Amit ma még főleg állatoknak szánt takarmányként termesztenek, a jövőben egyre inkább emberi fogyasztásra fognak. Ezt gondolják legalábbis a német gazdák, akik a rekreációs célú marihuána-fogyasztásban is meglátják az üzletet.
A Der Spiegel szemlézte a Német Gazdaszövetség (Deutscher Bauernverband) elnöke, Joachim Rukwied egy helyi lapnak adott interjúját, amiben arról beszélt, hogy a gazdáknak Németországban nem kell attól megijedniük, hogy a trendek szerint az országban egyre többen követnek növényi alapú étrendet.
A Veganz vegán termékeket forgalmazó cég megrendelésére 2020-ban készült felmérés alapján a németek 3,2 százaléka, mintegy 2,6 millió ember mondta magát vegánnak – ők tehát minden állati eredetű termék fogyasztásáról lemondtak –, 4,4 százalékuk vegetáriánus (3,6 millió), 29,1 százalékuk pedig flexitáriánus, vagyis csak alkalmanként eszik húst. A vegánok száma a felmérés szerint négy év alatt megduplázódott Németországban.
Többé nem hippiskedés, hanem a jövő üzlete a növényi étrend
A húsipar végnapjait vizionálni még mindenképpen túlzás lenne, hiszen 10-ből kilenc német még mindig eszik fogyaszt húst. De a növekvő trendet látva jogos lehet az aggodalma a gazdáknak, hogy a jövőben egyre szűkülni fog a hazai piacuk. Rukwied szerint azonban inkább a lehetőséget kell meglátnia a mezőgazdasággal foglalkozóknak a fogyasztói szokások megváltozásában.
„A húshelyettesítő termékek alapanyagai is tőlünk származnak” – jelentette ki magabiztosan. Szerinte eddig kevésbé kedvelt és termesztett zöldségek megjelenésével – kiemelte ezek közül a csicseriborsót – lépést lehet tartani az új szokásokkal,
emellett már most is jelentős mennyiségben termesztett növényeket is el lehet adni a bővülő növényi alapú húshelyettesítők piacán. Rukwied úgy látja, sok gazda már aktívan készül is a változásra.
Bernhard Krüsken, a gazdaszövetség főtitkára osztozik főnöke optimizmusában. Ő a szójához hasonló, magas fehérjetartalmú növények termesztésének növelését látja pozitívan, szerinte az utóbbi években ezek egyébként is egyre felkapottabbak lettek.
A Der Spiegel ugyanakkor megjegyzi, hogy a piaci igények mellett más is legalább ennyire, ha nem jobban alakítja, mit és hogyan termelnek a német gazdák. Az agrárpolitika a jövőben valószínűleg egyre inkább a nagyobb terményhozamra és a biodiverzitás megőrzésére fog koncentrálni, ahogy az állatjóléti szempontok is a figyelem középpontjába kerülhetnek.
Nagy üzlet lehet a marihuána-termesztésből
A Forbes.hu írt már arról, hogy a 2021-ben megalakult új német kormány egyik célkitűzése a marihuána rekreációs célú értékesítésének legalizálása. A konkrét törvény megszületéséig és annak gyakorlati alkalmazásáig még hosszú idő telhet el, mindenesetre a német gazdáknak ez is új lehetőségeket rejt magában. Németországban eddig a marihuána gyógyászati célú alkalmazása volt legális, ehhez főleg a tengerentúlról szerezték be a cégek az alapanyagot.
Az új törvény megszületésével azonban jelentősen növekedhet az ebből a célból használt mezőgazdasági területek száma.
„A fűtermesztés felkapott téma lett a gazdák között” – ismerte el Rukwied. Szerinte egyre többen fontolgatják, hogy belevágnak a termesztésbe, és érdeklődnek, hogyan tudnák ezt elkezdeni.
Ha bejönnek az előzetes számítások, mindenképpen eurómilliárdokat kitevő piacra léphetnek be a német gazdák a marihuána termesztésével. Egy közgazdász korábban úgy számolt, a német államnak csak a forgalmazásból évente hárommilliárd euró adóbevétele keletkezhet.
Német marihuána-dilemma: olcsóbban tudja árulni a füvet az állam, mint a feketepiac?
Borítókép: Tóth Eszter