtti. Az EBITDA (azaz a kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) a 2020-as 5 milliárd forintról 11,4-re nőtt.
A részvényárak szintén kedvezően alakultak 2021-ben, az átlagár 54,2 százalékkal 853 forintra emelkedett, a kapitalizáció 47,4 százalékkal haladta meg az előző évit (2021-ben 88,1 milliárd forintot tett ki). Az egy részvényre jutó eredmény (EPS) 74,9 százalékkal, 66 forintra emelkedett.
Az informatika területén eredményesen zárták a Poli Computers Pc Kft. 100, valamint a kiemelt Cisco-partner ACE Network Zrt. (korábbi nevén Spacenet Zrt.) 70 százalékos megszerzését, pénzügyi befektetőként pedig kisebbségi (24 százalékos) tulajdont vásároltak a drónfejlesztő Rotors&Cams Zrt.-ben.
A hazai-nemzetközi távközlési piacon új stratégiát jelentettek be tavaly. Ennek eredményeként 75 százalékos befolyást szereztek a Hungaro Digitel Kft.-ben, és megvásárolták az Invitech ICT Services Kft. 100 százalékos tulajdonrészét. Emellett megállapodást kötöttek az RCS&RDS médiakonszernnel a DIGI magyarországi csoportjának 100 százalékos tulajdonának megvásárlásáról, a 625 millió eurós (kb. 232 milliárd forintos) deal idén január elején zárult (erről itt írtunk bővebben). 100 százalékos tulajdonrészt vásároltak emellett a Telenor Montenegróban, de terjeszkedtek Albániában is, az Albtelecom többségi tulajdonának megszerzésével és az ONE Telecommunications megvásárlásával.
Beszálltak az űriparba is, legalábbis bejelentkeztek az izraeli tőzsdén jegyzett műholdszolgáltató társaság, a Spacecom 51 százalékos részvénycsomagjára. Az eredeti bejelentés alapján a tranzakció tavaly ősszel zárult volna, de egyelőre továbbra is az izraeli hatóságok jóváhagyására vár.
Brutális kötvénykibocsátással zárult az év
Mindehhez a vállalat rekordméretű kötvénykibocsátást hajtott végre a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Növekedési kötvényprogramjában (NKP). A december 15-én és 28-án lebonyolított kötvényaukciókon összesen 370,75 milliárd forint össznévértéken bocsátottak ki vállalati kötvényeket. A kötvények egy jelentős részét maga a jegybank kötötte le, vagyis ilyen módon beszállt az agresszív növekedés finanszírozásába. A jegybank tavaly lezárta az NHP-t, az utolsó nagydobást azonban még össze tudta hozni a 4ig, ami a program legnagyobb kötvénykibocsátását hajtotta végre.
A többnyire hitelből fedezett agresszív növekedésnek kockázatai is vannak, a Scope Ratings hitelminősítő szervezet legalábbis ezzel indokolta, hogy december elején leminősítette a céget.
Fotó: Jászai Gellért, a 4ig elnök-vezérigazgatója. Forrás: BÉT