A 480 forintos ársapka egyre fájdalmasabb a magyar benzinkutakanak, az olajár ugyanis olyan szintre emelkedett, ami mellett csak a múlt héten három kút már bezárt.
Mi történt?
A Holtankoljak.hu múlt heti összegzése szerint három magyar benzinkút is bezárt a tavaly novemberben bevezetett hatósági ár miatt. Az olajár ugyanis emelkedik, csakhogy a nagykereskedelmi árakat a kiskereskedelemben a kutak nem érvényesíthetik a 480 forintos literenkétni ársapkát meghatározó rendelet miatt.
Miért most?
A Brent típusú olaj ára a múlt héten emelkedő pályára állt és átlépte a hordónkénti 90 dolláros határt is. Az üzemanyagok hatósági áráról tavaly novemberben hozott rendeletet a magyar kormány, akkor 80 dollár körül volt az árszint, de az év vége felé 70 dollárra is visszaesett. Most az elemzők már stabilan 100 dolláros árat sem tartanak elképzelhetetlennek hosszabb távon, a Holtankoljak.hu szerint egyelőre a 90 dollár feletti jegyzés maradhat. Már ilyen szint mellett is a hatósági ár komoly veszteséget okoz a magyar kutaknak.
Meddig lesz hatósági áras a benzin?
A rendelet feburár 15-éig rendelte el a hatósági árat, de a kormány már többször is jelezte, elképzelhető, hogy meghosszabbítják annak hatályát. Döntés ugyanakkor még nincs (várhatóan 15-e előtt nem sokkal derülhet ki, lép-e a kormány).
Az biztos, hogy a világpiaci ár most magasan afelett van, mint amikor a kormány indokoltnak gondolta az ársapka bevezetését.
A kiskeresetűeknek vagy az autójukat sokat használóknak pár ezer forintos havi megtakarítást jelent az intézkedés, ami a választások előtt jól kommunikálható, látványos húzás. A kormány az üzemenyagok után az alapvető élelmiszerekre is kiterjesztette a hatósági árat. Az elszabaduló inflációt érdemben ez nem fékezi, ugyanakkor politikilag így is kifizetődő a lépés. Így sem egyértelmű, hogyan dönt majd a kormány.
Mi lesz, ha egyre több kút bezár?
Az elszabaduló árak mellett egyre több kis kút dönthet úgy, hogy nem halmozza tovább a veszteségeit. A novemberi rendelet erre is talált egy suta megoldást. Ha egy kút tulajdonosa bejelenti, hogy bezár, akkor az innovációs tárca vezetője döntheti el, ki vegye át ideiglenesen az adott kút üzemeltetését. Még tavaly ősszel kellett jelentkeznie azoknak, akik ilyen esetekben készek átvenni kutakat (a Mol például élt ezzel a lehetőséggel). Erről azért rendelkeztek, hogy ne kerüljön veszélybe az ellátásbiztonság.
A Holtankoljak.hu szerint „elengedhetetlen a változtatás, hiszen akár ellátási problémákat is jelentkezhetnek, ha minden feltétel marad úgy, ahogy most van érvényben”.
Az infláció elleni küzdelemben a kormányzat eddig semmilyen kompenzációs mechanizmust nem épített be, amikor hatósági árakat határozott meg. Ha a rendelkezés marad február 15. után is, kérdés, kapnak-e valamilyen kompenzációt azok, akiken a növekvő világpiaci energiaárak lecsapódnak.